Виконавчий директор IBA Марк Еліс під час візиту в Україну: Міжнародна спільнота має посилити свій вплив у притягненні до відповідальності воєнних злочинців
Виконавчий директор Міжнародної асоціації юристів (IBA) Марк Еліс 6-8 вересня 2022 року перебував в Україні з офіційним візитом.
Марк Еліс є одним із провідних світових експертів у галузі міжнародного права. Працював радником з правових питань Незалежної міжнародної комісії з Косово та був призначений консультантом ОБСЄ щодо створення Сербського трибуналу з воєнних злочинів. Марк був активно залучений до діяльності Верховного трибуналу Іраку, а також виступав юридичним консультантом команди захисту Нуон Чеа під час провадження у Надзвичайних палатах судів Камбоджі (ECCC), також допомагав у справі Хашіма Тачі в Спеціальній палаті Косово (KSC).
У 2013 році доктор Еліс був включений до Списку Помічників Захисту Міжнародного кримінального суду. У 2015 році він був призначений головою створеної ООН Консультативної групи з питань захисту Механізму міжнародних кримінальних трибуналів (раніше МТКЮ та МТР).
Крім того, саме Виконавчий директор IBA ініціював створення EyeWitness to Atrocities – застосунку для мобільних телефонів, завдяки якому можна зберігати докази воєнних злочинів.
Марк Еліс одним з перших став міжнародним учасником АПУ, проявивши підтримку Асоціації у цей відповідальний для всіх час.
Як зазначив Марк, ця поїздка для нього особлива: «Як для представника IBA мені важливо бути в цей час тут, в Україні. Вважаю своїм обов’язком особисто зустрітись з правниками в Україні, зокрема, і з членами АПУ».
У рамках візиту Марка відбулися зустрічі із заступницею Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Валерією Коломієць та з Головою Верховного Суду Всеволодом Князєвим, а також членами АПУ, зокрема з членами Правління Асоціації, головами та радами комітетів.
Для правничої спільноти Асоціація правників України 7 вересня організувала онлайн-інтерв’ю з доктором Елісом, присвячене обговоренню створення трибуналу для Росії та притягнення до відповідальності винних у скоєних воєнних злочинах в Україні. Модерувала захід Виконавча директорка АПУ Інна Ліньова.
«Війна мобілізувала Україну, а Україна надихнула міжнародну спільноту. І тепер всі працюють з єдиною метою: протидіяти агресії. В ході цієї боротьби вбачаю для України можливість для запровадження справжнього верховенство права», - зауважив Марк.
Він розповів, що міжнародне співтовариство готове допомагати Україні у здійсненні правосуддя: «Міжнародний кримінальний суд, на мій погляд, відіграватиме основну роль у цьому процесі. Зараз його основна увага спрямована на Україну. Варто зауважити, що МКС може винести рішення щодо винних осіб, однак його реалізація залежатиме від міжнародної спільноти. І це, звичайно, ускладнює процес. Особливо щодо таких країн як Росія, яка не є підписантом Римського статуту. В цьому випадку важлива роль покладається на міжнародну спільноту, яка має посилити свій вплив у притягненні до відповідальності злочинців. Цей процес потребує доволі тривалого часу. Проте ми маємо випадки в історії щодо притягнення до відповідальності високопосадовців. Сподіваюсь, це невдовзі станеться і по відношенню до Росії».
На думку Марка Еліса, все міжнародне співтовариство має бути зацікавлене в розслідуванні злочину агресії. Для цього потрібно створити новий механізм - Спеціальний трибунал. Це найкращий варіант, щоб спрямувати розслідування на самого Путіна. Та з огляду на концепцію державного імунітету виникає питання, чи маємо ми повноваження створити Спеціальний трибунал щодо факту агресії, який би мав належну легітимність? Легітимність, на погляд Марка, визначається залученістю великої кількості країн.
«Я вважаю, що Європа - це найбільш реалістична платформа для створення трибуналу. Підкреслю, це не стане обмеженням для залучення інших країн до цього процесу, адже мова йде про розслідування міжнародного злочину», - додав доктор Еліс.
Детальніше про міркування Марка Еліса щодо перспектив притягнення до кримінальної відповідальності вищого військового керівництва Росії, створення спеціального трибуналу, можливих його моделей, міжнародно-правових механізмів компенсації збитків та багато іншого дивіться в інтерв'ю за посиланням: українською, англійською.