Щорічна конференція IBA 2022: Як пройшов для України перший офлайн захід після «карантинної перерви»

З 31 жовтня по 4 листопада 2022 року у Маямі, США відбувалася Щорічна конференція Міжнародної асоціації юристів (International Bar Association, IBA). Це наймасштабніший юридичний захід у світі, який формує порядок денний міжнародної юридичної спільноти, визначає тренди на юридичному ринку, дає безпрецедентні можливості для міжнародного нетворкінгу.

Конференція 2022-го року була особливо очікуваною, тому що це був перший захід після дворічного карантинного періоду. І це перша конференція IBA після масштабного вторгнення Росії в Україну. Тому правам людини, верховенству права, фіксації злочинів було відведено в програмі заходу особливе місце.

Ми розпитали українських юристів-членів АПУ, які були делегатами та спікерами Щорічної конференції IBA, про враження від заходу.

Очікування, що справдилися

Висока якість дискусій, топові спікери, дуже широке коло тем, максимально географія учасників – це «фішки» конференції, яка з року в рік збирає найбільш активних представників  юридичної спільноти та забезпечує  ІВА лідерство у царині юридичних заходів у всьому світі.  

«Річна конференція ІВА - це унікальна платформа, аналогів якої немає у світі. Зібрати у одному місці 5-6 тисяч юристів та покрити усі юридичні теми - дуже непросте завдання. Цього року я мав нагоду виступати на одній із панелей, присвяченій юридичній практиці. Відзначу, що приємно здивував високий рівень вимог та підготовки доповідачів та модераторів. Загалом теми, що обговорювались, були напрочуд актуальними, в тому числі багаторазово згадувалась і війна Росії проти України», – зазначив Маркіян Мальський, партнер Kochanski & Partners, Варшава (до війни - партнер Arzinger), д.ю.н., адвокат, професор Варшавського університету.

«IBA, як завжди, представила широкий спектр актуальних тем і чудовий склад панелістів.  Ми завжди радимо новим делегатам: незважаючи на спокусу використовувати річні збори IBA як платформу для індивідуальних зустрічей, участі у всіляких приватних заходах, не забувайте ходити на сесії!  Саме на сесіях можна дізнатися як про тенденції на світовому юридичному ринку, напрямки та теми, що будуть актуальними впродовж найближчих років, так і отримати поглиблену інформацію з багатьох спеціалізацій від провідних світових експертів», – підкреслила Ірина Паліашвілі, керуючий партнер RULG-Ukrainian Legal Group.

«Можливість обирати з вражаюче широкого спектру питань – від космічного туризму та кібербезпеки до проблем захисту навколишнього середовища та боротьби з бідністю – таке можливо, мабуть, тільки на Щорічних конференціях IBA», – додав Артем Стоянов, старший партнер LCF.  

Зміни та тренди

Крім найголовнішого тренду  – надзвичайної уваги до нашої країни, українські учасники конференції IBA поділилися не менш важливими враженнями, які допоможуть зрозуміти, які тенденції формуються на глобальному юридичному ринку.

Лана Сінічкіна, партнер Arzinger, поділилася спостереженням: «40 % серед учасників цього року – це нові обличчя, які раніше ніколи на конференції IBA не їздили. Заходи ІВА раніше яскраво демонстрували, що гендерної рівності на юридичному ринку немає. Цього року серед делегатів я бачу багато жінок та молодих облич. Тобто, прийшло нове покоління».

Лана відзначила ще один цікавий фокус конференції  – ESG. «Ця тема піднімалася і раніше, але і далі тримається на вістрі. У обговореннях було багато питань, присвячених ролі жінки та особистісного розвитку, розвитку soft skills, good governance».

Маркіян Мальський поділився трендами щодо перспектив розвитку юридичних практик: «Багато хто говорив про невизначеність майбутнього та можливі виклики, які перед нами стоять. Так, наприклад, майже всі юристи в сфері нерухомості говорили про зупинку їх індустрії. На фоні глобального зростання вартості фінансування проектів через підняття відсоткових ставок національними банками, відсутністю робітників з України, які повернулись в Україну захищати державу та через постпандемічне зростання вартості будівельних матеріалів колеги неабияк хвилюються. Не набагато краща ситуація і в M&A юристів з подібних міркувань. Юристи у сфері спорів, реструктуризації та банкрутства навпаки ж очікують приріст замовлень.

Також жваво обговорювалася тема молодих юристів – вони не хочуть ставати партнерами та надмірно шукають баланс праці та життя, готові задовольнитися меншим результатом». 

Україна у центрі уваги

Загалом безпрецедентна увага до України, глибока обізнаність з ситуацією у нашій країні, щира підтримка України від усіх учасників конференції, практично повна відсутність російських наративів – це головне враження українських учасників цьогорічної IBA.

«Я беру активну участь у роботі IBA впродовж багатьох років, починаючи з посади офіцера, потім віце-голови та голови комітету, і впродовж останніх двох років – члена Консультативної ради SPPI, але вперше я бачила, щоб на всіх рівнях IBA така увага приділялася одній темі та одній країні – Україні, – підкреслила Ірина Паліашвілі. – Судіть самі – відеозвернення Президента Зеленського звучало на відкритті; АПУ було нагороджено спеціальною відзнакою ІВА «За надзвичайне лідерство та відданість захисту прав людини і верховенства права в Україні» та блискучий виступ на церемонії вручення нагороди Президентки АПУ Анни Огренчук; добре організований АПУ бізнес-сніданок «ReOpen Ukraine», з переповненим залом та найкращими спікерами; і далі – обговорення різних правових аспектів та наслідків військової агресії РФ проти України, а також безлічі питань під загальним поняттям «Accountability and Justice for Ukraine» (притягнення винних до відповідальності та забезпечення правосуддя для України) на засіданнях комітетів, на сесіях та в кулуарах». 

