Як державі регулювати криптовалютний ринок — обговорення з учасниками процесів
КИЇВ — 16 жовтня 2018 року. Криптовалюти як новий вид фінансових інструментів розглядали 16 жовтня під час обговорення «Перспективи законодавчого регулювання операцій з криптовалютами». Чому на крипторинку зараз панують закони «Дикого Заходу»? До якої межі регулятор має втручатися в ринкові процеси? Точку зору двох сторін — представника ринку і представника Нацкомісії з регулювання цінних паперів представляли Директор департаменту стратегії розвитку фондового ринку Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Максим Лібанов та керуючий партнер Blockchain Lab, засновник Blockchain Art Hackathon Станіслав Под'ячев.
Про необхідність введення віртуальних активів у законодавче поле говорили обидва експерти.
«Сірий ринок стрімко росте й він буде робити запит на легалізацію. Щоб мати легальний бізнес, який буде сплачувати податки, регулюватися державою і мати захист, від в тому числі і претензій правоохоронних органів.
Ми в комісії з цінних паперів останні роки півтора відчуваємо що в регуляції з'явився попит. Є запит, причому не лише в українських суб'єктів, щоб в Україні з'явилась законодавча база», — зазначив Максим Лібанов.
Станіслав Под'ячев зазначив, що дати законордавче визначення криптовалютним процесам необхідно, але задля розвитку ринку, його слід позбачити фактора тиску, тож він пропонує мораторій на 10 років у оподаткуванні цього виду бізнесу.
«Перший аспект — ліцензування криптобірж і обмінників. Варто зробити мораторій на погіршення умов: оголосити що бізнес легальний і 10 років дати йому спокійно розвиватися. Другий аспект — не слід надавати широкі повноваження регулятору по встановленню вимог до технічного програмного забезпечення криптовалютних процесів, адже краще самих учасників ринку в цьому ніхто не розбереться», — вважає Станіслав.
Максим Лібанов також не наполягає на жорстких умовах для криптовалютних операцій.
«Регулюванню потенційно підлягають не всі токени. Токени це ж жетон. Якщо десь я купую жетони для ігрових автоматів, я купую жетони і тут же його використовую, то що тут регулювати. Їх потрібно класифікувати з точки зору регуляції. Чи може він бути використаним для залучення капіталу. На цьому державна регуляція в принципі має обмежитися. Обмін торгівлі крипту на крипту взагалі не має регулюватися ніяк».
Модератор заходу — партнер АО Arzinger Анна Зоря зауважила, що криптовалютні операції вже входять у бізнес-життя. Зокрема, вона навела приклади приклади продажів часток компаній за біткойн.