Правові питання, що впливають на міжнародний бізнес в Україні: АПУ та USUBC провели спільний вебінар
Американсько-українська ділова рада (U.S.-Ukraine Business Council, USUBC) та Асоціація правників України в четвер, 9 травня, провели спільний вебінар «Основні правові питання в Україні» (Major Legal Issues In Ukraine).
Онлайн-захід став вступом до серії майбутніх вебінарів USUBC «Орієнтування у правовому полі України» (USUBC Legal Series: Navigating Ukraine's Legal Landscape). Змістовна дискусія, що відбулася на вебінарі, стосувалася нагальних правових питань, котрі впливають на міжнародний бізнес в Україні.
Захід розпочався зі вступних слів Моргана Вільямса, Президента й виконавчого директора USUBC, та Еріка Лумана, директора глобального розвитку бізнесу та спеціальних проєктів в Amsted Rail Company, Inc. (США), голови виконавчого комітету USUBC. Модератором обговорення виступила Ірина Паліашвілі, голова правового комітету USUBC, членкиня виконкому USUBC, керуюча партнерка Ukrainian Legal Group, членкиня АПУ.
Від Асоціації правників України у вебінарі взяли участь Микола Стеценко, Президент АПУ, керуючий партнер AVELLUM, та Анна Бабич, членкиня Правління АПУ, виконавча партнерка AEQUO. Вони ознайомили аудиторію заходу із правовими умовами в Україні, котрі впливають на міжнародну бізнесову діяльність та інвестиційні можливості в країні.
Анна Бабич зазначила, що поточна ситуація в Україні для іноземного бізнесу насправді не є чорно-білою: наприклад, у західних регіонах безпекові умови дозволяють інвестувати, не думаючи про страхування від воєнних ризиків.
Правниця розповіла про інструменти, якими український уряд підтримує та стимулює інвестиції під час повномасштабної війни. Серед останніх позитивних зрушень у цьому напрямі пані Бабич згадала зміни до закону про державну підтримку інвестиційних проєктів із значними інвестиціями, ухвалення закону щодо страхування інвестицій від воєнних ризиків та послаблення Національним банком України валютних обмежень, зокрема дозвіл на репатріацію «нових» дивідендів.
Анна Бабич порадила іноземному бізнесу мати в Україні місцевих партнерів, які знають ситуацію зсередини й можуть проконсультувати з тих чи інших питань.
Микола Стеценко ознайомив слухачів вебінару із здобутками України на ниві боротьби з корупцією. Президент АПУ розповів про становлення антикорупційної інфраструктури в Україні — НАБУ, НАЗК, САП, ВАКС — та про її останні успіхи й досягнення.
Пан Стеценко акцентував на динамічному розвитку розгалуженої системи публічних реєстрів, яких в Україні зараз налічується понад 50. Зокрема, минулого року було відкрито доступ до Єдиного державного реєстру активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, та відновлено публічність Єдиного держреєстру звітності політичних партій. Продовжуючи тему прозорості, Президент АПУ згадав систему Prozorro, яка зробила публічні закупівлі відкритими.
Другим питанням, якому приділив увагу Микола Стеценко, стали судова система України та пов’язані з нею законодавчі зміни. У цьому контексті Президент АПУ згадав судову реформу, зміни в господарському, цивільному й адміністративному процесуальному законодавстві, реформу арбітражу, ухвалення Кодексу з процедур банкрутства. Серед позитивних зрушень пан Стеценко також назвав оновлення Вищої ради правосуддя, перезапуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів, запуск електронного суду.
Також спікерами вебінару були:
- Лев Голубець, партнер PwC, співкерівник глобальної робочої групи Rebuild Ukraine (Rebuild Ukraine Global Task Force), член виконкому USUBC — його виступ був присвячений відбудові України;
- Том Фаєрстоун, партнер Squire Patton Boggs, член виконкому USUBC — говорив на тему використання заморожених російських активів для відбудови України.
Наприкінці заходу експерти відповіли на запитання аудиторії.
Відеозапис вебінару ви можете переглянути нижче.