Звернення Президента АПУ з нагоди 3-х роковин повномасштабного вторгнення

Шановні колеги, партнери, друзі!

Сьогодні, 24 лютого 2025 року, ми згадуємо трагічну дату в історії українського народу: три роки тому росія розпочала повномасштабну війну проти України. З першого дня ми були й залишаємося поруч із нашими правниками та нашою країною, віримо в Сили оборони та дякуємо всім нашим військовим та кожному із колег-юристів, які захищають нас від загарбників.

Сьогодні підтримка юридичних програм України проти російської агресії, документування та інформування про злочини для міжнародного трибуналу — один із основних стратегічних векторів діяльності АПУ. А допомога правникам на фронті та постраждалим під час агресії стала пріоритетом для кожного члена нашої Асоціації.

За цей час АПУ спрямувала свої зусилля на боротьбу за справедливість, документування воєнних злочинів, міжнародну адвокацію, підтримку правників та допомогу громадянам України.

Відповідальність за злочин агресії 

Разом з Інститутом прав людини Міжнародної асоціації юристів (IBA) подано спільні заяви та заклики до Генеральної Асамблеї та Генерального секретаря ООН із проханням розробити комплексний набір пропозицій щодо забезпечення відповідальності юридичних і фізичних осіб, відповідальних за воєнні злочини, злочини проти людяності, геноцид та злочин агресії.

АПУ долучалася до численних засідань Ради ООН з прав людини, міжнародних конференцій та круглих столів. Наші представники зустрічалися з урядовцями, політиками, представниками ділових кіл та бізнес-асоціацій.

З перших днів війни АПУ стала юридичним голосом України у світі, координуючи зусилля української та міжнародної правничої спільноти. Нами було підготовлено близько 50 міжнародних звернень, заяв та позицій щодо санкцій, відмови від співпраці з російським бізнесом та підтримки Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України.

Завдяки нашій адвокації було:

  • ухвалено резолюції Американською асоціацією юристів, Асоціацією адвокатів штату Нью-Йорк та IBA щодо необхідності створення Спеціального трибуналу.
  • здійснено аналіз міжнародно-правових механізмів відшкодування шкоди спільно з експертами Компенсаційної комісії ООН.
  • ініційовано аудит власності РФ у понад 30 країнах для її подальшої конфіскації та компенсації збитків Україні.
  • виключено російські та білоруські юридичні компанії з рейтингів Chambers and Partners та The Legal 500 EMEA.
  • зібрано докази злочинів РФ, які лягли в основу звіту Global Accountability Network.
  • проведено адвокаційну роботу для G7, ООН, на конференціях IBA та міжнародних правничих форумах.

Відповідальність за воєнні злочини

АПУ спільно з IBA продовжує збір доказів воєнних злочинів через застосунок eyeWitness to Atrocities. За три роки зафіксовано понад 53 000 фото- та відеодоказів, з яких 7 000 — у 2024 році.

АПУ продовжує підтримувати зусилля Global Accountability Network’s Ukraine Accountability Project (GAN UAP) щодо збору з відкритих джерел доказів воєнних злочинів, злочинів проти людяності та геноциду, які вчиняються Російською Федерацією в Україні.

Великим досягненням стало заснування нашого власного Інституту прав людини Асоціації правників України, який також покликаний сприяти адвокації Спеціального трибуналу та ефективному захисту прав людини в Україні. 

Допомога Силам оборони

Ми продовжуємо реалізовувати проєкти допомоги юристам на війні та надаємо правову допомогу населенню України.

Ми пишаємось, що АПУ консолідувала юридичну спільноту для підтримки правників, які боронять Україну. Наприклад, нещодавно в рамках проєкту «Юристи на війні» зібрано 200 000 грн на гідрокостюми для спецпідрозділу «Химера» ГУР МО України. На закупівлю бронепластин та зарядних станцій та ремонт військового автомобіля було надано матеріальну допомогу на понад 170 000 грн.

На час дії воєнного стану запроваджено безкоштовне членство в АПУ для юристів-військових та правників, які постраждали від війни.

Допомога правникам та суспільству

І з першого дня війни і до сьогодні діє Гаряча лінія АПУ з безоплатної правової допомоги:

  • Опрацьовано 7 786 запитів, з них 1 279 — у 2024 році.
  • Підготовлено 35 правових довідників та надано понад 100 експертних коментарів ЗМІ.

Завдяки підтримці USAID ми реалізували дві фази проєкту «Моніторинг судових проваджень у справах про воєнні злочини» та розробили стандарти юридичної професії в рамках підтримки реформи Класифікатора професій. Разом з USAID та Проєктом ЄС «Право-Justice» АПУ також реалізує програми підвищення якості юридичної освіти та проєкти підтримки українських правників.

Під час війни в АПУ було засновано новий Комітет військового права, військової юстиції та захисту прав ветеранів, який сприяє адаптації військового законодавства до стандартів НАТО.

Разом із Благодійним фондом «Добрі серця для України» АПУ реалізувала проєкт допомоги юристам, постраждалим від війни. За підтримки Асоціації вдалося надати матеріальну допомогу родинам правників, які виїхали з окупації, та юристам-добровольцям, які дістали поранення на передовій.

Наші донори й партнери

Ми дуже дякуємо всім нашим генеральним та міжнародним партнерам, які продовжують підтримувати АПУ, які були з нами з дня існування та які долучилися вже під час війни.

Особливо хочу подякувати Анні Огренчук, яка обіймала посаду Президента АПУ на момент початку повномасштабного вторгнення та зуміла з усією нашою командою консолідувати та пріоритезувати зусилля правників за найкритичнішими напрямками. Дякую Інні Ліньовій за її кропітку працю на міжнародній арені.

Дякую всім членам Асоціації правників України за сприяння та допомогу, без вашої підтримки ми би не впорались із такою кількістю викликів та задач.

Усі ми завжди кажемо: в єдності наша сила та разом наш голосу гучніше. Дякуємо вам за єдність та суголосність. 

Нам своє робить!

Ми й надалі працюватимемо над пошуком найефективніших правових механізмів протидії агресору, над підтримкою українських правників та просуванням української позиції на міжнародній арені.

І нині, в умовах нових реалій та політичної турбулентності нам потрібно ще більше зосередитись на наших завданнях, виконувати свою місію, об’єднуючи правників України та світу для захисту правовладдя, протидії російській агресії, документування та інформування про злочини для майбутнього міжнародного трибуналу. Як кажуть: «попри все, нам своє робить!»

Дякую всім, хто стоїть пліч-о-пліч у цій боротьбі! Разом до перемоги!

З повагою,

Микола Стеценко

Президент Асоціації правників України

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК