Як убезпечити бізнес на тимчасово окупованих територіях: поради адвоката

В умовах збройної агресії російської федерації та повномасштабного вторгнення в Україну з 24 лютого 2022 року велика кількість підприємств опинилась на тимчасово окупованих територіях, на яких окупаційною владою активно проводиться робота по «інвентаризації» бізнесу.

Так, наприклад, в Херсонській області окупанти надсилають «офіційні» листи про необхідність зареєструватись в їх органах влади та отримати дозвіл на господарську діяльність. Реєстрація передбачає сплату «податків» окупанту, а не реєстрація – заборону діяльності, або навіть «націоналізацію» бізнесу.

Тож бізнес напрацьовує «дорожні карти», які дозволять уникати взаємодії з окупантом та одночасно убезпечити власні активи.

Владислав Єна, адвокат VB PARTNERS, поділився рекомендаціями щодо організації бізнесу в умовах збройної агресії та тимчасової окупації, виходячи із поставленої мети, та підготовки до можливих незаконних дій окупантів.

ВПОРЯДКУВАННЯ БІЗНЕС-ПРОЦЕСІВ

По-перше, рекомендуємо перереєструвати бізнес в підконтрольну Україні юрисдикцію. Найбільш надійна – м. Київ. Це дещо убезпечить від рейдерських атак та спростить адміністрування бізнес-процесів.

По-друге, проаналізувати корпоративну структуру власного бізнесу та контрагентів на пов’язаність з рф.

Пов’язаним є бізнес, яким володіє/управляє/контролює рф, її органи влади чи державні підприємства, окупаційна влада, юридичні особи, в яких вони прямо чи опосередковано є акціонерами.

Виключити з ланцюга володіння/контролю власного бізнесу елементи, пов’язані з рф, та відмовитись від співпраці з контрагентами, що мають такі елементи в своїй корпоративній структурі.

У разі неможливості цього зробити – зупинити діяльність!

Звертаємо увагу, що бізнес з компаніями не пов’язаними з окупаційною владою та рф не є колабораційною діяльністю навіть на тимчасово окупованій території.

По-третє, не взаємодіяти з окупаційною владою:

  • не реєструвати бізнес в органах окупаційної влади, не отримувати від неї дозволів/ліцензій на здійснення господарської діяльності;
  • не сплачувати «податки» чи інші платежі на її користь;
  • не надавати на її користь послуг, не виконувати робіт, не поставляти товари.

АКТИВИ ТА МАЙНО

Головне правило – не передавати окупаційній владі майно (матеріальні ресурси) та документи на нього, не надавати інформацію щодо місця знаходження майна!

Для мінімізації ризику втрати юридичного контролю над активами рекомендуємо:

  • передати їх на баланс підприємств на підконтрольній території;
  • отримати контроль над правовстановлюючою та технічною документацією на майно. Перевірити її на актуальність та привести у належний стан. Документацію на тимчасово окупованій території знищити;
  • здійснити оцінку вартості майна.

Якщо контроль над майном втрачено («націоналізовано», заблоковано доступ, захоплено фізично чи юридично) – зафіксувати факт втрати контролю у внутрішніх документах підприємства та невідкладно письмово повідомити про це цивільно-військову адміністрацію. Це убезпечить від кримінальних ризиків, якщо майно буде використано в незаконній господарській діяльності чи збройній агресії.

Якщо майно пошкоджено/знищено – детально зафіксувати це:

  • виявити та опитати свідків про обставини знищення/пошкодження;
  • здійснити детальну фотофіксацію з відображенням пошкоджень, з використанням функції геолокації фото та прив’язкою до об’єктів інфраструктури і рельєфу (наприклад, труб заводу, телевежі, тощо);
  • здійснити відео фіксацію з проговорюванням часу, місця, обставин відеозйомки;
  • отримати довідки від Збройних сил України, ДСНС та органів державної влади, що пошкодження/знищення відбулось внаслідок збройної агресії рф;
  • подати заяву про умисне пошкодження майна до правоохоронних органів;
  • здійснити оцінку майна для проведення судової економічної експертизи з визначення розміру завданих збитків.

Такі дії не повернуть втраченого майна, проте стануть підґрунтям для подальшого відшкодування завданих збитків.

БЕЗПЕКА ПЕРСОНАЛУ

Центром Стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки створено довідковий ресурс з рекомендаціями щодо поводження громадян на тимчасово окупованій території: https://dovidka.info/ yak-povodytysya-na-okupovanij-terytoriyi/

Окремо, рекомендуємо виключити:

  • участь працівників у виборах, референдумах, масових заходах (у т.ч. концертах, спортивних змагання, тощо), які організовує окупаційна влада;
  • надання працівниками на добровільних засадах чи за цивільно-правовими договорами сервісів та допомоги окупаційній владі (проведення перепису населення, формування виборчих списків, агітація до взаємодії, надання інших послуг чи виконання робіт, тощо).

Звернути увагу на порядок нарахування та оподаткування заробітної плати працівників на тимчасово окупованих територіях: нараховувати заробітну плату працівникам лише на рахунки в українських банках, а податки та збори до місцевих бюджетів – лише на рахунки в Державному казначействі України.

Дії окупаційної влади є непередбачуваними та не обмежені правничими стандартами цивілізованого світу. Проте, слідування наведеним рекомендаціям дозволить мінімізувати ризики, пов’язані із діяльністю бізнесу на тимчасово окупованій території, та підготуватись до відновлення своїх прав та відшкодування завданої шкоди в майбутньому.

У вас є цікава ідея заходу?