Правозахисники: Росіяни використовують систему охорони здоров’я для контролю над населенням ТОТ України

Російські загарбники прагнуть систематично впливати на галузь охорони здоров’я на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) України, щоб зміцнити свій контроль над тутешнім цивільним населенням. Про це йдеться в дослідженні «Примус та контроль: Система охорони здоров’я України під російською окупацією», яке підготували eyeWitness to Atrocities, Insecurity Insight, Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ) та Physicians for Human Rights (PHR).

Зокрема, росіяни вдаються до обмеження й обумовлення доступу до медичного обслуговування на ТОТ за допомогою цілої низки примусових практик:

1) зловживання з боку російських військових користуванням цивільними закладами охорони здоров’я для немедичних цілей;

2) вимога примусової зміни громадянства як обов’язкової умови для отримання доступу до медичної допомоги (відомої як «паспортизація»);

3) погрози та переслідування медичних працівників як спосіб подальшого обмеження надання медичної допомоги та встановлення контролю над системою охорони здоров’я України.

У дослідженні детально описано низку повідомлень про інциденти, які в сукупності свідчать про явну систему незаконних атак на охорону здоров’я з боку Росії, що одночасно обмежують і порушують право на здоров’я українських цивільних осіб.

«Ці атаки є порушеннями як міжнародного гуманітарного права, так і міжнародного права з прав людини. Вони також загрожують цілісності системи охорони здоров’я України, яка, попри свою стійкість, стикається з постійними викликами після повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року», — зазначають автори звіту.

Дослідники наголошують, що руйнівний вплив ослабленої системи охорони здоров’я загрожує населенню України тривалими та серйозними труднощами. Вони підкреслюють, що всі компетентні органи, що мають відповідну юрисдикцію, — включно з Офісом Прокурора Міжнародного кримінального суду, Офісом Генерального прокурора, Незалежною міжнародною комісією ООН з розслідування порушень в Україні та іншими національними прокурорами, — повинні надати пріоритет розслідуванню атак на систему охорони здоров’я як воєнних злочинів і злочинів проти людяності, беручи до уваги низку порушень, розглянутих у цьому дослідженні.

Ознайомитися з дослідженням можна нижче або за цим посиланням.

У вас є цікава ідея заходу?