Латвія
Зверніть увагу. Інформаційна довідка опублікована станом на 25.02.2022
Інформація про правила в’їзду до Латвії, отримання необхідних документів та пошук роботи для громадян України, які виїжджають з України з огляду на військову агресію Російської Федерації
Інформація щодо в’їзду до та перебування в Латвії
Латвійська держава забезпечить проживання, харчування та іншу допомогу громадянам України, які виїжджають з України у зв'язку з військовим конфліктом.
Для перебування та працевлаштування в Латвії, громадянам України будуть видаватися довгострокові візи з правом працювати в Латвії.
COVID-19
Відсутність медичних документів (сертифікат вакцинації, тест на COVID-19) не буде перешкодою для громадян України для в'їзду до Латвії.
Медична допомога
Якщо під час прибуття на територію Латвії вам або члену вашої сім'ї потрібна термінова медична допомога, повідомте про це співробітника Держприкордонслужби, який працює на пункті пропуску кордону, або за номером – 113.
Під час прибуття через пункти пропуску
Для осіб, які в'їжджають з біометричними паспортами, прикордонні перевірки, а візи будуть видаватися особам, які мають інші проїзні документи, але не мають візи для в'їзду до Європейського Союзу. Якщо
особа не має проїзного документа, її ідентифікують у співпраці з компетентними органами України.
Громадяни України, які не мають місця для проживання в Латвії, повинні повідомити працівників Держприкордонслужби про необхідність допомоги.
Прибуття, перетинаючи кордон Естонії чи Литви
Громадянам України, які не мають місця для проживання в Латвії, необхідно звернутися до Держприкордонслужби за телефонами:
+371 67913569,
+371 67913568
Де отримати інформацію?
Про порядок подачі документів на візу та оформлення
довгострокової візи: +371 67209400 (понеділок-четвер 8:30-16:00; п'ятниця 9:00-15:00)
Перетин державного кордону:
+371 67913569, +371 67913568 (24/7)
Посвідка на постійне проживання в Латвії.
Для отримання посвідки на постійне проживання в Латвії іноземний громадянин зобов’язаний офіційно проживати в Латвійській Республіці не менше 5 років і перебувати на її території не менше 6 місяців щороку.
Право на отримання посвідки на постійне проживання надається іноземцю, який офіційно прожив на території Латвії не менше 5 років і придбав нерухоме майно на суму не менше 250 000 євро.
Посвідку на постійне проживання мають право отримати чоловік / дружина громадянина Латвії.
Строк проживання для отримання посвідки не поширюється на неповнолітніх дітей, один з батьків яких є громадянином / резидентом Латвії, а також дітей, які закінчили латвійську школу.
Іноземним громадянам, які навчаються у ВНЗ Латвії, враховується лише половина терміну перебування в країні (тобто 1 рік рахується як 6 місяців).
Основні вимоги до іноземця, який бажає отримати посвідку:
- вік старше 15 років;
- Успішно скласти тест на знання Латвійської мови (мінімальний рівень – А2), за винятком осіб, які досягли 65-річного віку;
- Успішно скласти тест на знання Конституції, історії та традицій Латвійської Республіки;
- Знати гімн Латвії;
- Мати постійний дохід не менше 430 євро на місяць (має бути підтверджений документально);
- Не мати боргів по сплаті податків;
- Підтвердити, що під час проживання на території Латвії на підставі посвідки на тимчасове проживання іноземний громадянин не порушував міграційне законодавство.
Заява про продовження строку дії посвідки на постійне проживання подається до Управління з питань громадянства і міграції раз на 5 років.
Посвідка на тимчасове проживання в Латвії
Для отримання посвідки на тимчасове проживання в Латвії іноземний громадянин повинен звернутися до Консульства Латвії або до місцевого Управління у справах громадянства і міграції.
Посвідка на тимчасове проживання в Латвії видається строком на 1 рік з правом подальшого продовження до 5 років і являє собою пластикову ID-карту, яка містить інформацію про власника.
Право на придбання посвідки на тимчасове проживання мають:
- Іноземці на підставі возз’єднання сім’ї;
- Іноземці, які бажають відкрити бізнес в Латвії;
- Іноземці, які працюють на території Латвії;
- Іноземці, які навчаються на території Латвії;
- Інвестори;
- Іноземці, які придбали нерухомість на території Латвії;
- Наукові співробітники;
- Іноземці, що проходять лікування на території Латвії;
- Іноземці, які займаються релігійною діяльністю на території Латвії;
- Іноземці, що володіють Блакитний картою ЄС;
- Іноземці, які мали громадянство Латвії до 17 червня 1940 року.
Посвідка на тимчасове проживання для родичів:
Громадянин Латвії або іноземний громадянин, який проживає на території Латвії на підставі посвідки на постійне проживання, має право на возз’єднання з сім’єю:
- Чоловік дружина;
- Неповнолітні діти;
- Батьки;
- Близькі родичі.
Посвідка на тимчасове проживання для бізнесменів, інвесторів, власників нерухомості.
Іноземний громадянин, який бажає відкрити бізнес на території Латвії, повинен:
- Мати затверджений бізнес-план;
- Внести статутний капітал в розмірі не менш як 2800 євро;
- На момент подання документів компанія повинна існувати не менше року (для уникнення отримання фіктивної посвідки на тимчасове проживання).
