«Суд над професією»: оприлюднено звіт про переслідування адвокатів у Туреччині

Інститут з прав людини Міжнародної асоціації юристів (IBAHRI) та Ініціатива «Ув’язнені адвокати» (The Arrested Lawyers Initiative, TALI) оприлюднили докладний звіт про зниження рівня незалежності адвокатської професії та адвокатських асоціацій у Туреччині. Доповідь має назву «Суд над професією: систематичні репресії проти адвокатів у Туреччині» (A Profession on Trial: The Systematic Crackdown Against Lawyers in Turkey).

У звіті акцентовано, що турецькі адвокати стають жертвами несправедливих судових процесів, зазнають свавільних затримань, ув’язнень та переслідувань. Тривожним є факт зловживання законодавством про боротьбу з тероризмом, до якого вдається влада Туреччини задля переслідування адвокатів, коли ті виконують свою законну роботу.

Згідно з даними звіту, у 77 із 81 провінції Туреччини адвокати були затримані, притягнуті до відповідальності й засуджені після спроби державного перевороту 2016 року, зокрема на основі звинувачень за розпливчастими й широкотрактованими статтями антитерористичного законодавства. Автори доповіді наголошують, що ці звинувачення часто поєднуються з помилковим ототожненням адвокатів із їхніми клієнтами.

Понад 1700 турецьких адвокатів притягнуто до кримінальної відповідальності, 700 захисників перебувають під вартою. На сьогодні щонайменше 553 адвокати були засуджені до 3380 років ув'язнення, йдеться у звіті. Це порушення закону є причиною багатьох рішень, винесених проти Туреччини в Європейському суді з прав людини. Окремо зазначено, що через посилення втручання уряду у діяльність адвокатських асоціацій понад 34 асоціації припинили існування впродовж останніх семи років.

IBAHRI й TALI заявляють про серйозну стурбованість поширеним порушенням антитерористичного законодавства Туреччини, яке суперечить міжнародним гарантіям, як-от Основним принципам ООН щодо ролі юристів. Правозахисники закликають турецьку владу гарантувати незалежність судової системи й адвокатської професії в країні та внести зміни до антитерористичного законодавства, аби забезпечити його відповідність регіональним і міжнародним принципам.

Ознайомитися зі звітом можна за цим посиланням.

У вас є цікава ідея заходу?