У Вінниці відбувся ІІ Форум з аграрного права
У Вінниці 24 травня 2024 року відбувся ІІ Форум з аграрного права, організований Асоціацією правників України. На заході зібралися представники агробізнесу, провідні фахівці у сфері земельних правовідносин, представники уряду й судової влади та юристи, аби разом обговорити ключові питання та виклики, з якими стикається аграрний сектор України.
Які стратегії вибудовують СЕО та керівники аграрних компаній, щоб не лише вижити, а й процвітати в нових реаліях? Як земельна реформа впливає на продовольчу безпеку України і які можливості відкриваються для агробізнесу з появою земельного банку? Як технології та інновації допомагають аграрному сектору втамувати кадровий та ресурсний голод, забезпечуючи стабільний експорт агропродукції навіть у складних умовах? Ці та інші питання були в центрі уваги на ІІ Форумі з аграрного права.
Перша сесія заходу мала назву «Топтеми для аграрного бізнесу». Модераторкою дискусії виступила Світлана Тетеря, Голова Комітету АПУ з аграрного права, радниця EVERLEGAL.
До обговорення були запропоновані такі питання:
- Другий етап земельної реформи. Вплив ринку земель на продовольчу безпеку України.
- Пріоритетні дії уряду у сфері земельних правовідносин.
- Земельний банк (Land Bank): можливості та перспективи.
- Відшкодування збитків, завданих АПК України внаслідок бойових дій.
- Бронювання працівників агросектору: шляхи розвʼязання проблемних питань.
Експертами сесії були:
- Елліна Юрченко, докторка філософії права, голова Центру аналізу політики «Зміст»;
- Андрій Мартин, старший проєктний менеджер Офісу реформ Кабінету міністрів України;
- Ярослав Ярославський, керівник Вінницького науково-дослідного та проєктного інституту землеустрою, член робочої групи з питань реалізації Земельного банку України;
- Анна Федун, юридична радниця Програми USAID АГРО;
- Артем Лучніков, генерал-майор, спеціальний радник MORIS з питань військового права.
Анна Федун зазначила, що форум став чудовим майданчиком для обговорення найбільш актуальних тем, серед яких — впровадження другого етапу земельної реформи, відшкодування збитків постраждалим аграріям, судова практика у сфері земельних й аграрних відносин, протидія корупції та рейдерству тощо.
«Переконана, що для учасників ця подія принесла користь новими знаннями, а також стала чудовим майданчиком для обміну думками в професійному колі та встановлення нових контактів, які можуть перерости у плідну співпрацю в майбутньому», — наголосила пані Федун.
Друга сесія форуму була присвячена кримінально-правовому аспекту захисту агробізнесу. Обговорення модерувала Анастасія Діденко, старша юристка LCF Law Group.
У фокусі дискусії були такі питання:
- Кримінальний аспект захисту агробізнесу.
- Контрактація чи прихована оренда: проблеми розмежування.
- Корупційні ризики в агросекторі.
- Чи здатна держава захистити агробізнес: очікування та реальність.
Своїми думками із зазначених питань ділилися:
- Ольга Булейко, суддя Великої Палати Верховного Суду;
- Артем Брінцов, начальник відділу правового забезпечення ВАКС;
- Артем Крикун-Труш, партнер Miller Law Firm.
«Агробізнес в Україні сьогодні стикається з численними викликами, що роблять його роботу надзвичайно складною… Серед основних загроз — рейдерство, що стало особливо поширеним останніми роками. Родючі землі та високі врожаї стають ласим шматком для тих, хто не бажає інвестувати у створення власного бізнесу, а прагне поживитися за рахунок чужої праці», — наголосив пан Крикун-Труш.
За словами адвоката, юристи повинні діяти превентивно, допомагаючи агробізнесу мінімізувати ризики й забезпечити надійний захист від рейдерства та інших загроз. «Це включає вдосконалення документації, впровадження системи стримувань і противаг, а також організацію ефективного контролю над активами. Публічне висвітлення таких випадків стимулює правоохоронні органи й суди до належного виконання своїх обов’язків, що є ключовим для захисту законних прав агровласників», — резюмував Артем Крикун-Труш.
