Опитування для правників: як покращити захист прав потерпілих у кримінальному процесі
У межах реалізації проєкту «Захист прав потерпілих через механізми правосуддя в Україні», який впроваджується Нідерландським Гельсінським комітетом (Netherlands Helsinki Committee, NHC), що фінансується Міністерством закордонних справ Нідерландів в рамках програми MATRA, і за підтримки Міністерства юстиції України, ми розпочали проведення базового дослідження (Baseline Research). Це дослідження буде проведено NHC, Східноукраїнським центром громадських ініціатив (СЦГІ) та Асоціацією правників України (АПУ).
Мета проєкту — посилити орієнтований на потерпілих підхід у судовій системі України та сприяти тому, щоб інституції були краще підготовлені до захисту прав потерпілих на всіх етапах кримінального провадження. Цей проєкт має на меті наблизити українську систему кримінального правосуддя до міжнародних стандартів, посилити правовий захист та покращити доступ до правосуддя для вразливих груп. Над цим проєктом працюють NHC (координатор), Українська Гельсінська спілка з прав людини, СЦГІI, Організація підтримки потерпілих Нідерландів, SSR – Нідерландський інститут підготовки суддів, Parket-Generaal – Нідерландська прокуратура, Асоціація правників України (АПУ), Координаційний центр з надання правничої допомоги, Міністерство юстиції України, Нідерландська рада судової влади (RvdR) та консультанти з прожитим досвідом.
Метою базового дослідження є аналіз умов та викликів, з якими стикаються правники, представники органів влади, громадські організації та самі потерпілі при реалізації права на справедливий суд. Хоча основна увага приділяється виявленню бар’єрів і можливостей для ефективного захисту прав потерпілих у справах щодо злочинів, передбачених національним законодавством, водночас дослідження також враховує тісний зв’язок із захистом прав потерпілих від міжнародних злочинів. Дослідження включає онлайн-опитування та серію глибинних інтерв’ю з представниками різних професій і зацікавлених сторін, що працюють у цій сфері.
Запрошуємо вас приділити 10–15 хвилин вашого часу для заповнення анкети. Також будемо вдячні за поширення опитування серед колег і зацікавлених осіб. Ваші думки та професійний досвід мають вирішальне значення для виявлення реальних потреб і розробки ефективних рішень у сфері захисту прав потерпілих.
Результати опитування стануть основою для подальшого планування заходів підтримки, створення навчальних програм і впровадження адвокаційних ініціатив.
Опитування доступне до 16 червня 2025 року за посиланням.
Дякуємо за вашу участь і підтримку!