Комітет АПУ з податкового права закликає внести зміни до законопроекту №1210
КИЇВ — 17 вересня 2019 року. Комітет Асоціації правників України з податкового та митного права направив відкрите звернення Данилу Гетманцеву, голові Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики із пропозиціями про внесення змін до законопроекту №1210.
Нагадаємо, що 13 вересня 2019 року Комітет висловив стурбованість змінами в адмініструванні податків, які пропонується внести до Податкового кодексу. Експерти дійшли до висновку, що законопроект №1210 не виконує головного завдання — спрощення взаємовідносин «платник податків — контролюючий орган». Це, по суті, перетворює контролюючий орган у каральний, збільшує корупційні ризики та покладає на платників податків додаткове навантаження (як податкове, так і щодо оскарження рішень, дій і бездіяльності податкового органу).
Наразі Комітет звертає увагу на речі, які, на його думку, значно та необґрунтовано посилюють тиск на платників податків, а також тягнуть за собою корупційні ризики, а саме:
1. Надання контролюючому органу широкої дискреції щодо призначення податкових документальних перевірок та збільшення строків проведення податкових перевірок.
Ця норма допускає проводити позапланову перевірку за наявності абстрактного припущення. Якщо платник податків і так знаходиться в умовах тотального контролю, його посилення буде розцінено бізнесом однозначно як додатковий фіскальний тиск і не сприятиме росту довіри до держави.
2. Щодо внесення змін до глави 11 ПК («Відповідальність») Комітет зазначає, що АПУ позитивно ставиться до запровадження принципу «вини» як обов’язкового елемента складу податкового правопорушення, однак законопроектом цей принцип повністю нівелюється пропозицією застосовувати штрафні санкції практично щодо всіх податкових правопорушень.
На переконання правників, запропонований перелік обставин унеможливить або значно ускладнить в подальшому можливість відновлення порушених прав. Такий підхід значно підриває такі основоположні принципи відповідальності, як «верховенство права», елементом якого є «правова визначеність» та «принцип невинуватості», закріплені в ст. 8, 62 Конституції України.
За словами представників Комітету, запропонований перелік обставин може мати наслідком несправедливе покарання особи (за відсутності вини) та неможливість бути звільненим від фінансової відповідальності, що унеможливить або значно ускладнить відновлення порушених прав.
3. Розширення переліку обставин для продовження строків давності без «запобіжника» для контролюючих органів унеможливлює ефективний захист платника податків від незаконних перевірок.
Прийняття законопроекту за відсутності норми, яка б розумно збалансовувала права платників податків та контролюючих органів, призведе до порушення принципів податкового законодавства, зокрема, рівності усіх платників та презумпції правомірності рішень платника податку.
«Більше того, для зупинення строку давності без противаги у вигляді поновлення строку унеможливлює ефективний захист платника податків від незаконних перевірок», — зазначається у зверненні.
З повним текстом звернення та відповідними пропозиціями змін до законопроекту Комітету АПУ можна ознайомитися за посиланням.