EyeWitness to Atrocities: українські судді обговорили використання цифрових доказів воєнних злочинів

7 травня 2025 року відбувся онлайн-захід «EyeWitness to Atrocities як інструмент збору цифрових доказів міжнародних злочинів в Україні: перша судова практика», організований Асоціацією правників України (АПУ), Національною школою суддів України (НШСУ) та Міжнародною асоціацією юристів (IBA). Захід зібрав суддів, юристів та експертів з усієї країни, які обговорили перші результати використання додатку EyeWitness to Atrocities для документування воєнних злочинів в Україні.

EyeWitness to Atrocities — це безкоштовний мобільний додаток, створений IBA у 2015 році для документування воєнних злочинів та порушень прав людини. З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року, за допомогою цього застосунка було зібрано понад 55 000 фото-, відео- та аудіозаписів, які можуть бути використані як докази у судових процесах. Ці матеріали містять незмінні метадані, що підтверджують час, дату і місце фіксації, забезпечуючи їхню автентичність та відповідність міжнародним стандартам доказування. Більше про додаток можна дізнатися тут.

Захід модерувала Єлизавета Ковтюк, викладачка-координаторка відділу підготовки викладачів (тренерів) Національної школи суддів України. Основними спікерами стали Керрі Боукер, директорка програми EyeWitness to Atrocities, яка представила основні можливості застосунка та наголосила на його значенні для документування доказів міжнародних злочинів, та Дмитро Гладкий, юрист, координатор програми EyeWitness to Atrocities в Україні, який поділився власним досвідом документування обстрілу в Запоріжжі, використовуючи EyeWitness.

Під час заходу учасники обговорили перші судові рішення, ухвалені на основі доказів, зібраних за допомогою EyeWitness to Atrocities. Так, Господарський суд Харківської області вже використав ці матеріали у трьох справах щодо відшкодування збитків підприємствам, а Харківський окружний адміністративний суд розглянув справу щодо оскарження податкового рішення, яке було викликане знищенням бухгалтерської документації та IT-інфраструктури під час обстрілу офісу позивача.

Дмитро Гладкий підкреслив, що перші справи в Україні, де використовувалися докази з EyeWitness, уже створюють прецеденти для подальшого використання цифрових доказів у судових процесах.

«Назва додатку говорить сама за себе — "Очевидець звірств". Ми віримо, що цей інструмент стане важливим кроком у забезпеченні справедливості та допоможе притягнути всіх винних до відповідальності за воєнні злочини, скоєні в Україні», — підкреслив Дмитро.

Теги: eyeWitness to AtrocitiesІнститут прав людинидіяльність АПУIBA

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК