Інна Ліньова розповіла норвезьким правникам про кроки для відновлення верховенства права під час війни
Інна Ліньова, виконавча директорка Асоціації правників України, 1 червня 2023 року дистанційно взяла участь у щорічній конференції Асоціації адвокатів Норвегії. Свій виступ вона присвятила функціонуванню сектору юстиції в Україні під час повномасштабної війни.
Виконавча директорка АПУ наголосила, що повномасштабна російська агресія проти України серйозно вплинула на систему міжнародного правопорядку й на українське правосуддя. Водночас вона докладно розповіла, яких саме заходів, на думку української правничої спільноти, необхідно вжити для відновлення верховенства права в Україні та регіоні.
Першим таким заходом є гарантування безпечного й ефективного відправлення правосуддя у справах про злочини в Україні шляхом підтримки національних правоохоронних органів і судів. Інна Ліньова зазначила, що, згідно з даними Офісу Генерального прокурора, зараз триває розслідування понад 100 000 справ про воєнні злочини та злочини проти національної безпеки, тисячі таких справ уже передано до судів і їхня кількість зростає.
«Судова влада повинна приймати й розглядати такі справи швидко та ефективно. Це було б складним завданням навіть у мирний час, не кажучи вже про стан перебування під постійними обстрілами», — акцентувала пані Ліньова.
Вона додала, що ситуацію ускладнюють шкода, якої війна завдала судовій інфраструктурі (знищення, пошкодження, розграбування будівель судів у районах ведення бойових дій тощо), відсутність електронного суду, недофінансування судової системи.
За таких надзвичайно складних обставин українська система судочинства повинна продемонструвати світові, що вона здатна не просто здійснювати правосуддя, а здійснювати його справедливо, неупереджено та прозоро, наголосила Інна Ліньова. Вона додала, що зараз АПУ здійснює моніторинг судових процесів у справах про воєнні злочини з метою виявлення тенденцій у судовій практиці та усунення недоліків на ранній стадії.
«Підтримка міжнародної спільноти в моніторингу повного спектру категорій справ, пов’язаних із війною, по всій території України та впродовж усього періоду тривалості провадження створила б об’єктивну картину щодо якості та ефективності правосуддя. У довгостроковій перспективі це призведе до трансформації українського судочинства й посилення національних механізмів захисту прав людини», — резюмувала виконавча директорка АПУ.
Другим заходом із відновлення верховенства права в Україні має бути підтримка надання правової допомоги та функціонування адвокатури. За словами Інни Ліньової, зараз українська система правової допомоги опікується кримінальними провадженнями проти російських військових і справами внутрішньо переміщених осіб. Ключові національні стейкхолдери й міжнародні донори також надають правову допомогу жертвам і свідкам воєнних злочинів, хоча така підтримка потребує хорошої координації та централізації.
Виконавча директорка АПУ розповіла, що Асоціація не лише допомагає жертвам воєнних злочинів, а й надає безоплатну правову допомогу всім громадянам України, які постраждали від російської агресії. З початку повномасштабної війни Гаряча лінія АПУ опрацювала майже 6000 звернень, найпоширенішими темами запитів є міграція, мобілізація, соціальне забезпечення, трудові відносини тощо.
«Ми бачимо, що адвокати, так само як і судді та прокурори, потребують професійної підготовки та централізованого інформаційного хабу, до якого вони можуть звертатися. Окрім того, необхідні спеціалізація адвокатів і цільові тренінги, зокрема для допомоги у випадках найтяжчих злочинів, наприклад, сексуальних», — наголосила Інна Ліньова.
Третім важливим кроком до забезпечення справедливості виконавча директорка АПУ назвала створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України. Вона акцентувала на тому, що станом на зараз не існує жодного міжнародного чи національного суду або трибуналу, котрий міг би судити вище політичне та військове керівництво Росії за злочин агресії, тоді як створення спеціального трибуналу усуне цю прогалину.
Інна Ліньова наголосила, що найкращою моделлю є створення трибуналу на базі ООН: завдяки мандату цієї організації такий трибунал зможе переслідувати та судити чинних президентів, сумнівів щодо його легітимності не буде, а виконання його рішень буде обов’язковим для держав-членів ООН. Виконавча директорка АПУ нагадала, що створення такого трибуналу уже підтримали низка міжнародних організацій, країн та правничих асоціацій світу.
Четвертий крок з відновлення верховенства права в Україні та регіоні — компенсація українцям, українському та міжнародному бізнесам, державним інституціям і довкіллю всіх збитків, завданих російською агресією. Це має стати неминучим наслідком агресії, наголосила Інна Ліньова.
Вона нагадала, що Україна вже подала до Міжнародного суду ООН позов щодо відшкодування збитків, завданих агресією, а в Гаазі створено Реєстр збитків, який незабаром буде запущено. Одночасно із цим необхідно якнайшвидше вжити низку юридичних заходів задля забезпечення відповідальності за подальші збитки, як-от ретельний аудит усього майна РФ, російських державних компаній та афілійованих осіб, виявлення та заморожування всіх активів агресорів тощо, зазначила виконавча директорка АПУ.