Правники з усього світу об’єднують зусилля, щоб надавати юридичну допомогу Україні
Журнал Law360 Pulse опублікував статтю про готовність адвокатів з усього світу надавати юридичну допомогу біженцям з України, а також про те, як українські й міжнародні юридичні організації долучаються до проєктів зі збору коштів, адвокації та належного документування воєнних злочинів.
Асоціація адвокатів штату Нью-Йорк (NYSBA) інформує про створення спеціальної групи у межах організації, що координуватиме роботу адвокатів. Іван Городиський, член Правління АПУ, керуючий партнер Dexis Partners, зазначив, що інформація NYSBA є корисною і дає можливість реагувати на потреби мільйонів людей.
Інна Ліньова, виконавча директорка Асоціації правників України, розповіла Law360 Pulse, як АПУ працює над тим, аби одночасно надавати юридичні консультації фізичним особам та збирати докази воєнних злочинів.
З оригіналом статті можна ознайомитися за посиланням.
До вашої уваги — переклад статті українською мовою.
Адвокати в Сполучених Штатах Америки і Європі надають консультації та пропонують допомогу українським біженцям і шукачам притулку, а також долучаються до проєктів зі збору коштів, адвокації та належного документування воєнних злочинів.
Після того як Росія вторглася в Україну 24 лютого, цю ініціативу підтримало чимало адвокатів — як фізичних осіб, так і юридичних фірм. Цілком можливо, що вона стане основою для формування спеціальної групи у межах Асоціації адвокатів штату Нью-Йорк, яка координуватиме роботу адвокатів по обидва боки Атлантики, зокрема і в Україні.
«[Люди] зібралися разом і засукали рукава», — сказав Едвард Ленсі з Hinshaw & Culbertson LLP, голова Міжнародної секції NYSBA.
Нині найгострішими є потреби біженців. За даними Верховного комісара ООН у справах біженців, після вторгнення з 44-мільйонної країни виїхало близько 3 мільйонів українців.
1,8 мільйона громадян поїхали до Польщі, значна кількість вирушила до Румунії, Молдови та інших сусідніх країн. В ООН також заявили, що багато біженців, ймовірно, вирушили до інших країн Європейського Союзу після в’їзду в Шенгенську зону ЄС, яка дозволяє здійснювати міжнародні подорожі з мінімальним прикордонним контролем. Країни Шенгену, які межують з Україною — це Польща, Словаччина та Угорщина.
Деякі країни вже вжили правових заходів для подолання кризи. Наприклад, США надали тимчасовий захист громадянам України, які зараз перебувають у цій країні. Польща прийняла закон, який надає українським біженцям особливий правовий статус, що дозволяє їм залишатися і працювати в країні, а також отримувати пільги на охорону здоров’я та освіту, що, за інформацією, яку надала польська адвокатка Анна Дабровська виданню Law360 Pulse, допоможе зменшити обсяг правових проблем.
Проте очевидно, що біженці як у Польщі, так і в інших країнах ще тривалий час потребуватимуть юридичного захисту, тому деякі адвокати особисто зголосилися долучитися до надання правової допомоги.
Олексій Штівельман, російськомовний партнер Shutts & Bowen LLP з Маямі, який народився в українському місті Одесі, повідомив, що після військового вторгнення до нього почали звертатися люди з огляду на його контакти в регіоні та той факт, що він володіє мовою. Хоча він і не практикує імміграційне законодавство, але, пам’ятаючи свій досвід імміграції, робив усе можливе, щоб скерувати людей у потрібному напрямі.
«Люди запитують: «Моя бабуся в Україні, чи є процедура, за якою я міг би її сюди привезти?». Особисто я вважаю, що якщо ми не можемо відправити війська, то щонайменше, що ми можемо зробити — це відкрити двері для людей».
