Яких податкових змін очікувати ІТ-бізнесу в 2023 році

Наталія Куріленко, членкиня Комітету Асоціації правників України з податкового та митного права, керівниця податкової практики, старша радниця адвокатської компанії «Соколовський і партнери», аудиторка, адвокатка, у матеріалі для «ЛІГА:ЗАКОН» розповіла, з якими змінами в питаннях оподаткування стикнеться IT-бізнес цього року.

2023 рік приніс ІТ-індустрії неприємні сюрпризи. Закінчилась дія пільги з операцій з програмною продукцією, які звільняються від оподаткування ПДВ. Так, до програмної продукції, операції з постачання якої звільнено від оподаткування ПДВ, раніше належали:

  • результат комп'ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної та/або навчальної комп'ютерної програми (їхніх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів та доступу до них;
  • примірники (копії, екземпляри) комп'ютерних програм, їхніх частин, компонентів у матеріальній та/або електронній формі, у тому числі у формі коду (кодів) та/або посилань для завантаження комп'ютерної програми та/або їхніх частин, компонентів у формі коду (кодів) для активації комп'ютерної програми чи в іншій формі;
  • будь-які зміни, оновлення, додатки, доповнення та/або розширення функціоналу комп'ютерних програм, права на отримання таких оновлень, змін, додатків, доповнень протягом певного періоду часу;
  • криптографічні засоби захисту інформації.

Із 1 січня 2023 року при постачанні програмної продукції підприємцям доведеться реєструватися платниками ПДВ, нараховувати та сплачувати податок. 80-85% витрат на створення ІТ-продуктів — вартість послуг ІТ-спеціалістів. Вони включають заробітну плату робітників компанії або послуги спеціалістів аутсорсингу, які зареєстровані як ФОП. У результаті компанії фактично не мають податкового кредиту з ПДВ й не можуть знизити свої ПДВ-зобов’язання. Фактично це означатиме збільшення вартості ІТ-послуг відразу на 20%, яке вплине на різке зниження конкурентоспроможності українського продукту.

Деяку надію на позитивне вирішення ситуації надає те, що податковий Комітет Верховної Ради України опрацьовує Проєкт Закону України №7611 від 28.07.2022 «Про внесення змін до підрозділу 2 розділу 20 «Перехідні положення» ПКУ (щодо пролонгації особливостей оподаткування програмної продукції)». Цим проєктом пропонується продовжити дію ПДВ-пільги до 1 січня 2028 року. 

Додатковим викликом для ІТ-індустрії 2023 року стане подвійне оподаткування. Частина ІТ-спеціалістів може залишитися за межами України та змінити свій резидентський статус і, відповідно, країну сплати податків. Оскільки більшість їх залишаться зареєстрованим ФОПами, українські податкові органи намагатимуться оподаткувати отримані ними доходи в Україні. Це призведе до подвійного оподаткування й також може вплинути на розвиток ІТ-бізнесу в Україні.

За останні роки ІТ-індустрія стала одним із головних драйверів  економіки України. 2022 року майже половину доходів  від експорту послуг дала саме ІТ-галузь. Зростання ІТ-сектору забезпечили не в останню чергу  сприятливі умови оподаткування. Вони стали більш конкурентоспроможними порівняно з іншими країнами.

Так, 86% ІТ-спеціалістів-ФОПів використовують 3-ю групу єдиного податку. Багато приватних підприємців перейшли на сплату єдиного податку за пільговою ставкою 2%. Це фактично зменшило вартість цих послуг та зацікавило інвесторів.

І, попри постійні розмови про зміну законодавства для обмеження господарських відносин юридичних осіб із ФОП на єдиному податку 3-ї групи, 2023 рік залишає можливість роботи ІТ-спеціалістів ФОПами на 3 групі та ще й за ставкою 2%. Отже, порівняно з високими ставками загальної системи оподаткування на фонд заробітної плати як у нас у країні, так і за кордоном, українська система оподаткування має свої переваги для розвитку ІТ-індустрії.

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК