Інтерв’ю Анни Огренчук для FEMIDA.UA: співпраця АПУ з Міноборони, допомога під час війни, міжнародна діяльність

Анна Огренчук, Президентка Асоціації правників України, дала інтерв’ю юридичному журналу FEMIDA.UA, у якому докладно розповіла про напрями діяльності АПУ під час повномасштабної війни.

Зокрема, Президентка Асоціації розповіла про співпрацю АПУ з Міністерством оборони України в наданні правової допомоги військовослужбовцям і членам їхніх сімей щодо цілої низки питань, а також у створенні платформи для впровадження й поширення міжнародних стандартів і найкращих світових практик у системі військового права. Створення такої платформи передбачене меморандумом, підписаним АПУ, Міжнародною асоціацією юристів (IBA) та Міноборони на початку березня цього року.

«Завдання юристів — зробити службу в армії комфортною з точки зору правового супроводження. У цьому аспекті ми повинні рухатися теж до найкращих міжнародних стандартів. Не військовий має щось документально доводити і на передовій думати ще й про це, а законодавство має бути чітке, без подвійного тлумачення, з нормами прямої дії. І ключове — щоб усі сторони дотримувалися цих правил», — наголосила Анна Огренчук.

Президентка АПУ також підбила підсумки першого року роботи Гарячої лінії допомоги постраждалим від війни й розповіла про благодійну допомогу Асоціації тим правникам та їхнім родинам, які опинилися в скрутному становищі через війну.

Окрім того, Анна Огренчук поділилася подробицями нещодавнього спільного заходу АПУ, ГО «Медійна ініціатива за права людини», Асоціації адвокатів штату Нью-Йорк (NYSBA) та Cyrus R. Vance Center for International Justice у Нью-Йорку, на якому обговорили створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії, документування й розслідування воєнних злочинів росіян в Україні в національних та міжнародних інституціях. Під час зустрічі іноземні юристи мали унікальну можливість поспілкуватися з двома українками, що пережили російський полон, — Людмилою Гусейновою та Анною Олсен.

«Ми щодня живемо у війні, ми щодня спілкуємося зі свідками, постраждалими, і хоча до цих моторошних свідчень не можна звикнути, але ми в постійному контексті. Американські, європейські юристи, звичайно, теж у темі й надають постійну підтримку Україні, але сприймати почуте напряму від Людмили й Анни їм було нелегко», — зазначила Президентка АПУ.

Анна Огренчук додала, що з лютого 2022 року Асоціація активізувала міжнародний напрям своєї діяльності.

«Ми маємо доступ до найкращих юристів-міжнародників і практиків у царині міжнародного гуманітарного та міжнародного кримінального права, спеціалістів, які особисто брали участь у засудженні воєнних злочинців, створювали трибунали або формували компенсаційні механізми. Їхня допомога — безцінна», — наголосила вона.

Повну версію інтерв’ю Анни Огренчук ви можете знайти за цим посиланням https://bit.ly/41mD1SR (сторінки 28-31).

У вас є цікава ідея заходу?