«На шляху до цифрової трансформації»: про нагальні кроки в реформуванні ІТ-сфери

КИЇВ — 01 вересня 2020 року. 26 серпня було завершено електронне голосування за кандидатів до Громадської ради при Міністерстві цифрової трансформації України. До її складу ввійшов Голова Комітету АПУ з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Інтернету, Голова ІТ-практики та помічник адвоката АEQUO Микита Полатайко. При балотуванні він зазначав: переконаний, що однією з головних проблем при впровадженні інновацій є застаріле законодавство, технічним фахівцям бракує знання юридичної техніки, а правникам — розуміння суті технологій. Тому ми вирішили дізнатися трохи більше про його особисте бачення реформи галузі, плани на майбутню діяльність в межах ГР і очікування від Мінцифри загалом.

— Микито, розкажіть про ваше бачення нагальних питань, вартих уваги. На що будете орієнтуватися в першу чергу та чому?

— Почну з того, що Міністерство цифрової трансформації у нас з’явилася вперше. Раніше існувало лише Державне агентство з питань електронного урядування, яке мало набагато вужчі сфери відповідальності. Відтепер ми маємо Мінцифру — з уже навпаки надзвичайно широким регулюванням. Окрім такої широти повноважень, вони мають значну кількість амбітних цілей: заявлено безліч трансформаційних проєктів у різних галузях — від стимулювання стартапів і підтримки ІТ-бізнесу до високошвидкісного Інтернет-покриття та «держави в смартфоні» (тепер це називається «Додаток «Дія»). Всі ці амбіції, безумовно, потребують відповідного, достатньо ґрунтовного регулювання законодавства та розробки відповідних нормативних актів. І надважливо, щоби втілювалося це якщо не правильно, то хоча би прийнятно.

Тому я переконаний, що фахові спеціалісти — правники — вкрай необхідні, щоби зміни відбувалися не лише швидко, але і якісно.

— На що передусім потрібно звернути увагу саме в контексті реформування?

— Перш за все, ми маємо перейти від простої цифровізації до справжньої цифрової трансформації — це мають бути якісні зміни. Потрібен не просто онлайн-сервіс, де можна дізнатися про послуги, потрібна можливість саме отримувати їх онлайн. І громадяни повинні мати змогу отримувати послуги на будь-якому етапі — це про можливість пройти повний шлях: від потреби до отримання послуги. Це щодо державних послуг.

Крім того, наразі є багато проєктів, спрямованих на зміну фреймворку для ІТ-бізнесу, такі як Diia Сity. Відтак, дуже важливо, щоб вони орієнтувалися саме на стимулювання бізнесу, а не просто на зміну правил.

Ну, і головне: щоби відбувалася не активність заради активності, а заради ефективності.

Будемо максимально контролювати процеси, наскільки можливо. І я, і значна кількість колег із Громадської ради усвідомлюємо: нас можуть як залучати до них, так і просто ігнорувати. Та все ж, сподіваємося на конструктивну співпрацю з Мінцифрою.

— Зважаючи на те, що ви очолюєте потужний Комітет АПУ з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Інтернету, можливо, плануєте корелювати його роботу з діяльністю ГР?

— Безумовно, діяльність та напрацювання обох напрямів можуть чудово взаємодоповнюватися. Є цілі Комітету, що будуть корисні для Громадської ради. Так само й участь у ГР може як сприяти просуванню думок і напрацювань Комітету, так і допомагати якіснішому виявленню найактуальніших запитів. Відтак, і професійний внесок з боку АПУ буде більш своєчасним, корисним, а не просто «в стіл», як, на жаль, часто буває.

Водночас, варто пам’ятати, що Міністерство — це все ж таки виконавча влада. І амбітні проєкти, цілі, які воно перед собою ставить, вимагають відповідних законодавчих змін. А це означає, що дуже багато буде залежати саме від парламенту загалом. Ми розуміємо, що не зважаючи на відсутність ГР при парламентському Комітеті, все ж потрібно налагодити роботу з обома сторонами. Інакше результати наших напрацювань не будуть такими вагомими.

Це має бути співпраця. У нас наявний ресурс, а чи будуть готові ним користуватися та спиратися на нього — побачимо.

— Як оцінюєте останні анонсовані Міністром трансформації новації, їх нагальність та реальність втілення до жовтня?

— Доволі багато роботи було втілено для того, щоб зміни справді могли здійснитися в зазначений строк — і за останній рік, і за попередні. Наприклад, якщо говорити про реєстрацію ТОВ онлайн — це можна було зробити ще кілька років тому, тут немає аж ніякої новації. Вельми ймовірно, що воно врешті просто нормально запрацює.

Та знову ж — побачимо. Загалом такі рухи вважаю правильними, та не вбачаю тут епохальності, яка їм приписується. Спробуємо новаціями скористуватися, в межах ГР обговоримо користувацький досвід і, можливо, долучимося до бета-тестування на наступних стадіях розробок.

Do you have an interesting idea for an event?

The UBA web-site uses cookies and other technologies so that we can remember your preferences and find out exactly how you use our web-site. Processing of the given data takes place in accordance with the Regulation on the Processing and Protection of Personal Data of the All-Ukrainian Non-Governmental Organization "Ukrainian Bar Association". For more information about the Regulation please follow the link.
By clicking "YES", you consent to the use of cookies and other technologies when visiting our web-site.
YES