Експертна думка. Теракт в Оленівці: чи є шанс покарати винних?
У ніч на 29 липня 2022 року російські загарбники влаштували теракт у колонії окупованої Оленівки Донецької області, де утримували українських військовополонених — захисників маріупольської «Азовсталі». Станом на сьогодні відомо, що внаслідок вибуху невстановленого боєприпасу загинули щонайменше 57 полонених, понад 130 зазнали поранень.
Чи є шанс покарати винних у теракті в Оленівці? Із цим запитанням видання Факти ICTV звернулося до Анни Буквич, заступниці Голови Комітету Асоціації правників України з міжнародного права, к.ю.н., адвокатки, менеджерки з юридичних питань Alter Domus (Люксембург).
Пані Буквич зазначила, що Міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні, створена після початку повномасштабного російського вторгнення, уповноважена встановлювати факти злочинів, але не переслідувати злочинців чи виносити вироки.
За словами експертки, подані до комісії матеріали та її звіт надалі можна використати в Міжнародному кримінальному суді, Міжнародному трибуналі з питань агресії та інших організаціях, які можуть притягувати до відповідальності за вчинення воєнних злочинів. Для того, щоб окремі факти потрапили у звіт, у Міжнародної комісії ООН має бути доступ до матеріалів, які вона надалі верифікує та має визначити як юридичний факт.
«Оскільки наразі доступу до місця вчинення злочину немає, єдине джерело отримання доказів — це показання свідків, які можна долучити до справи разом із матеріалами, що розслідуються національними органами України. Чи буде цього достатньо, наразі важко сказати. Однак усі докази будуть розглянуті сукупно, включно зі свідченнями полонених. Завдання національних органів України — збирати докази у різному вигляді», — наголосила Анна Буквич.
Зібравши докази, Україна має право скликати комісію ООН, оскільки звіт останньої може мати важливе значення для МКС. Зараз є низка ініціатив від міжнародних громадських організацій щодо відновлення роботи цієї комісії ООН, зауважує адвокатка.
На думку пані Буквич, комісію ООН необхідно відновлювати, але водночас її роль не варто переоцінювати. Це більше додатковий інструмент, який може бути важливим аргументом для МКС; головна роль у розслідуванні трагедії в Оленівці все-таки належить національним органам розслідування України, пояснює правниця. Вона додає, що факти щодо теракту в Оленівці є в інших звітах комісії ООН щодо воєнних злочинів і досліджені на основі заяв свідків.
Наскільки важливим є доступ до Оленівки
За словами Анни Буквич, безперечно, безпосередній доступ до місця трагедії є важливим, оскільки там можна зібрати прямі докази.
«У разі, якщо доступу не буде, Україна має право подати наявні у нас матеріали на основі виключно показань свідків. Та чи візьмуть ці докази до уваги, важко сказати. МКС розглядає кожен випадок порушення міжнародного права окремо, тут немає якоїсь аналогії або алгоритму. Важливо те, чи будуть ці матеріали достатніми для руху справи далі. І в цьому контексті саме звіт Міжнародної комісії ООН може мати важливе значення, на основі якого МКС ухвалить рішення, чи починати розгляд справи», — каже адвокатка.
Якщо МКС вирішить, що поданих матеріалів достатньо, суд розпочне слухання. Тут усе залежить від того, як ефективно попрацюють українські національні органи, наголошує пані Буквич.
Кого можуть притягнути до відповідальності у МКС чи на трибуналі
Міжнародні трибунали розглядають справи щодо вчинення злочинів найвищим керівництвом держави, тобто особами, які віддають накази. Але це стосується злочинів агресії, тобто відповідальність за злочин агресії вищого керівництва РФ встановлюватиме саме трибунал, пояснює членкиня АПУ.
МКС розглядає інші воєнні злочини, окрім злочину агресії, та, як правило, такі справи також стосуються вищого керівництва.
«Безумовно, українське національне правосуддя є першим дієвим механізмом притягнення до відповідальності виконавців теракту в Оленівці», — зауважує Анна Буквич.
За її словами, найбільш реальними є подання матеріалів до МКС і притягнення до відповідальності осіб, які віддавали накази про вбивство українських військовополонених в Оленівці.
Повну версію матеріалу ви можете переглянути за посиланням