На конференції в Варшаві обговорили еволюцію міжнародного кримінального права під впливом війни в Україні

Переслідування російських злочинів проти України як рушій еволюції міжнародного кримінального права стало темою першої сесії міжнародної конференції «Україна: де ми зараз? Правові наслідки року повномасштабної агресії Росії проти України», організованої Міжнародною секцією Асоціації адвокатів штату Нью-Йорк (NYSBA) та її польським й українським відділеннями спільно з Асоціацією правників України та за підтримки Програми USAID «Справедливість для всіх» у Варшаві 30 березня.

Модераторами сесії були Інна Ліньова, Виконавча директорка АПУ, та Шимон Гостинський, партнер Gostyński & Partners, Краків. Із доповідями виступили:

  • Анна Адамська-Галлант, доктор права, міжнародна головна експертка Проєкту ЄС «Право-Justice»;
  • Ґаяне Нуріджанян, доктор права, старша викладачка кафедри міжнародного та європейського права Національного університету «Києво-Могилянська академія»;
  • Марі ОЛірі, радниця Управління громадських адвокатів захисту Міжнародного кримінального суду.

Сесія була присвячена обговоренню механізмів відповідальності за злочини, вчинені російськими загарбниками в Україні, та еволюції міжнародного права як наслідкові війни, що триває в центрі Європи.

Учасники дискусії погодилися з тим, що створення Спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії проти України є нагальним й абсолютним пріоритетом міжнародної системи безпеки та правопорядку. При цьому Трибунал не дублюватиме, а доповнюватиме юрисдикцію Міжнародного кримінального суду. Створення Трибуналу, як і ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна, виводить питання особистої відповідальності російського лідера з політичної в суто юридичну площину. За порушення норм міжнародного права має настати юридична відповідальність, і жодні перемовини чи домовленості не можуть цього змінити.

На думку спікерів сесії, створення Трибуналу стане останнім елементом архітектури міжнародної системи відповідальності. Усі основні групи міжнародних злочинів — воєнні злочини, злочини проти людяності, геноцид і злочин агресії — стануть предметом розгляду міжнародних судових установ.

Асоціація правників України наголошує, що світова юридична спільнота може сприяти відправленню правосуддя. Так, АПУ оприлюднила публічну позицію щодо створення Спеціального трибуналу. Асоціація адвокатів штату Нью-Йорк у своїй резолюції також закликала Генеральну асамблею ООН підтримати створення Трибуналу. Схожі заклики зробила також Американська асоціація юристів. На думку АПУ, чим більше правничих спільнот світу підтримають такий захід, тим швидше буде відновлено верховенство права.

У вас є цікава ідея заходу?