Є чим пишатися: основні думки з ювілейного Х Щорічного форуму з корпоративного права
КИЇВ — 28 жовтня 2016 року. Асоціація правників України (АПУ) провела ювілейний X Щорічний форум з корпоративного права за підтримки Міністерства юстиції України.
Цей захід є одним з найстарших та найавторитетніших у сфері корпоративного права. Щороку експерти обговорюють актуальні тенденції в галузі правового регулювання діяльності компаній, законодавчі новели та очікувані зміни. Традиційно у форумі беруть участь представники регулятора — Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР), народні депутати та кращі експерти у сфері корпоративного права та управління.
Як зазначив голова організаційного комітету форуму Вадим Самойленко, партнер Asters, цьогоріч форум зібрав рекордну кількість учасників у залі (реєстрація перейшла за відмітку 160 учасників) та найбільше представництво державних чиновників і суддів у програмі заходу.
На відкритті форуму до учасників звернулися Денис Бугай, Президент Асоціації правників України, Тимур Хромаєв, голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, та Миколa Стеценко, керуючий партнер ЮФ AVELLUM.
«За останні два-три роки відбулося більше змін, ніж за останнє десятиліття. В захисті прав міноритаріїв ми просунулися далі інших. І ключова заслуга в цьому саме юристів. Надалі нам варто систематизувати, упорядкувати та осмислити напрям, у якому ми маємо рухатися в наступні роки», — зазначив Тимур Хромаєв.
Перша сесія форуму була присвячена реформам у державному секторі. Олена Дьяченко, директор Департаменту управління держвласністю Міністерства економічного розвитку і торгівлі, розповіла про реформу корпоративного управління в державному секторі економіки.
«Наразі ведеться робота зі створення наглядових рад державних підприємств. Знайти потрібну кількість незалежних членів — досить складне завдання, однак з цим допомагають приватні кадрові агентства», — зазначила вона.
У свою чергу, Євген Кравцов, перший заступник Міністра інфраструктури України зауважив, що раніше директор ДП був повновладним власником, а тепер його контролюватиме наглядова рада. Однак, на його думку, спочатку потрібно було продати все, що можна, з держвласності, а потім вже призначати наглядову раду.
Павло Мороз, заступник Міністра юстиції з питань державної реєстрації, повідомив про позитивні результати нововведень у системі реєстрації бізнесу. Так, дякуючи Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань», Україна змогла піднятися у показнику «Реєстрація бізнесу» міжнародного рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business одразу на 10 сходинок: з 30 на 20 місце.
Про те, яке значення для України мають зміни у захисті прав міноритарних акціонерів, говорили під час другої сесії форуму. Саме завдяки цим нововведенням, які стали можливими, зокрема, завдяки роботі Комітету АПУ з корпоративного права та фондового ринку, Україна піднялася на декілька сходинок у міжнародному рейтингу Doing Business.
«У травні набрали чинності норми законодавства про акціонерні товариства, які спрямовані на захист прав інвесторів і значно вдосконалюють регулювання і корпоративне управління в акціонерних товариствах», — нагадав Микола Стеценко, член Ради Комітету АПУ з корпоративного права та фондового ринку, який брав активну участь у розробці відповідних пропозицій.
Водночас, Максим Лібанов, директор департаменту стратегії розвитку фондового ринку Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, повідомив, що деякі акціонерні товариства починають відмовлятися від публічного статусу, мотивуючи це відсутністю необхідності здійснювати публічні запозичення в найближчому майбутньому.
Одна з найдинамічніших частин форуму була присвячена новітньому законопроекту про товариства з обмеженою відповідальністю. Для забезпечення інтерактивну був запропонований цікавий формат: експерти висловлювали свої думки з ключових питань регулювання діяльності товариств з обмеженою відповідальністю, а учасники забезпечували зворотній зв’язок, голосуючи за певний варіант відповіді. Розробником та модератором обговорення була Анна Бабич, голова Комітету АПУ з корпоративного права та фондового ринку, партнер AEQUO.
Експертами дискусії виступили Валентина Данішевська, директор Центру комерційного права, Олена Кібенко, керуючий партнер ЮФ «Кібенко, Оніка і партнери», Оксана Параскева, партнер Investor Relations Agency, Марія Орлик, партнер CMS Reich-Rohrwig Hainz, Олексій Рогачов, менеджер Департаменту з корпоративного управління ТОВ «ДТЕК», та Леонід Антоненко, експерт з корпоративного права та управління.
Четверта панель дискусій традиційно була присвячена судовій практиці. Олеся Лукомська, начальник відділу забезпечення роботи секретаря першої судової палати Вищого господарського суду України, Валерій Картере, суддя — секретар судової палати Вищого господарського суду України, та Юрій Попов, головний експерт з правознавства Центру комерційного права, відповідали на питання колег-юристів.
По закінченні форуму організатори анонсували черговий захід наступного року, а тим часом запросили всіх брати участь у роботі Комітету АПУ з корпоративного права та фондового ринку.
Асоціація правників України висловлює щиру вдячність партнерам Х Щорічного форуму з корпоративного права: ексклюзивному партнеру AEQUO, ексклюзивному генеральному партнеру Avellum, партнеру DLA Piper, партнеру сесії PLP Law Group, а також медіа та інформаційним партнерам заходу.