IBA у черговому звіті розглянула механізми запобігання й усунення несправедливості в міжнародному правосудді
Міжнародна асоціація юристів (IBA) у рамках своєї програми «Міжнародний кримінальний суд і міжнародне кримінальне право» (ICC & ICL) оприлюднила черговий звіт, у якому досліджено правову базу та практику міжнародних кримінальних судів і трибуналів з подолання проявів несправедливого міжнародного правосуддя шляхом оскарження вироків, повторного розгляду справ, перегляду вироків та призначення компенсацій у разі судових помилок.
Чотири розділи звіту під назвою «Усунення несправедливості в міжнародному правосудді: оскарження, повторні розгляди справ і перегляди судових рішень у міжнародному кримінальному праві» присвячені чотирьом процесуальним механізмам, покликаним запобігати й усувати несправедливість у міжнародному правосудді.
У документі досліджено, як кожен із цих механізмів еволюціонував і застосовується сьогодні міжнародними кримінальними судами й трибуналами, зокрема постійно чинним Міжнародним кримінальним судом (МКС). На підставі проведеного аналізу автори звіту надають МКС детальні рекомендації щодо того, як йому посилити гарантії правосуддя. У IBA наголошують, що ці рекомендації також можуть стати в нагоді для інших чинних або майбутніх судів і трибуналів.
Перший розділ звіту присвячено механізму оскарження (апеляції) – так званій першій лінії реагування із запобігання несправедливості. Автори документа, дослідивши понад 25 років апеляційної практики в міжнародному правосудді, виокремили низку проблемних питань, які МКС потрібно розв’язати. Зокрема, йдеться про створення ефективних механізмів, які б дозволили Апеляційній палаті МКС за необхідності передавати справи на розгляд палати першої інстанції, забезпечення можливості звільнення виправданої особи до того, як сторона обвинувачення оскаржить вирок, та розробку умов і критеріїв, що регулюватимуть дискреційні повноваження Апеляційної палати видавати наказ про повторний розгляд справи як надзвичайний захід.
У другому розділі звіту досліджено механізм повторного розгляду справи. Автори зазначають, що новий судовий процес має бути справедливим, його не слід проводити так, ніби першого процесу взагалі не було – це може зашкодити обвинуваченому. Також дуже важливо, аби стороні обвинувачення не було надано другого шансу виправити помилки, допущені під час першого розгляду справи. У IBA рекомендують Міжнародному кримінальному суду розглянути низку заходів для захисту прав обвинуваченого в разі повторного розгляду справи, включно із розробкою критеріїв для визначення сфери застосування повторного розгляду, розробкою обмежень на долучення стороною обвинувачення нових доказів, а також забезпеченням участі потерпілих та інформуванням постраждалих спільнот під час повторного розгляду.
Опція перегляду судового рішення, про яку йдеться у третьому розділі звіту, дає можливість переглянути вирок суду навіть після стадії апеляції, якщо з’явилися нові свідчення, що вказують на несправедливо здійснене правосуддя. Дослідники порівнюють процедури перегляду вироків деякими міжнародними трибуналами із процедурою ревізії рішень, котру в майбутньому буде запроваджено в МКС. Автори документа надають суду низку рекомендацій, як гарантувати справедливий розгляд майбутніх звернень про перегляд вироків, що можуть вважатися несправедливими.
У заключному, четвертому розділі звіту розглянуто інноваційні положення Статуту МКС, котрі передбачають призначення компенсації в разі судової помилки. У IBA проаналізували розгляд судом трьох наявних на сьогодні звернень щодо такої компенсації та надали рекомендації щодо забезпечення узгодженого й послідовного присудження компенсацій у майбутньому.
Як наголосили в IBA, цей звіт є частиною багаторічного внеску асоціації у створення справедливої та ефективної системи міжнародного правосуддя.