Артем Стоянов, старший партнер LCF, зазначив: «Одним з найважливіших заходів був бізнес-сніданок ReOpen Ukraine, організований АПУ спільно з IBA та під патронатом Посольства України в США. Всі українські та міжнародні спікери та юристи чітко донесли меседж, що захист прав постраждалих від російської військової агресії українців, встановлення справедливості, покарання винних у воєнних злочинах є ключовими умовами відновлення світового правосуддя».

Як підкреслила Ірина Паліашвілі, цього року для українських юристів  конференція була найскладнішою і найвідповідальнішою, як у плані спільної роботи з делегатами, так і в плані роботи в комітетах, участі в сесіях в якості панелістів чи участі в дискусіях аудиторії.  «Всі українські делегати займали активну позицію та робили все, що в їхніх силах.  Ми не могли собі дозволити розслабитись ні на хвилину, навіть на вечірніх приватних заходах, бо завжди треба було бути готовими ділитися інформацією, пояснювати та обґрунтовувати нашу позицію», – додала Ірина. 

Саме можливість представляти Україну, не тільки як учасник, але і в якості спікера, стала головною мотивацією участі для Лани Сінічкіної. «Важливо, щоб люди чули про Україну не тільки жахливі новини. Тому моя мета була – надихнути людей тим, що в умовах війни можливо розвиватися», – додала Лана.

Потужна підтримка

Усі учасники відзначили, що  в IBA відчували серйозну підтримку України з боку міжнародної юридичної спільноти, як загалом, так і особливо на цій конференції. 

Маркіян Мальський зазначив:  «Підтримка України була надзвичайно сильна. Думаю, відсотків 95% колег стоять разом з нами за Україну. До того ж, цього року по складу відвідувачів було видно, що помітно знизилася присутність російських та білоруських громадян, і дещо зросла кількість відвідувачів конференції з Європи». 

«Як і на будь-якому міжнародному заході такого рівня, на заході IBA теж були прямі агенти впливу РФ, щоправда в абсолютній меншості, але все ж таки вони намагалися відпрацювати свій порядок денний, і наше завдання полягало в тому, щоб аргументовано спростовувати їхню позицію, – додала Ірина Паліашвілі. – В цілому ж, можна з упевненістю стверджувати, що в IBA ми відчуваємо серйозну підтримку України з боку міжнародної юридичної спільноти, як загалом, так і на цій конференції.  І від лідерів IBA, і від звичайних делегатів.  І знову ж таки, велика роль у підтримці діалогу з IBA,  у просуванні ідей, ініціатив, пропозицій, коригуванні меседжів, які стосуються України, належить українським юристам – членам IBA, і особливо АПУ, як партнерській організації, що заслужила великий авторитет в IBA. 

Мені якраз випало виступати на основній сесії з цієї теми: «Ukraine –  The Role and Rule of Law in Modern Conflict» («Україна – роль і верховенство права у сучасному конфлікті»). На сесії по відеозв'язку також виступила Олександра Матвійчук, гордість нашої юридичної спільноти від часу Революції Гідності та нинішній лауреат Нобелівської премії миру. 

Я зосередила свій виступ на коригуванні основної передумови – фундаментальна загроза глобальному верховенству права йде не від абстрактного поняття «війна в Україні», яким оперують у цьому контексті багато міжнародних організацій, у тому числі IBA, а від конкретного порушника – РФ, яка має бути прямо названа. 

Незважаючи на те, що сесія проходила в останній день конференції, прийшло дуже багато делегатів, для неї об'єднали дві зали.  Прийшло все керівництво Section on Public and Professional Interest (SPPI), IBA's Human Rights Institute (IBAHRI), Rule of Law Forum. Зазначу, що аудиторія була добре підготовлена, всі коментарі та питання були компетентними».

«Хоча ще є над чим попрацювати і на майбутнє, – зазначила Ірина. – Не вдалося переконати організаторів запросити українських панелістів до обговорення правових аспектів та наслідків військової агресії РФ проти України та питань Accountability and Justice for Ukraine.  В політиці вже ухвалено принцип «не обговорювати Україну без України», і такий же принцип має бути ухвалений міжнародною юридичною спільнотою та IBA. Але на це потрібно більше часу та зусиль. Тому це завдання залишається нам на наступний рік на конференцію IBA в Парижі».

«Цього року, – сказала Лана Сінічкіна, – просто вразило те, наскільки сильно змінилося положення України, її місце у світі. Я памʼятаю, як ще після 2014 року українським спікерам давали останнє місце для виступів в панелях. Навіть в тих, які стосувалися України. І серед виступів, що лунали, було дуже багато виступів з пропагандистським ухилом. Цьогоріч все інакше. Така зміна у доволі консервативній IBA – це значне досягнення».

«Звичайно, дуже багато про що говорить відкриття конференції Зеленським. Дуже багато керівників юрфірм прийшли на відкриття саме заради нього. Також виступ keynote спікера Лайонела Барбера, колишнього редактора Financial Times, був значною мірою присвячений війні Росії проти України. Загалом, спікери говорили про Україну вже під іншим кутом, з «нашої» точки зору, – додала Лана. – Дуже емоційний для мене момент – переповнена зала під час мого виступу. Дехто навіть стояв. Після моєї презентації люди аплодували стоячи. Звичайно, це були аплодисменти не мені, а Україні, яку я представляла. І, що надзвичайно приємно, колеги потім писали, що донатили на українські благодійні проекти, які я презентувала під час виступу».

У вас є цікава ідея заходу?