Республіка Албанія

18 березня 2022 року уряд Республіки Албанія ухвалив два рішення стосовно громадян України, які прибувають в країну. Ними розкриті питання щодо тривалості перебування в Албанії та можливість отримання тимчасового захисту. Розглянемо основні моменти.

1. На кого поширюється тимчасовий захист?

А) громадян України та осіб без громадянства, що тимчасово або постійно проживають в Україні, та потребують міжнародного захисту в Україні, які масово в’їжджають на територію Республіки Албанія через війну, загрозу життю цивільних осіб, ескалацію воєнних дій проти мирного населення, які шукають захисту в Республіці Албанія;

Б) громадян України та осіб без громадянства, що тимчасово або постійно проживають в Україні, та потребують міжнародного захисту в Україні, які в'їхали та перебувають на території Республіки Албанія з вищенаведених причин.

2. Які документи потрібні для перетину кордону?

Албанія не є країною-членом ЄС, водночас вона також спростила вимоги щодо вʼїзду на її територію. Так, для перетинання кордону знадобиться біометричний паспорт або, якщо такого немає, внутрішній паспорт громадянина України у формі id-картки чи книжечки.

Якщо ви перетинаєте кордон з неповнолітньою особою, варто мати при собі документи, що підтверджують родинний чи інший звʼязок з нею (свідоцтво про народження дитини, згода батьків на супроводження та виїзд дитини).

3. Отримання тимчасового захисту.

Для того щоб отримати тимчасовий захист у Республіці Албанія потрібно звернутися до відділів міграційних органів та подати відповідну заяву. Рекомендуємо звернутися до органів Департаменту кордону та міграції, адреси яких можна знайти за посиланням: https://www.asp.gov.al/departamenti-per-kufirin-dhe-migracionin/.

 Результатом проходження даної процедури буде видача гуманітарної посвідки на проживання, яка дає можливість користуватися багатьма правами.

4. На який строк надається тимчасовий захист?

Тимчасовий захист надається щонайменше на 1 рік з моменту вʼїзду на територію Республіки Албанія.

При цьому, якщо ви не плануєте отримувати тимчасовий захист, а перебуваєте в країні тимчасово, перебування в Республіці Албанія можливе без посвідки на проживання на строк до 1 року.

5. Житло.

Як і в інших країнах ви можете самостійно вирішити питання щодо вашого тимчасового житла. Для тих, хто не має такої можливості, уряд Республіки Албанія поступово створює центри допомоги тимчасово переміщеним громадянам України.

З питань пошуку та надання пільгового житла рекомендуємо звертатися до Національного центру прийому осіб, які шукають притулок (адреса: Rruga “Myslym Keta”, Babrru, Tiranë, електронна пошта: Anila.Agalliu@mb.gov.al).

6. Медичне обслуговування.

Статус тимчасового захисту надає право отримувати безоплатну медичну допомогу в державних медичних закладах.

З переліком та контактами державних медичних установ можна ознайомитись за посиланням: https://shendetesia.gov.al/institucionet-e-varesise/.

Також, за інформацією з веб-сайту посольства, Флоріан Тіварі, лікар-стоматолог пропонує безкоштовні стоматологічні послуги громадянам України, які втікають від війни, у своїй приватній стоматологічній клініці у місті Дуррес, Албанія.

Контакти:

Dr Florian Tivari

Dental Clinic "Tivari" Shkallnur- Durres

+355672130299

https://www.facebook.com/klinike.dentare.Durres/

7. Працевлаштування.

На сьогодні офіційно уряд Республіки Албанія поки не надав розʼяснень щодо необхідності отримання дозволу на працевлаштування особам, які перебувають у статусі тимчасового захисту.

Для пошуку роботи та отримання більш детальної інформації рекомендуємо звертатися до Національного агентства зайнятості (https://puna.gov.al/).

8. Освіта.

Статус тимчасового захисту дає право отримувати освітні послуги.

На сьогоднішній день урядом Республіки Албанія розробляється порядок зарахування дітей до шкіл та садочків, тому рекомендуємо пильно стежити за новинами на веб-сайті чи сторінці у Facebook Посольства України в Республіці Албанія.

Також, деякі ВНЗ Республіки Албанії пропонують безкоштовне або стипендіальне навчання українським студентам. Серед них Нью Йоркський університет, Університет Метрополітен, Університет Поліс, Європейський університет та Університет Епока. Більш детальну інформацію можна отримати за посиланням: https://albania.mfa.gov.ua/timchasovij-zahist-v-ra/navchannya-u-vnz-albaniyi.

Мовна школа в Албанії Lincoln Centers of Albania пропонує можливість безкоштовно вивчати англійську та албанську мови.

Щодо додаткової інформації варто писати на електронну пошту info@lincoln.org.al або до співробітників посольства WhatsApp +380 982929857.

Джерело: веб-сайт Посольства України в Республіці Албанія (https://albania.mfa.gov.ua/).

Корисні посилання:

Веб-сайт Посольства України в Республіці Албанія (https://albania.mfa.gov.ua/).

Сторінка Посольства України в Республіці Албанія у Facebook: https://www.facebook.com/UkrEmbAlbania/.

Інтерактивна карта світу від МЗС України, де можна отримати різноманітну інформацію щодо перебування в тій чи іншій країні: https://tripadvisor.mfa.gov.ua/?location=al.

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК