Підсумки першого року дії Кодексу з процедур банкрутства підбили на VI Форумі з конкурсного права
КИЇВ — 22 жовтня 2020 року. Минув рік з моменту історичної події — вступу в дію Кодексу з процедур банкрутства. Вже практичні підсумки року, що минув, очікування та реальність, поточний стан справ арбітражних керуючих та їх СРО обговорили на святковому VI Форумі з конкурсного права. На його завершення відбулося нагородження найкращих команд і персоналій сфери.
Захід традиційно відкрила Ірина Сербін, програмна координаторка форуму, Голова Комітету АПУ з конкурсного права, партнерка Ario Law Firm:
«Я вважаю, що міцні, стійкі традиції — це те, що нас об’єднує. І це саме про наш форум». Вона зауважила, що перший рік дії Кодексу був сповнений як позитивом, так і значною кількістю перешкод, та підкреслила, що спільними зусиллями фахівцям все ж вдається досягти успіху: «Не знаю, Кодекс — це величезний плюс чи мінус, та жити з ним стало трохи веселіше!».
До вітальних слів приєднався і Довідас Віткаускас, керівник Проєкту ЄС «ПРАВО-Justice», зазначивши, що після вступу Кодексу в дію вже зроблено чимало. Так, створено Асоціацію арбітражних керуючих, налагоджено нові взаємовідносини з регулятором, процесуальні судові реалії та нові інститути, зокрема, неплатоспроможності фізосіб.
На завершення вітальної частини заступниця Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Валерія Коломієць нагадала про значний внесок у розробку Кодексу та еволюцію процедур банкрутства в Україні колег Асоціації правників України.
Більше про підсумки першого року дії Кодексу з процедур банкрутства: погляд зсередини
Розпочала дайджест підсумками виконавча директорка Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова. За її словами, показник врегулювання неплатоспроможності в рейтингу Doing Business наразі не надто втішний: поки що Україна залишається на низькому рівні — 146 місці зі 190 країн. Серед причин такої позиції: 1) надто тривала процедура банкрутства, 2) висока вартість процедур, 3) низька їх ефективність:
«Кодекс, безперечно, є прогресивним кроком, та чи всі задуми вдалося втілити? Переконана, що 1 року для цього замало». Водночас, експертка розповіла, що кількість банкрутств під час карантину зменшилася в 4 рази. Це сильно турбує представників сфери, адже інтереси кредиторів, особливо заставних, зараз захищені неналежним чином.
А от щодо співвідношення наявних проблем і переваг суддя ВС Сергій Жуков зауважив, що позитиву все ж значно більше, а набутий негативний досвід є доволі якісним і глибоким, що сприятиме й напрацюванню більш якісної практики: «Вже варто розуміти Кодекс не буквально, а застосовувати його разом із ГПК та іншими, постійно видозмінюваними нормами».
Для підготовки якісної касаційної скарги пан Жуков радить адвокатам дійти до загального розуміння регулювання кожного з інститутів Кодексу та постійно враховувати актуальну практику ВС щотижня.
Примітка. Детальніше про судову практику від Сергія Жукова читайте в рубриці «Поза кадром»
Вже наявні базові кейси: спори про право, на що звертати увагу в їх перебігу, механізм дії боржника — значна кількість нагальних питань вже висвітлена в практиці ВС.
Продовжуючи тези судді, Микола Лукашук, Голова НААКУ, розповів про вплив Кодексу на діяльність арбітражних керуючих, зазначивши, що:
По-перше, завдяки Кодексу все ж було створено НААКУ, що є справді значним кроком вперед.
По-друге, він істотно змінив життя профспільноти, напрацьовується відповідна практика. Створені 22 регіональні ради арбітражних керуючих, які регулярно вносять пропозиції до законодавства, надають висновки по законопроєктах.
По-третє, затверджено порядок контролю за діяльністю арбітражних керуючих та розроблюється професійний стандарт роботи.
По-четверте, сформувався якісний діалог і співпраця з Мін’юстом — вже скоро питання підвищення кваліфікації буде повністю передано НААКУ.
Повністю підтримала тези спікера Валерія Коломієць, заступниця Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції, підкресливши наявність вже усталених рівних партнерських відносин Мін’юсту та Асоціації і позитивно оцінивши діяльність останньої.
Також вона розповіла про законопроєкт № 3322 про внесення змін до Кодексу з процедур банкрутства, згадавши про створену Робочу групу для моніторингу документів і усунення законодавчого спаму. Так, з першого дня група виступала проти законопроєкту через наявність у ньому небезпечних недоліків: пропозицій продовження на 90 днів строків для окремих процедур та введення мораторію на відкриття справ про банкрутство з боку кредиторів. Крім того, на думку пані Коломієць, згаданий законопроєкт був лобійований бізнес-структурами. Попри відгуки гравців ринку, він все ж був прийнятий та підписаний Президентом.
Цей документ, як і законопроєкт № 2276, Микола Ковальчук, старший партнер L.I.Group, адвокат, арбітражний керуючий, назвав значним відкатом назад і нівелюванням напрацювань.