«Судова практика в регулюванні аграрних правовідносин» — такою була тема третьої сесії Форуму з аграрного права. Її модераторкою була Ірина Брилянт, членкиня Правління АПУ, керуюча партнерка Bryliant Law Group.
Експерти сесії обговорили такі питання:
- Практика Верховного Суду щодо витребовування земельних ділянок у державну та комунальну власність.
- Останні тенденції у спорах щодо форс-мажору у зв’язку з воєнним станом.
- Аналіз судової практики щодо орендних правовідносин в аграрному секторі.
- Добросовісний набувач земельної ділянки: ризики у світлі судової практики.
Спікерами були:
- Віталій Уркевич, суддя Верховного Суду, секретар Великої палати ВС;
- Тетяна Лисовець, Віцепрезидентка АПУ, старша партнерка АК «Соколовський і Партнери»;
- Василь Крат, суддя Касаційного цивільного суду ВС;
- Олександр Панасюк, суддя Вінницького апеляційного суду.
Четверта, фінальна сесія II Форуму з аграрного права мала назву «Експорт агропродукції: крізь терни до зірок». Дискусію модерував Павло Лебедєв, старший юрист AGA Partners.
У центрі уваги учасників панелі були такі питання:
- Оновлення правил експорту агропродукції.
- Морський коридор vs дунайські порти: найбільш поширені спори.
- Поставки товарів через західний кордон.
- Останні тренди при виконанні іноземних арбітражних рішень в агросфері.
У ролі експертів були:
- Сергій Мандра, директор юридичного департаменту ТАС-Агро;
- Олег Одайський, керівник Управління договірної підтримки бізнесу та міжнародних арбітражів МХП;
- Павло Отенко, адвокат AEQUO.
Підбиваючи підсумки II Форуму з аграрного права, Павло Лебедєв, старший юрист AGA Partners, зазначив, що в ці непрості часи важливо ділитися досвідом і форум є чудовою нагодою для цього. «Окрім того, повернення такого заходу до Вінниці є важливим для розвитку юридичної спільноти в різних регіонах України. Сподіваюся, проведення форуму у Вінниці стане хорошою традицією», — наголосив пан Лебедєв.
На думку Віталія Уркевича, судді Верховного Суду, секретаря Великої палати ВС, форум став потужним експертним майданчиком для обміну думками щодо перспектив функціонування аграрних і земельних відносин. «Досконалий підбір ключових спікерів форуму, обговорення топтем для сучасного агробізнесу, вироблення візії подальшого функціонування аграрного сектору в умовах воєнного часу дозволили залучити до участі в форумі широке коло слухачів: суддів, юрисконсультів, арбітражних керуючих, землевпорядників», — констатував суддя.
Пан Уркевич зауважив, що його доповідь щодо проблемних питань витребовування земельних ділянок у державну та комунальну власність викликала неабиякий інтерес учасників форуму та спровокувала обговорення останніх тенденцій розвитку судової практики у сфері земельних відносин.
«Зі словами вдячності організаторам форуму сподіваюсь на подальші фахові зустрічі, важливість яких для розвитку правової науки та правозастосування важко переоцінити», — підсумував Віталій Уркевич.
«У сучасних умовах бізнес стикається із надзвичайними викликами — від воєнного стану до глобальних змін ринкових умов. Аграрна сфера — одна із провідних у нашій країні, тому стійкість й адаптивність таких компаній має бути на належному рівні. ІІ Форум з аграрного права став тією потужною платформою, що об’єднала різних експертів, які не лише поділилися новаціями, стратегіями й досвідом, а й активно долучились до дискусії щодо потенційно проблемних аспектів. Організація таких заходів укотре доводить, що діяльність АПУ в регіонах є перспективним напрямом, який і надалі слід розвивати», — наголосила Ірина Брилянт, членкиня Правління АПУ, керуюча партнерка Bryliant Law Group.
Більше фото з форуму ви знайдете за посиланням.
Асоціація правників України дякує за підтримку в організації заходу:
- генеральному партнеру — Miller Law Firm;
- спеціальним партнерам: EVERLEGAL, LCF Law Group;
- партнерам: Bryliant Law Group, MORIS;
- партнеру сесії — AGA Partners.