Інна Ліньова стала модераторкою панелі на щорічній конференції Інституту CEELI

Інститут CEELI (Central and Eastern European Law Initiative Institute, Інститут правової ініціативи Центральної та Східної Європи) минулої п’ятниці, 16 червня, провів у Празі симпозіум з верховенства права, що став частиною традиційної щорічної конференції Інституту в чеській столиці.

Інна Ліньова, виконавча директорка Асоціації правників України, мала честь модерувати першу панель симпозіуму на тему «Міжнародна відповідальність за війну Росії проти України». Спікерами панельної дискусії були:

  • Марк Елліс, Голова Інституту CEELI, виконавчий директор Міжнародної асоціації юристів (IBA);
  • Мартін Смолек, генеральний директор з юридичних і консульських питань Міністерства закордонних справ Чехії;
  • Альона Луньова, адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA.

Учасники дискусії обговорили такі питання:

  • Створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії — чому це важливо? Можливі моделі трибуналу.
  • Ордер Міжнародного кримінального суду на арешт Володимира Путіна — як це вплине на спадщину МКС? Чи існує різниця між ситуацією, в якій опинився Путін, та кейсами очільників інших держав, яких переслідує МКС?
  • Роль національних судів в Україні, їхні зусилля із притягнення винних до відповідальності. Виклики, з якими стикаються українські суди під час розгляду справ про воєнні злочини. Як зусилля громадських організацій та приватних осіб можуть допомогти в переслідуванні злочинів?
  • Чому Україна так і не ратифікувала Римський статут після 9 років російської збройної агресії, що триває?
  • Як події в Україні змінюють світ, ООН і міжнародне право?

Темою другої панелі симпозіуму стали корупційні ризики під час війни та відбудови, а також кроки до того, аби відбудова України сприяла захисту від корупційних ризиків.

Третя панельна дискусія була присвячена російським юристам-правозахисникам, котрі були вимушені виїхати з РФ, але продовжують виконувати свою роботу: захищають права громадян, надають правову допомогу українцям у Росії, а віднедавна ще й переслідують свою владу за злочини, скоєні в Україні.

Підбиваючи підсумки симпозіуму, Інна Ліньова наголосила на тому, що абсолютна більшість правників переконана в необхідності реагування на злочин агресії, а створення Спеціального трибуналу є лише питанням часу.

«Основне питання в тому, за якою моделлю такий трибунал буде побудовано й коли він почне функціонувати. Перші кроки вже зроблено шляхом створення Міжнародного центру з кримінального переслідування злочину агресії в Україні», — зазначила виконавча директорка АПУ.

Водночас Інна Ліньова констатувала, що дехто досі вважає створення трибуналу перешкодою в процесі майбутніх переговорів. Тому, на її думку, адвокаційна кампанія та пояснення різниці між політикою і правом залишаються актуальними.

Фото зі сторінки Інституту CEELI в Фейсбуці

У вас є цікава ідея заходу?