А от щодо питання цифровізації заступниця Міністра зазначила: веб-портал з питань банкрутства проходить завершальну стадію розробки, вже навесні 2021 року платформа має запрацювати. Народний депутат України Тарас Тарасенко розповів, що наразі триває активна робота над координуванням електронної взаємодії, наголосивши: цифровізованим має бути весь документообіг. Крім того, він підкреслив необхідність запровадження електронного судочинства (ЄСІТС).
Нагадаємо, що АПУ неодноразово наголошувала на необхідності якнайшвидшого впровадження ЄСІТС і надавала відповідні рекомендації.
Про підсумки першого року існування інституту неплатоспроможності фізосіб
Для України створення інституту стало подією історичною, бо вперше фізособи та ФОПи отримали можливість відновлення платоспроможності та старту спокійного життя. Про отримані переваги нагадала Анна Муріна, експертка з фінансів, ексконсультантка Світового банку, зазначивши, що реструктуризація поза судом сприятиме зняттю соціальної напруги, а скасування мораторію підвищить рівень співпраці між банками та покращить рівень життя в Україні.
Про підсумки першого року запровадження механізму розповів Юліан Хорунжий,член Правління АПУ, керівник Проєкту «Надання консультацій з питань відновлення платоспроможності фізосіб». Так, він зазначив про практично повну зупинку інтересу людей до питань реструктуризації: судової чи позасудової. Така тенденція встановилася з початку серпня, після продовження строку дії мораторію на задоволення вимог кредиторів з валютно-іпотечними кредитами. Через очевидну правову невизначеність позичальники зрозуміли, що грошові зобов’язання можна не виконувати, санкцій не буде, а мораторій триватиме.
Серед проблем, що перешкоджають позасудовій реструктуризації, він назвав: 1) небажання банків іти назустріч позичальникам; 2) щодо значної кількості позичальників уже проведені процедури стягнення на предмет іпотеки; 3) нечітко прописані норми Податкового кодексу.
Кодекс & суди
Модератор обговорення практики застосування Кодексу за рік його існування Олександр Удовиченко, радник ADER HABER, адвокат, навів статистику щодо розглянутих справ про банкрутство. Так, порівняно з 2019 роком їх кількість у місцевих судах зменшилася на 8,5%:
«Попри наші очікування, що Кодекс надасть потужний поштовх щодо процедур, тренд наразі зворотній — на пониження».
Його тезу підтримав і Антон Молчанов, радник Arzinger, зазначивши: дива не відбулося. Він переконаний, що наявність періоду перехідного двовладдя, коли частина проваджень продовжує здійснюватися за старим НПА, а нові — за новим, переможним рішенням назвати не можна. Крім того, досі не вирішено проблему спрощеної судової ліквідації, а для підприємців досі не визначений правовий статус у процедурі банкрутства.
А директор ДП «ProZorro.Продажі» Олексій Соболєв, говорячи про реалізацію майна банкрутів і перші результати після введення в дію Кодексу, зазначив про їх позитивність:
«Ми перейшли на виключно електронні торги. Як показала коронакриза, це було вдале та вчасне рішення. Так, наразі 47 млн грн пройшло через систему — це й аукціони, і викуп. Понад 200 арбітражних керуючих зареєстровані та вже реалізовують аукціони в системі. Загалом вдалося втілити понад 700 успішних аукціонів. Середнє зростання ціни при цьому — близько 30%. Це нормальний середній показник».
Знову про НААКУ
Остання сесія форуму під модеруванням Сергія Боярчукова, керуючого партнера ЮК «Алєксєєв, Боярчуков і партнери», була присвячена підсумкам роботи НААКУ за участі представників регіональних рад, директора Департаменту з питань банкрутства Міністерства юстиції України Владислава Філатова, експерта Проєкту ЄС «ПРАВО-Justice» та членів дисциплінарної комісії арбітражних керуючих при Мін’юсті: Вадима Кізленка, В’ячеслава Лецкана, Сергія Саутенка та Дениса Ткаченка.
«Визнання року — 2020»
На завершення форуму відбулося традиційне вручення подяк за вагомий внесок у розвиток конкурсного права та нагородження найкращих фірм і персоналій, яких щороку обирають учасники заходу шляхом онлайн-голосування.
Так, переможцем у номінації «Юридична фірма» стала ЮА «Абсолют». Переможець в номінації «Арбітражний керуючий» — Денис Ткаченко. Чемпіоном номінації «Суддя» став Сергій Жуков.
Подяки від Асоціації правників України цьогоріч отримали: Тарас Тарасенко, Олександр Удовиченко, Олексій Мовчан, а також Комітет ААУ з банкрутства, Проєкт «Право-Justice», Проєкт USAID «Трансформація фінансового сектору», Незалежна асоціація банків України, Національна асоціація арбітражних керуючих України, «Prozorro.Продажі», Міністерство юстиції України та видання «Банкрутство та ліквідація в Україні».