LegalTalents.Report опитали українських юристів за кордоном: п’ять важливих висновків

LegalTalents.Report презентували результати опитування тих українських правників, які зараз набувають досвіду за кордоном і вже приносять чи невдовзі принесуть його на український юридичний ринок.

Опитування було проведено в лютому 2023 року. У дослідженні взяли участь 53 українські юристи, які стажуються/секондують/працюють за кордоном.

З-поміж них:

  • 87% жінок, 13% чоловіків;
  • 11% працюють на посаді радника, 24% — старшого юриста, 31% — юриста, 15% — молодшого юриста, 19% — інтерна/стажера;
  • мають досвід роботи до 4-х років — 22%, 5-7 років — 24%, 8+ років — 54%;
  • 34% працюють у Великій Британії, 18% — у Польщі, 14% — у Німеччині, 34% — в інших країнах світу.

Проаналізувавши результати опитування, автори дослідження дійшли п’яти важливих висновків:

  1. Адаптовані vs інтегровані

60% учасників опитування зазначили, що стажування в іноземній юридичній фірмі їм сподобалося. 20% респондентів мають низький рівень задоволеності стажуванням. Рівень задоволеності/незадоволеності стажуванням співмірний з рівнем адаптації в країні перебування: 57% добре пристосувалися до життя за кордоном, 26% — не дуже. Водночас привертає увагу той факт, що кількість респондентів, котрі вважають себе інтегрованими в колектив і країну перебування, вдвічі менша за кількість тих, кому сподобалося стажування за кордоном.

  1. Повертатись чи ні

Найбільша група респондентів з-поміж опитаних — 44% — не має чітких планів щодо повернення в Україну. Іще 38% очікують завершення активних бойових дій, щоб повернутися додому. Решта 18% мають чітку позицію: 9% уже повернулися, іще 9% не планують повертатися в Україну в найближчі 1-2 роки.

Основними чинниками (на думку 30%+ опитаних), які впливають на рішення респондентів щодо повернення в Україну, є:

  1. безпека — 65%;
  2. возз’єднання родини — 45%;
  3. доступність фінансових ресурсів — 35%;
  4. питання працевлаштування — 32%.

 

  1. Професійні здобутки

66% респондентів вважають, що працевлаштування в іноземній юридичній фірмі за кордоном сприяє їхньому професійному розвиткові. Набутий досвід, зокрема встановлені контакти/нетворкінг, культурологічні аспекти (розуміння колег, законодавства країни та/або іншої системи права) та бізнес-процеси закордонної юридичної фірми, правники застосовуватимуть для відбудови України після війни.

  1. Кар’єрні перспективи: важко визначитись

Що стосується кар’єрної перспективи після закінчення війни, 35% респондентів планують продовжувати її в консалтингу, 13% бажають піти в інхауз, 13% мають намір змінити професію (бачать себе на топпозиції неюридичного напрямку). Цього року 26% респондентів важко визначитися із відповіддю щодо своєї кар’єрної перспективи — це найвищий показник з 2016 року. При цьому 65% вважають, що мають кращі кар’єрні перспективи в Україні, 35% — за кордоном.

  1. Зв’язок не втрачено

79% юристів, що працюють за кордоном, підтримують зв’язок зі своїм роботодавцем. При цьому кожний третій (35%) продовжує працювати над проєктами своєї юридичної фірми в Україні. 40% респондентів зазначили, що відчували/відчувають підтримку свого роботодавця в Україні під час перебування за кордоном.

LegalTalents.Report — це щорічне загальнонаціональне аналітичне дослідження юридичного ринку України, яке проводять незалежні експертки ринку Ірина Нікітіна й Тетяна Бенько. Дослідження охоплює всіх учасників ринку: студентів юридичних факультетів провідних вишів України, партнерів юридичних фірм та керівників департаментів міжнародних і національних компаній, а також кінцевих споживачів юридичних послуг (топменеджерів компаній та/або власників бізнесу).

У вас є цікава ідея заходу?