Онлайн-презентація другої фази проєкту «Моніторинг судових проваджень у справах про воєнні злочини»

More information

When
18.12.2023
16:00 – 18:00
Where
Онлайн (Zoom)
Contact Phone
+38 (096) 74-27-107
Organizer
photo
Contact Person
Kateryna Pyshchyk
Phone
+38 (096) 74-27-107

Асоціація правників України (далі — АПУ, Асоціація), з метою презентації другої фази проєкту «Моніторинг судових проваджень у справах про воєнні злочини», обговорення пропозицій щодо вдосконалення Методології та Запитальника та залучення до сприяння в проведенні моніторингу, запрошує представників судової влади, органів прокуратури та системи безоплатної правової допомоги на онлайн-захід, що відбудеться 18 грудня з 16:00 до 18:00. 

Довідково. Проєкт «Моніторинг судових проваджень у справах про воєнні злочини» реалізується АПУ в рамках грантової угоди з проєктом USAID «Права людини в дії», який впроваджується Українською Гельсінською спілкою з прав людини (УГСПЛ).

Ознайомитись із звітом за результатами впровадження пілотної стадії проєкту можна за посиланням.

З початком повномасштабної війни в Україні національна система юстиції зіткнулась з необхідністю швидко та якісно розглядати велику кількість справ щодо вчинення воєнних злочинів та злочинів проти людяності в Україні. Ці «нові» категорії справ переповнили національну систему правосуддя. Більшість злочинів, які підпадають під цю категорію, порушено за трьома статтями Кримінального кодексу України: порушення законів та звичаїв війни (ст. 438), планування, підготовка або розв'язання та ведення агресивної війни (ст. 437), пропаганда війни (ст. 436) та інші. 

Водночас право на справедливий суд повинне забезпечуватись і під час воєнного стану, як того вимагає стаття 6 Європейської конвенції з прав людини. Намір продемонструвати високий стандарт національного правосуддя у справах про міжнародні злочини неодноразово було підтверджено представниками всіх гілок влади.

З огляду на вищезазначене, метою моніторингу є: аналіз нової судової практики щодо розгляду воєнних злочинів на території України; формування уявлення про відповідність судової практики міжнародним стандартам щодо права на справедливий суд; у разі виявлення будь-яких недоліків — привернення до них уваги суддівської спільноти й розробка пропозицій щодо можливих способів їх усунення.

Моніторинг судових проваджень в частині серйозних міжнародних злочинів стане важливим кроком на шляху до підтримки української системи юстиції у забезпеченні права на справедливий суд та європейської і євроатлантичної інтеграції України. Вказані категорії справ і відповідні судові рішення будуть предметом розгляду й обговорення не тільки національних правозахисних організацій, але й міжнародних судових установ та механізмів захисту прав людини. Українська система правосуддя повинна продемонструвати, що, не зважаючи на продовження і жорстокий характер агресії РФ, Україна залишається відданою демократичним цінностям, і що національна система правосуддя є незалежною і високопрофесійною.

З огляду на безпрецедентне навантаження на судову систему, а також відсутність глибоких знань і досвіду у сфері воєнних злочинів у суддів та працівників судової системи у всіх без винятку областях України, моніторинг судових проваджень також допоможе достатньо швидко виправити можливі недоліки судової практики.

Загальний термін реалізації проєкту: 1 грудня 2023 – 31 травня 2024 року.

Порядок денний зустрічі

16:00 – 16:20. Відкриття зустрічі. Підсумки пілотного проєкту: партнери, міжнародні експерти, тривалість, регіони, короткі результати. Інформування щодо підготовки до другої фази проєкту.

Інна Ліньова, радниця з міжнародної діяльності ВГО «Асоціація правників України»

16:20 – 16:50. Презентація Методики Моніторингу судових проваджень у справах про воєнні злочини в Україні.

Ольга Саленко, національна експертка проєкту «Моніторинг судових проваджень у справах про воєнні злочини в Україні»

16:50 – 17:10. Коментарі та доповнення від національних та міжнародних учасників.

17:10 – 17:30. Презентація оновленого Запитальника для Моніторингу судових проваджень у справах про воєнні злочини в Україні.

Ольга Саленко, національна експертка проєкту «Моніторинг судових проваджень у справах про воєнні злочини в Україні»

17:30 – 18:00. Обговорення Методики та Запитальника за участі гостей зустрічі

Катерина Пищик, керівниця проєктів ВГО «Асоціація правників України»

Представники судової влади, органів прокуратури та системи безоплатної правової допомоги

Участь в заході безкоштовна. РЕЄСТРАЦІЯ ОБОВ’ЯЗКОВА.

За додатковою інформацією щодо заходу звертайтесь за тел.: +380 (96) 742-71-07, e-mail: kpyshchyk@uba.ua. Контактна особа – Катерина Пищик

_______

Цей захід став можливим завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проекту «Права людини в дії», який виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Американський народ, через USAID, надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 55 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. Починаючи з 1992 р., Агентство США з міжнародного розвитку надало Україні технічну та гуманітарну допомогу на суму 1,8 мільярда доларів. 

Детальнішу інформацію про програми USAID в Україні можна отримати на офіційному веб-сайті USAID http://ukraine.usaid.gov та сторінці у Facebook https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Онлайн-презентація другої фази проєкту «Моніторинг судових проваджень у справах про воєнні злочини»

When
18.12.2023
16:00 – 18:00
Where
Онлайн (Zoom)
Contact Phone
+38 (096) 74-27-107

Other Events

29.11.2024
Online (Zoom)
05.12.2024 – 06.12.2024
Hyatt Regency Kyiv, 5 Alla Tarasova St., Kyiv / online (Zoom)
12.12.2024
м. Kyiv / online (Zoom)