Круглий стіл: «Недбале ставлення до військової служби: один кейс – різне тлумачення. Чому практика відрізняється від норми права?»
More information
Комітет АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права запрошує до участі круглому столі: «Недбале ставлення до військової служби: один кейс – різне тлумачення. Чому практика відрізняється від норми права?».
Протягом 2014-2015 років військовослужбовці Збройних Сил України вперше з часів незалежності України зіткнулися з посяганням на її територіальну цілісність, тим більше в умовах «гібридної війни», відмінність якої характеризується як веденням агресивних військових дій під прикриттям незаконних збройних формувань, так і одночасним використанням широкого спектра політичних, економічних, а також інформаційно-пропагандистських заходів. Відповідно, протидія таким заходам потребує додаткових знань і навичок, яких українські військовослужбовці до початку АТО не мали.
Разом з тим, впродовж останніх років спостерігається практика інкримінування військовим недбалого ставлення до військової служби (стаття 425 Кримінального кодексу України). Однак наразі відсутнє єдине для органів досудового розслідування, адвокатів та суддів розуміння складу цього злочину, що обумовлює необхідність обговорення цієї проблематики правниками, які безпосередньо зіткнулися з подібними справами. Також знову постає питання щодо відродження військової юстиції задля оцінки правових аспектів військової діяльності та забезпечення належного рівня законності, правопорядку та військової дисципліни.
Під час круглого столу обговорюємо, зокрема, такі питання:
1. Склад злочину «Недбале ставлення до військової служби» за чинним Кримінальним кодексом України та проектом нового кодексу.
2. Обов’язок військовослужбовця та реальна можливість його виконати на прикладі справи щодо вибухів у Сватовому.
3. Недбалість vs. виправданий ризик в умовах війни.
4. Відповідальність командира у випадку неналежного виконання обов'язків підлеглими. Причинний зв'язок.
5. Війна як пом'якшувальна обставина.
6. Труднощі, з якими зіткнулись адвокати під час досудового розслідування.
7. Питання та відповіді.
Модератор:
Ілля Костін, партнер ЮФ «Правовий Альянс», адвокат підозрюваних підполковника Олександра Отроха та майора Валентина Гулиніна, яким інкримінують службову недбалість щодо вибухів у Сватовому в 2015 році.
Доповідачі:
Микола Хавронюк, доктор юридичних наук, Заслужений юрист України, професор кафедри кримінального та кримінального процесуального права Національного університету «Києво-Могилянська академія», директор з наукового розвитку і член правління Центру політико-правових реформ та людину;
Сергій Дячук, кандидат юридичних наук, доцент кафедри кримінального та кримінального процесуального права університету «Києво-Могилянська академія», суддя Святошинського районного суду м. Києва;
Анатолій Маркевич, адвокат, більш ніж 20-річна робота в слідчих підрозділах прокуратури, де пройшов ступені від слідчого до начальника слідчого управління прокуратури обласної ланки, сприяла не тільки досконалому знанню кримінального права і процесу;
Марія Островська, адвокатка, Голова Комітету з військового права НААУ, заступниця Голови Комітету НААУ із наближення системи адвокатури України до європейських правових стандартів.
Віталій Наум, адвокат, член Ради адвокатів України, Голова Комітету Комітету захисту прав та гарантій адвокатської діяльності Ради адвокатів Київської області.
Тарас Безпалий, заступник Голови Комітету АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права, асоційований партнер Legal Alliance Company, адвокат
Ольга Решетилова, координаторка громадської організації «Медійна ініціатива за права людини», менеджерка проектів Української Гельсінської спілки з прав людини.
Віталій Голота, Головний інспектор Головної інспекції Міністерства оборони України, полковник.
Запрошуємо до дискусії:
- практикуючих адвокатів, фахівців та науковців у галузі кримінального та кримінально-процесуального права;
- членів Асоціації правників України;
- працівників ДБР та інших правоохоронних органів;
- представників медіа.
Місце проведення: м. Київ, вул. Хрещатик, 6, оф.2, пов.2.
Увага! Для участі у заході попередня реєстрація обов'язкова.
Організатори зберігають за собою право припинити реєстрацію у разі набрання максимально можливої кількості учасників.
З усіх питань щодо заходу та можливості партнерства звертайтеся, будь ласка, до Секретаріату Асоціації правників України за тел.: (044) 492-88-48 або пишіть на адресу: komitet@uba.ua. Контактна особа – Вікторія Мотя.