Марк Елліс: Покинути Україну означає зруйнувати міжнародне право

Якщо США та їхні союзники втратять рішучість активно підтримувати Україну, міжнародно-правовий порядок, заснований на правилах, який був ретельно вибудуваний після Другої світової війни, може зазнати нищівного, а можливо, й незворотного удару. Про це в колонці для юридичного видання JURIST news пише доктор Марк Елліс, виконавчий директор Міжнародної асоціації юристів (IBA). Нижче наводимо переклад публікації українською мовою.

Цього року світ відзначає 80-ту річницю підписання Статуту Організації Об’єднаних Націй — одного із найважливіших моментів в історії сучасності. Статут створив правові рамки для нового світового порядку, закріпивши принципи міжнародного права, які регулюють відносини між державами. Як зазначено в його преамбулі, основною метою Статуту було «позбавити прийдешні покоління нещасть війни та знову утвердити віру в основні права людини».

У своїй суті Статут уособлював надію на те, що об’єднана глобальна спільнота зможе забезпечити мир і безпеку, захистивши правові принципи, які їх підтримують. Політична воля до створення такої системи була винятковою. У 1945 році вона була універсальною. Сьогодні — зовсім ні. Війна Росії проти України є яскравим свідченням нашої колективної нездатності підтримувати ці основоположні принципи.

У Києві розташована меморіальна стіна, яка здається нескінченною, зі світлинами українських солдатів, загиблих у конфлікті, що триває майже три роки. Щоразу, коли я відвідую Київ, я прямую до цього місця, часто вночі, під час обов’язкових відключень електроенергії. Навіть у тьмяному світлі масштаб втрат очевидний. Це нагадування про те, що в центрі Європи ми стаємо свідками одного із найгрубіших порушень міжнародного права в сучасній історії: застосування сили проти територіальної цілісності іншої держави. Саме для запобігання таким актам агресії був створений Статут ООН, зокрема його стаття 2.

Рішення президента США Джо Байдена дозволити Україні використовувати далекобійні ракети для ударів по території Росії стало похвальним кроком, але, ймовірно, запізнілим. Повернення Дональда Трампа до Білого дому та зменшення рішучості серед європейських союзників активно підтримувати Україну свідчать про те, що Росія може досягти своїх цілей. Якщо це станеться, правовий порядок, створений після Другої світової війни, зазнає нищівного, можливо, незворотного удару.

Перемога Росії змінить геополітичний ландшафт, посилить автократичні держави та зміцнить авторитарні ідеології по всьому світу. Попри широке засудження, Росія та її союзники стрімко переписують норми міжнародного права, відкидаючи універсальність його принципів і замінюючи їх небезпечним політичним релятивізмом. У цій новій парадигмі грубе порушення територіального суверенітету стане нормою, а глобальний порядок, який ми знаємо, опиниться під загрозою.

Успіх Росії заохотить дедалі більшу кількість країн відмовлятися від багатосторонніх механізмів на користь односторонніх чи регіональних структур влади. Зросте військова напруженість, конфлікти стануть частішими, а нова холодна війна, у якій ми вже опинилися, лише посилиться. На тлі розмивання ідеалів Статуту ми станемо свідками утвердження світу, де право замінить сила.

Створення Статуту ООН нагадує нам, що політична воля підтримувати міжнародне право може існувати. Але сьогодні ця воля слабшає. Без рішучої відданості захисту України та принципів, закріплених у Статуті, ми ризикуємо втратити самі основи міжнародного права.

Стіна в Києві — це більше, ніж меморіал, це попередження. Якщо міжнародна спільнота не діятиме рішуче, спадщина Статуту буде зруйнована. Ціна буде надто високою.

Оригінал публікації можна переглянути за посиланням

Теги: експертна думка, IBA

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК