Якими мають бути перші кроки юриста за кордоном?
Форум молодих юристів АПУ провів онлайн зустріч, присвячену обговоренню практичних питань, з якими стикаються на початковому етапі молоді юристи в іноземних державах. Зокрема, підіймалися питання: як шукати клієнтів, як встановлювати професійні зв’язки та як шукати роботу в юридичних фірмах. Також, експертами заходу надано корисні поради щодо взаємодії з іноземними юристами, організаціями та фірмами.
Тімур Бондарєв, партнер-засновник і керуючий партнер Arzinger, розповів про роботу юридичної компанії Arzinger під час війни та міжнародну співпрацю. Він зазначив, що фірма успішно здійснила часткову релокацію своїх працівників, бо це був один із способів зберегти компанію та робочі місця для колег. Тімур Бондарєв висловив сподівання, що після Перемоги працівники компанії, які вимушені були виїхати за кордон, будуть повертатися назад, адже в Україні залишається багато перспектив для розвитку.
Одеський адвокат Микола Скворцов поділився своїм досвідом працевлаштування в одну з найбільших юридичних фірм в Ірландії, Arthur Cox, яка має офіси в Дубліні та Белфасті, а також у Лондоні, Нью-Йорку та Сан-Франциско.
Микола наголосив на важливості встановлення професійних зв’язків з місцевими колегами, які в свою чергу можуть допомогти значно швидше зорієнтуватись в нових умовах та надати корисні поради з пошуку фахової роботи.
«Коли я прибув до Ірландії я навіть не очікував такої шаленої підтримки з боку професійного співтовариства», - сказав Микола.
Микола також підкреслив високе значення налагодження контактів з українськими юристами, що також знаходяться разом з вами в іноземній країни.
«Ком’юніті українських колег в Ірландії відіграє важливу роль не тільки для самих юристів, а й для звичайних українських громадян, які потребують професійної підтримки, особливо на перших етапах свого перебування в чужій країні», - наголосив Микола.
Також Микола зауважив, що знання іноземної мови є запорукою працевлаштування та подальшого просування своєї кар‘єри за кордоном.
Анастасія Панчак, іноземна юристка практики антимонопольного права австрійської юридичної компанії E+H Attorneys-at-Law поділилася власним досвідом пошуку роботи та налагодження професійних контактів з іноземними юристами. Зокрема, Анастасія акцентувала на важливості побудови нетворкінгу у соціальній мережі LinkedIn та участі у галузевих асоціаціях.
Жанна Заєць, юристка, адвокатка в судовій практиці Sayenko Kharenko, юридична радниця Burges Salmon LLP розповіла, як після початку війни виїхала за кордон і почала шукати варіанти з працевлаштуванням в європейських юрисдикціях (самостійно та за допомогою Sayenko Kharenko).
Вона розсилала своє резюме як в локальні юридичні фірми, так і в міжнародні. На момент прийняття остаточного рішення, Жанна обирала між міжнародною юридичною фірмою з релокейтом в Італію та Burges Salmon в Англії. Юристка обрала останній варіант через можливість отримати досвід в «колисковій юристів» та зважаючи на мовне питання - хотілось, щоб її розуміли не лише в робочих питаннях, але й в повсякденному житті.
«Можливість працевлаштування юристом в Англії фактично дуже залежить від того, чи ви маєте статус solicitor (адвокат). Конкурентність на ринку дуже висока. Втім, є приклади, коли українських юристів без звання solicitor наймають на постійну роботу. З моїх спостережень при цьому враховується досвід у сферах, які мають більш міжнародно-універсальне спрямування (competition law, international arbitration, corporate, banking and finance), а також наявність диплому британського університету», - повідомила Жанна.
Жанна Заєць підкреслила, що британці дуже підтримують всіх українців, це відчувається і в професійному плані. Влаштовуються job fairs, проводяться нетворкінги для українських юристів, де можна поспілкуватися як між собою і поділитися досвідом, так і з представниками роботодавців. Найближчий захід відбудеться 26 вересня в Лондоні, він організовується Law Society. Крім того, в Бристолі функціонує Bristol Law Society, яке разом з представниками юридичних фірм започаткували ініціативу в допомозі у працевлаштуванні юристів з України - для цього необхідно надіслати своє CV.
Жанна надала свої рекомендації молодим правникам:
- мовне питання - важливе, без знання англійської мови на достатньому рівні ви не зможете знайти роботу, яка б відповідала вашій кваліфікації в Україні. Тому English - first thing;
- не бійтеся звертатися до людей по допомогу, із запитаннями. Зокрема, в LinkedIn. Тут це працює зовсім по-іншому, ніж в Україні (принаймні, як було до війни). Немає нічого страшного в тому, щоб написати незнайомому юристу і поставити запитання щодо роботи/досвіду/поради. Плюс це чудовий спосіб розширити свої контакти та, можливо, отримати рекомендацію при працевлаштуванні.
Підсумовуючи зустріч, модератор заходу - Микита Жуков, керівник юридичної фірми ZHUKOV LEGAL FAMILY OFFICE; голова комітету АПУ з конституційного права, адміністративного права та прав людини, зауважив, що питання професійної діяльності юриста поза межами України, слід розглядати одночасно з двох позицій.
По-перше, це надзвичайна можливість для здобуття досвіду роботи в країнах ЄС, Сполученого Королівства, Канади тощо; це нетворкінг, виведення володіння іноземною мовою на зовсім новий рівень.
Однак, другий аспект це умовне представлення інтересів України за кордоном. Під цим він мав на увазі привернення уваги до правової системи України та функціонування окремих передових бізнес та державних процесів. Це і усвідомлення іноземними колегами того, що українське законодавства в багатьох моментах є дотичним європейському, як приклад це стосується сфери публічних закупівель, а як наслідок відкривається поле для обміну досвідом, коли не тільки ми вчимося, але і навчаються у нас. І найголовніше - збільшення інвестиційної привабливості нашої країни. Голова комітету АПУ з конституційного права, адміністративного права та прав людини впевнений в тому, що після перемоги України в цій війні, нові іноземні інвестори, іноземні компанії неодмінно зайдуть до України. І в цьому аспекті, сьогоднішні українські юристи, які працюють за кордоном, одразу ж зможуть стати тими, хто буде супроводжувати нову діяльність іноземних осіб в Україні.
Запис заходу «Кроки юриста за кордоном» можна переглянути за посиланням.
Долучайтеся до групи Форуму молодих юристів у Telegram. Запрошуйте своїх колег та друзів у чат групи, щоб ніхто не пропустив інформацію, спеціально розрахована на сферу інтересів молодих правників.