Українсько-американська асоціація адвокатів, яка налічує від 200 до 300 членів, за словами Петра Піддубного, скарбника організації, отримала низку звернень від адвокатів з готовністю допомагати. Асоціація додала на свій сайт окремий розділ з корисними посиланнями, а сам пан Піддубний, партнер Piddoubny & Pelekh PC, що в Нью-Йорку, працює над тим, щоб поєднати pro bono волонтерів із відповідними запитами про допомогу.
За його словами, запити доволі різноманітні, зокрема, біженців турбують питання імміграції, українці в Америці шукають спосіб забрати родичів до США, був запит і від американської благодійної організації, що опікується притулком у Східній Україні.
Піддубний зізнається, що поєднати волонтерів і тих, хто потребує допомоги, на практиці виявилося досить непростим завданням. Водночас робоча група Асоціації адвокатів штату Нью-Йорк в Україні допомагає розробити анкети, які б спростили цей процес.
Робоча група, сформована в лютому 2022 року, працювала з відповідними групами в Україні та в сусідніх країнах для поширення інформації серед біженців.
Анна Дабровська, трансакційна юристка і партнерка Юридичної фірми Wardyński & Partners у Варшаві та співголова Польського відділення NYSBA, повідомила, що її фірма ретельно слідкує за актуальними змінами в законодавстві щодо біженців, які в’їжджають до Польщі. За допомогою Асоціації правників України, яка також співпрацює з цільовою групою NYSBA, вдається поінформувати людей, які виїжджають з країни.
Іван Городиський, адвокат Dexis Partners зі Львова, член Правління Асоціації правників України, зазначив, що інформація від членів NYSBA була корисною. «Я не їду, і [люди] мене запитують.., куди їм потрібно звернутися, тож я маю відповіді, — сказав він. — Це дає нам можливість реагувати на потреби мільйонів людей».
За словами Едварда Ленсі, робоча група спочатку була створена для допомоги українській судовій та юридичній спільноті, оскільки країна планує інтегруватися в Європу та потенційно приєднатися до НАТО. Саме з цією метою Асоціація відкрила своє Відділення в Україні в грудні минулого року.
Але воєнне вторгнення почалося всього за кілька годин до першого засідання робочої групи, тож вона негайно приступила до вирішення нової ситуації. Окрім опрацювання потреб, пов’язаних з імміграцією, робоча група також зосередила зусилля на зборі коштів та документуванні подій.
Інна Ліньова, виконавча директорка Асоціації правників України, повідомила, що АПУ працює над тим, аби одночасно надавати юридичні консультації фізичним особам та збирати докази. Організація відкрила гарячу лінію, де працюють 200 юристів-волонтерів.
«Ми плануємо працювати паралельно, — сказала вона. — Надаючи юридичну допомогу громадянам України, також плануємо використовувати свідчення цих людей для збору інформації та доказів. Люди, які нам телефонують і звертаються за консультацією, є або жертвами, або свідками різних злочинів».
Однак, за словами пані Ліньової, АПУ стикається з низкою перешкод, зокрема перебуванням багатьох членів команди у зонах бойових дій, відсутністю єдиної платформи збору доказів і необхідністю забезпечити прийнятність доказів для майбутніх судових процесів.
«Ми впорядковуємо збір даних, — зазначила вона. — Наразі ми відчуваємо необхідність в належній обробці та особливо верифікації інформації, тому що мова йде про доволі технічні докази: фотографії, відео, аудіозаписи. Ці докази можна змінити: існує Photoshop, складні інструменти для редагування відео. Тому нам потрібна надійна процедура».
Асоціація працює і над процедурою документації українцями пошкодженого майна, особливо враховуючи, що житлові райони продовжують бомбардувати.
Робоча група також використовує численні міжнародні зв’язки та міжнародні відділення NYSBA, щоб спонукати правничі асоціації в усьому світі виступати проти воєнного вторгнення.
Едвард Ленсі сказав, що він сподівається, що адвокати продовжуватимуть діяти і виступати проти війни й надалі. «В єдності — сила», — переконаний він.
Автор: Емма Куето
Редагування: Браян Бареш