Микола Стеценко, Вікторія Краснова, Ольга Ворожбит — про те, чим живе зараз АПУ та що планує

Асоціація правників України відзначає 21 рік з дня свого заснування. З цієї нагоди «Юридична Газета» розпитала представників команди АПУ про те, чим живе зараз Асоціація, як розвивається її співпраця з міжнародними юридичними організаціями, як звучить її голос проти війни, що триває, які плани АПУ на 2024 рік тощо.

На запитання журналістів відповідали Микола Стеценко, Президент Асоціації правників України, Вікторія Краснова, виконавча директорка АПУ, та Ольга Ворожбит, Голова Етичної комісії Асоціації. Нижче пропонуємо до вашої уваги деякі їхні тези.

Микола Стеценко: Нашим основним напрямом залишається робота з трьома колами стейкхолдерів, як заведено зараз казати. Так, ми підсилюємо роботу в комітетах і секціях, проводимо аудит їхньої роботи, аби дати більшу якість для наших членів.

Окрім того, ми продовжуємо нашу роботу для юридичної спільноти загалом, зокрема активно йде робота в Етичній комісії, і найближчим часом ми почнемо кампанію з популяризації Етичного кодексу юридичного бізнесу.

І нарешті, ми працюємо з міжнародними донорами та партнерськими організаціями юристів на кшталт ІВА щодо питань притягнення Росії до відповідальності за її злочини в Україні, захисту прав людини в Україні, виявлення дискримінації тощо. Це ті проєкти, які започаткувала попередня Президентка АПУ Анна Огренчук, і вони підняли Асоціацію на новий рівень відносин із міжнародними партнерами та донорами.

Також ми залучаємося як Асоціація до різноманітних реформ в Україні. Наша позиція активно звучить щодо низки законопроєктів — від освітньої реформи до реформи правоохоронних органів, правосуддя тощо. Ми працюємо над тим, щоби голос АПУ став гучнішим у всіх реформах, що реалізуються в Україні, адже жодна реформа не відбудеться без експертної участі правників.

Вікторія Краснова: Асоціація реалізує низку ініціатив і проєктів, спрямованих на підтримку тих, хто найбільше потребує допомоги в цей складний час.

На другий день повномасштабного вторгнення, 25 лютого минулого року, ми запустили Гарячу лінію безоплатної юридичної допомоги громадянам і бізнесу з питань, пов’язаних із військовою агресією та її наслідками. На сьогодні ми надали понад 6000 консультацій, серед яких допомога з питань, пов’язаних із воєнним станом, перетином кордону, втратою майна та іншими питаннями, що виникають у зв’язку з повномасштабним вторгненням. Зараз проєкт функціонує зокрема і за підтримки ІВА.

Ще один із напрямів — допомога правникам та їхнім родинам, які опинилися в тяжких обставинах через війну — втратили житло, годувальника сім’ї тощо — або в інших обставинах, що потребують залучення підтримки. Цей проєкт АПУ реалізує у співпраці з Благодійним фондом «Добрі серця для України». Кошти шукаємо за кордоном, долучаємо до проєкту іноземних інституційних партнерів, юридичні компанії та приватних меценатів.

Ми намагаємося розширювати можливості для розвитку та реалізації правників. На нашому сайті з’явилися два додаткові розділи — «Освітня платформа», де вже можна переглядати семінари та курси, і «Кар’єра» — сервіс для пошуку роботи.

Ольга Ворожбит: Зараз триває робота щодо спрощення процедури звернення до Етичної комісії із заявами щодо порушень [Етичного] кодексу. До того, як запрацюють нововведення, Комісія розглядатиме звернення за наявною процедурою. Особливу увагу ми приділяємо обізнаності клієнтів щодо можливостей Кодексу. Зокрема, ми ознайомлюємо їх із рівнем стандарту поведінки юристів, на який вони можуть розраховувати. Тобто працюємо з обома сторонами відносин «правник — клієнт».

Повну версію інтерв’ю читайте за посиланням

Юридична допомога