Впровадження акцизу для електричної енергії із ВДЕ

Київ — 20 липня 2021. Комітет АПУ з питань енергетики, нафти та газу спільно з Комітетом з податкового та митного права обговорили проблемні питання впровадження акцизу для електроенергії із ВДЕ.

2 червня 2021 року Кабінет Міністрів України (КМУ) подав до Верховної Ради України проєкт Закону №5600 про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень. Законопроєктом запропоновано запровадження акцизного податку у розмірі 3.2% на продаж електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ).

Можливе впровадження акцизного податку викликало велике занепокоєння у національних та міжнародних інвесторів. Заявлені зміни у податковому режимі для операцій з продажу електричної енергії, виробленої з ВДЕ, у разі їх прийняття, будуть прямо суперечити гарантіям, наданим державними органами України у Меморандумі про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері відновлюваної енергетики в Україні та Законі України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії» від 21 липня 2020 року № 810-IX.

Захід модерували Марина Гріцишина, Голова Комітету АПУ  з питань енергетики, нафти та газу, член правління УВЕА, керівниця практики енергетики Sayenko Kharenko та Тетяна Лисовець, Голова Комітету АПУ з податкового та митного права, старша партнерка АК «Соколовський і Партнери».

У обговоренні взяли участь Андрій Конеченков, голова правління Української вітроенергетичної асоціації; Олександр Козакевич, Українська Асоціація Відновлюваної Енергетики; Олег Бабич, експерт в сфері екологічного права, адвокат, керуючий партнер АО «Баклер», юрист МФО «Чиста Енергія».

У ході заходу Андрій Конеченков наголосив, що введення акцизу на зелену електроенергію порушує домовленості інвесторів з Урядом, які прописані в Меморандумі, а потім зафіксовані в Законі № 810-IX.

Олександр Козакевич зазначив, що запровадження акцизу суперечить державним гарантіям визначеним в законодавстві, таке рішення є нелогічним. У майбутньому це призведе до підвищення ціни на електричну енергію, це додаткове навантаження на кінцевого споживача електроенергії. Потрібно розглядати можливість відмови від акцизу на ринку електроенергії.

Олег Бабич у свою чергу наголосив, що депутати із занепокоєнням ставляться до проєкту Закону № 5600. Запровадження акцизного податку для виробників електроенергії є чистим порушенням державою Україна гарантій для інвесторів.

За результатами засідання було прийнято рішення, що Комітети АПУ разом із профільним асоціаціями напишуть звернення до КМУ із запитаннями: чому відбувається порушення гарантій, які були надані Меморандумом та які можливі втрати бюджету України від наслідків звернень інвесторів до арбітражів.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

Do you have an interesting idea for an event?