Як юристу розпочати роботу з електронним судом: головні поради

ТЕРНОПІЛЬ — 09 лютого 2021 року. За ініціативи Відділення АПУ в Тернопільській області відбувся онлайн-захід із вдосконалення навичок роботи з електронним судом (ЕСІТС). З доповідями виступили Сніжана Дячук, помічниця адвоката в АО «Твій адвокат» і Олена Мачугу, прокурорка Тернопільської місцевої прокуратури. До вашої уваги пропонуємо головні поради від спікерів.

Про що йшла мова?

Сніжана Дячук надала якісний алгоритм реєстрації в системі ЕСІТС і роботи з нею, а Олена Мачугу поділилася власним досвідом роботи з електронним судочинством у кримінальному процесі.

Учасники також обговорили власне бачення подальшої роботи Відділення у 2021 році: визначили теми подальших заходів і виокремили пріоритетом залучення до спільної діяльності якомога більшої кількості правників з усіх галузей права.

Власне, тепер до лайфхаків

Олена Мачугу, прокурорка Тернопільської місцевої прокуратури

— Я почала працювати з електронним судом (далі — ЕСІТС) весною цього року, коли карантин закрив усіх по домівках. Після майже одного року роботи з системою, я можу поділитися кількома ключовими лайфхаками, корисними для колег.

Лайфхак 1.  Змиріться з тим, що електронний суд працює недосконало

Напевно, це не та порада, яку ви хотіли прочитати першою. Не потрібно звинувачувати розробників ЕСІТС, адже в користуванні системою не виникає особливих проблем.

Головна проблема полягає в недоліках системи правосуддя: перевантаженості працівників суду (а саме вони відповідальні за надання доступу до справи в ЕСІТС), недостатньому фінансуванні, та деколи в банальному небажані опановувати нові технології.

Попри недоліки роботи ЕС, в ньому є багато переваг: можливість швидкого доступу до всіх матеріалів справи, відсутність необхідності стояння в чергах Укрпошти та ще безліч інших — переконайтеся самі! Наберіться терпіння та почніть роботу в ЕСІТС: чим більше юристів почнуть з ним працювати, тим швидше він буде вдосконалюватися!

Лайфхак 2. Якщо вам не вдалося подати позов через електронний суд, отримайте доступ до справи вже після відкриття провадження 

Реальність є такою, що з поданням позовів через ЕС виникають проблеми: деякі суди виносять ухвали про залишення електронного позову без руху через «неправильну» форму чи взагалі ігнорують його.

Потрібно враховувати й те, що в суду можуть бути проблеми із папером, друком матеріалів вашого позову, надсиланням копій іншим учасникам справи, а тому електронний позов може довго залишатися «віртуальним».

Щоби не затримувати відкриття провадження по справі, я інколи подаю позов у паперовій формі. А вже після відкриття провадження, всі наступні процесуальні документи — через електронний суд.

Якщо в учасника справи немає офіційної електронної адреси, і суду неможливо довести надсилання документу іншим учасникам справи, то попередньо такі документи відправляю учасникам справи в паперовій формі. Докази ж такого надсилання вже прикріплюю до електронного документа для суду. 

Погоджуюся, складно, але це працює!

Лайфхак 3. Діджиталізація діджиталізацією, а номер помічника судді краще тримати під рукою

Уявіть ситуацію: ви надіслали заяву через електронний суд, все ніби минуло успішно, а навпроти вашої заяви зеленим кольором світиться «Прийнято судом». Проте будь-яких рішень по вашій заяві так і немає. Таке теж трапляється.

Тут без дзвінка до помічника судді не обійтися: наголосіть, що ви подали заяву через ЕС і наполегливо «просіть» якнайшвидшого розгляду вашої заяву суддею — мій досвід показує, що такі методи є ефективними.

Після прочитаного, може здатися, що електронний суд — це надто складно й проблемно, та насправді це не так. Я описувала радше свій негативний досвід з ЕС, але в значній частині справ система працює зрозуміло та без збоїв. Тут вам навіть не стануть в пригоді чужі поради.

Тому останній лайфхак, але найважливіший: якщо ви ще досі не зареєструвалися в електронному суді — зробіть це негайно!

Do you have an interesting idea for an event?