Інна Ліньова взяла участь у конференції на тему спадщини Спеціального суду щодо Сьєрра-Леоне

Інна Ліньова, радниця Асоціації правників України з міжнародної діяльності, взяла участь у конференції, присвяченій спадщині Спеціального суду щодо Сьєрра-Леоне (СССЛ) та його внеску в міжнародне правосуддя, мир і безпеку. Захід відбувся 26-27 лютого 2024 року у Фрітауні, столиці Сьєрра-Леоне.

Фото: RSCSL

У фокусі конференції були такі теми:

1. Створення та здобутки СССЛ, його роль у верховенстві права у Сьєрра-Леоне та Ліберії, його знакова судова практика та внесок у правосуддя перехідного періоду.

2. Уроки, засвоєні з досвіду СССЛ, та їх застосування до зусиль у сфері правосуддя перехідного періоду в субрегіоні ECOWAS (Економічне співтовариство країн Західної Африки) та за його межами; обговорення взаємодоповнюваності з іншими механізмами правосуддя перехідного періоду.

3. Вплив СССЛ на розбудову потенціалу, ефективність судових процесів у справах про воєнні злочини та зміцнення місцевої судової системи.

4. Підвищення обізнаності про спадщину СССЛ за допомогою освіти, лекцій та тренінгів. Важливість захисту й підтримки свідків і жертв.

5. Ризики історичного ревізіонізму, необізнаності або забуття. Важливість пам’яті про війну для збереження спадщини СССЛ.

6. Майбутнє залишкових і слідчих механізмів, обговорення їхніх повноважень та ролі в продовженні юридичних зобов’язань їхніх попередників.

Не оминули увагою учасники конференції й питання України. Зокрема, на заході обговорили, як досвід СССЛ може бути корисним у створенні Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України.

Серед спікерів і модераторів конференції були:

  • Бет ван Скаак, посол США з міжнародного кримінального правосуддя;
  • Карім Хан, прокурор Міжнародного кримінального суду;
  • Стівен Матіас, помічник генерального секретаря ООН з правових питань;
  • Стівен Рап, експосол США з міжнародного кримінального правосуддя та експрокурор Спеціального суду щодо Сьєрра-Леоне;
  • Єкатерина Трендафілова, президентка Спеціальних судових палат і спеціалізованої прокуратури щодо Косово;
  • Джеймс Джонсон, прокурор Залишкового механізму СССЛ;
  • Бінта Мансарей, секретарка Залишкового механізму СССЛ.
Карім Хан (фото — Michael Imran Kanu, SJD)

У конференції взяли участь представники й інших міжнародних судових механізмів, а також судді СССЛ, посадові особи, правозахисники, науковці, жертви конфліктів із Сьєрра-Леоне, Ліберії, Гамбії та інших африканських країн.

Інна Ліньова розповіла учасникам заходу про важливість поширення серед органів системи юстиції України інформації щодо практики міжнародних судових установ. За її словами, це посилить національну спроможність розглядати справи про міжнародні злочини.

Також пані Ліньова поділилася з учасниками інформацією про судову реформу в Україні та її основні досягнення, зокрема участь громадськості в доборі суддів, заходи підзвітності судової гілки влади суспільству, прозорість системи добору та оцінювання суддів тощо.

У вас є цікава ідея заходу?