Президент АПУ взяв участь в експертних консультаціях проєкту Ради Європи
КИЇВ — 27 жовтня 2020 року. 23 жовтня відбулися експертні консультації щодо шляхів впровадження в Україні Протоколу № 16 до Європейської конвенції з прав людини.
Документ передбачає право Верховного Суду (далі — ВС) звертатися до Європейського суду з прав людини (далі — ЄСПЛ) за отриманням консультативних висновків щодо принципових питань тлумачення Конвенції, які виникають в процесі розгляду справи.
У консультаціях взяли участь судді ВС, Конституційного Суду, представники Верховної Ради, ЄСПЛ та експерти.
Юрист Секретаріату ЄСПЛ Олексій Гоцул розповів про світову практику застосування Протоколу № 16 та його значення. Суддя ВП ВС Віталій Уркевич висловився щодо змін до процесуального законодавства, які спрямовані на імплементацію Протоколу №16. Національний експерт Проєкту Ради Європи Ніна Кучерук надала детальний аналіз змісту законопроєкту №3120, що передбачає внесення змін до процесуальних кодексів, зумовлених ратифікацією Протоколу № 16.
Під час обговорень з доповіддю виступив Президент Асоціації правників України, національний експерт Проєкту Ради Європи, партнер VB PARTNERS Денис Бугай.
Він презентував результати власного експертного дослідження трьох законопроєктів по впровадженню Протоколу №16 у національне законодавство. Дослідження проводилося у 2018 році в межах Проєкту Ради Європи «Підтримка виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини».
Денис Бугай висловив наступні пропозиції щодо імплементації Протоколу № 16:
- Чітко визначити суб’єкт звернення до ЄСПЛ. На думку експерта, такими суб’єктами мають бути Касаційний адміністративний суд, Касаційний господарський суд, Касаційний кримінальний суд та Касаційний цивільний суд.
- Встановити основні вимоги до запитів про надання консультативних висновків (суть справи, аргументи сторін, позиція суду, зміст питань).
- Визначити наслідки звернення суду до ЄСПЛ. Зокрема, передбачити зупинення провадження в справі лише після повного з’ясування її обставин.