Алгоритм. Податок на нерухомість: все, що варто знати платнику
КИЇВ — 09 червня 2021 року. Про те, хто та яким чином має сплачувати податки на нерухомість, які передбачені розміри податків і штрафів за їх несплату та всі нагальні нюанси процедури розповіла Юлія Федосюк, партнерка практики податкового та корпоративного права ASA GROUP, членкиня Ради Комітету АПУ з податкового та митного права спеціально для Факти.ICTV.
Податок на нерухомість: що це та для чого в Україні
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки законодавець передбачив разом із прийняттям Податкового кодексу України, однак стаття, що передбачає регламентує застосування даного податку набрала чинності лише з 01.01.2013 року.
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі — податок на нерухомість) є місцевим податком у складі податку на майно, що запроваджується рішенням сільських, селищних, міських рад та об’єднань територіальних громад.
Об’єктом оподаткування є житлова та нежитлова нерухомість, в тому числі їх частка.
Платниками податку на нерухомість є фізичні та юридичні особи, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Через те, що податок на нерухомість є одним із місцевих податків та зборів його розмір встановлюється за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад і встановлюються у відсотках від мінімальної заробітної плати.
Розмір Податку на нерухомість залежить від загальної площі житлової та нежитлової нерухомості (надалі – База оподаткування).
База оподаткування Податку на нерухомість, що знаходиться у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Юридичні особи, у власності яких є нежитлова та житлова нерухомість, самостійно обраховують Базу оподаткування виходячи із загальної площі кожного окремого об’єкта нерухомості.
Максимальна ставка податку на майно — об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості становить 1,5% розміру мінімальної заробітної плати* за 1 квадратний метр Бази оподаткування. У 2021 році це 90 грн. за 1 кв. м
Також, встановлено виключення щодо власників житлової нерухомості, загальна площа якого перевищує 300 кв. метрів (для квартири) та/або 500 кв. метрів (для будинку), то розмір податку збільшується на 25 000 грн на рік, за кожен такий об’єкт.
Розмір податку, визначений місцевою владою: як з'ясувати
З усіма ставками податку та пільгами можна ознайомитися на сайті ДПС.
Термін для сплати податку на нерухомість
Податок на нерухомість нараховується за попередній звітний період, тобто у 2021 році він буде нараховуватися за 2020 рік.
Фізособи, сплачують податок на підставі податкового повідомлення-рішення, в якому зазначається сума податку та який саме орган ДПС надсилає громадянину до 1 липня звітного року відповідно до встановленої форми за місцезнаходженням об'єкта житлової нерухомості.
Фізособи мають сплатити податок упродовж 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Юрособи сплачують самостійно авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що настає за звітним кварталом, які відбиваються в річній податковій декларації.
Про штрафи, передбачені за несплату (невчасну сплату) податку на нерухомість
У випадку прострочення сплати податку на нерухомість передбачена відповідальність, у вигляді штрафу:
— при затримці оплати до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 5% погашеної суми податкового боргу;
— при затримці оплати понад 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу.
Якщо контролюючий орган не надіслав податкове повідомлення рішення у визначений строк, платники звільняються від відповідальності за несвоєчасну сплату Податку на нерухомість.
Хто (та чи) звільняється від сплати податку на нерухомість?
База оподаткування об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичної особи зменшується:
— для квартир на 60 кв. метрів;
— для житлових будинків на 120 кв. метрів;
— для різних типів об’єктів житлової нерухомості на 180 кв. метрів.
Податок на нерухомість не сплачується за:
— об’єкти (не)житлової нерухомості, які перебувають у власності органів, держвлади, органів місцевого самоврядування;
— об’єкти (не)житлової нерухомості, що розташовані в зонах відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення;
— будівлі дитячих будинків сімейного типу;
— гуртожитки;
— житлову нерухомість, непридатну для проживання;
— об’єкти житлової нерухомості, які належать дітям-сиротам або дітям позбавленим батьківського спілкування;
— об’єкти нежитлової нерухомості які використовуються суб’єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність у тимчасових спорудах для здійснення підприємницької діяльності та/або в малих архітектурних формах і на ринках;
— будівлі промисловості, віднесені до групи «Будівлі промислові та склади»;
— будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юр- і фізосіб), віднесені до класу «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства»;
— будівлі дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від форми власності та джерел фінансування, що використовуються для надання освітніх послуг;
— об’єкти нежитлової нерухомості державних та комунальних дитячих санаторно-курортних закладів та закладів оздоровлення та відпочинку дітей;
— об’єкти нежитлової нерухомості державних і комунальних центрів олімпійської підготовки, шкіл вищої спортивної майстерності, центрів фізичного здоров’я населення, центрів з розвитку фізкультури та спорту осіб з інвалідністю, дитячо-юнацьких спортивних шкіл;
— об’єкти нежитлової нерухомості баз олімпійської та паралімпійської підготовки; об’єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним або прийомним сім’ям, у яких виховується п’ять та більше дітей.
Крім цього, слід зазначити, що об’єкти (не)житлової нерухомості, що розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення не є об’єктом оподаткування Податком на нерухоме майно у період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня року, в якому завершено антитерористичної операції та/чи операції Об’єднаних сил.
Пільги з Податку на нерухомість не надаються:
— якщо площа нерухомого майна перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі, затвердженої рішенням органів місцевого самоврядування;
— якщо нерухоме майно використовується їх власниками для одержання доходів (здаються в оренду, використовуються у підприємницькій діяльності).
Не отримали повідомлення про необхідність сплати — що робити
Якщо контролюючий орган не надіслав податкове повідомлення рішення у визначений строк, платники звільняються від відповідальності за несвоєчасну сплату Податку на нерухомість.
Можна звернутися до підрозділу ДПС за місцеперебуванням нерухомості.
Сплата податку онлайн: можливі варіанти
Всі реквізити для оплати податку на нерухомість зазначені в податковому повідомленні-рішенні, що формує та направляє контролюючий орган. Податок на нерухомість можна сплатити у касі банку, платіжному терміналі, а також за допомогою інтернет-банкінгу (мобільного застосунку).
Вступити до АПУ. Telegram-канал. YouTube-канал.
Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.