Іноземець має право на отримання посвідки на тимчасове проживання, якщо він придбав нерухомість на території Латвійської республіки на суму не менше 250 000 євро, а також заплатив державне мито в розмірі 5% від її вартості.
Зміни, внесені в законодавство Латвії, дозволяють здійснювати купівлю майна не тільки у Латвійських громадян і компаній, але також і у осіб, зареєстрованих на території ЄС.
Оплата здійснюється виключно за безготівковим розрахунком, щоб уникнути випадків шахрайства.
Іноземець, який бажає отримати посвідку на тимчасове проживання шляхом інвестування коштів в економіку Латвії, зобов’язаний:
- Укласти договір з кредитними компаніями на термін не менше 5 років і на суму від 280 000 євро;
- Вкласти кошти в Латвійські підприємства:
a) Оборот компанії більше 10 млн євро на рік, штат від 50 співробітників, сума вкладення – 150 000 євро;
b) Оборот компанії менше 10 млн євро на рік, штат від 50 співробітників, сума вкладення – 35 000 євро.
Щорічний податок, що сплачується державі, повинен становити не менше 40 000 євро.
Посвідка на тимчасове проживання на підставі працевлаштування:
- Іноземному громадянину, який бажає працювати на території Латвії, необхідно отримати дозвіл на роботу. Посвідка на тимчасове проживання видається іноземцю строком на 1 рік з правом продовження до 5 років. Заробітна плата іноземного громадянина повинна бути не менше 860 євро на місяць.
- Іноземець не має права змінювати роботодавця протягом 1 року.
- Латвійська компанія, яка бере на роботу іноземного громадянина, зобов’язана повідомити про це Державне агентство зайнятості, яке протягом місяця перевіряє, що на вакансію не претендують громадяни Латвії і ЄС.
Робота в Латвії:
Якщо ви плануєте знайти дійсно гідну роботу в цій державі, доведеться підучити латиську мову. Для деяких видів трудової діяльності стане в нагоді і володіння ще якоюсь іноземною мовою. Причому такі знання знадобляться вже на етапі пошуку роботи, оскільки в деяких випадках доведеться мати справу з місцевими сайтами або агентствами з працевлаштування.
Основні інтернет-майданчики, де можна знайти непоганий варіант:
www.cv.lv - тут вам допоможуть скласти ідеальне резюме і підібрати вакансію не тільки по її назві, але і по найменуванню фірми.
Ресурс доступний російською мовою;
www.workingday.lv - великою перевагою даного сайту є виділення вакансій для іноземних працівників в окремий розділ: visas vakances;
www.sidc.lv - ще один ресурс, де пошук полегшується наявністю російськомовної версії сайту. Тут можна просто заповнити заявку до ваших побажань, і модератори займуться вашим працевлаштуванням;
www.ss.lv - на сайті представлено близько 6 тисяч вакансій в різних сферах, а ознайомитися з каталогами можна на російській мові.
Щоб отримати місце в латвійській компанії, ви повинні подати роботодавцю пакет необхідних документів:
- закордонний паспорт;
- латиську візу;
- дозвіл на ведення трудової діяльності.
Залежно від посади, на яку ви претендуєте, керівництво підприємства може вимагати від вас докази отриманої освіти і наявності досвіду роботи.
Ніяких шансів працевлаштуватися немає у наступних категорій громадян:
у дітей молодше 15 років;
у підлітків 15-18 років (правда, тут мова йде тільки про вакансії з високим ступенем ризику для здоров'я).
Основний документ, який знадобиться вашому майбутньому наймачеві, це дозвіл на роботу. Видається він Управлінням у справах міграції та громадянства. Однак при його наявності працювати можна тільки на певній посаді в рамках однієї компанії. Це означає, що дозвіл видається виключно під конкретний трудовий контракт. Якщо ви маєте намір поєднувати два види роботи, нехай навіть в одній компанії, вам доведеться отримати дозвіл на кожен з них. Само собою зрозуміло, що при зміні посади або місця роботи подавати документи для отримання дозволу доведеться заново. Такого поняття, як продовження дозвільного документа, в Латвії просто не існує. Замість минулого видається новий папір на новий період часу.
Ще одна особливість місцевого законодавства полягає в тому, що якщо ви позбудетеся роботи, ваш вид на проживання, який ви отримуєте відразу після в'їзду в країну і проходження всіх формальностей, автоматично анулюється.
Отже, процес працевлаштування в Латвії виглядає наступним чином:
Пошук вакансії.
Отримання запрошення від роботодавця.
Подача заявки в Міністерство міграції на отримання дозволу на роботу (для цього до пакету паперів доведеться докласти попередній контракт).
- Оформлення робочої візи.
- В'їзд до Латвії.
- Отримання ВНЖ.
Дозвіл на роботу видається мігранту відразу після прибуття в країну. Для цього йому протягом перших трьох днів потрібно з'явитися в Управління міграції. Після того як він отримає даний документ, він має стати на облік в Відділ державних доходів (аналог української фіскальної служби).
Автор: Володимир Ботвинко, голова ГО "Антикорупційний рух "Час дій"