Експертна думка. Призов студентів та блокування рахунків: подробиці законопроєкту про мобілізацію

30 січня Кабінет міністрів України вніс до Верховної Ради оновлений проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» №10449. Законопроєкт у першому читанні можуть прийняти вже найближчим часом, попри чималу кількість дискусійних моментів.

Факти ICTV розпитали у Владислава Зайцева, адвоката АО «ЮК «АРЕС», юриста Гарячої лінії Асоціації правників України з питань, пов'язаних з наслідками військової агресії, воєнним станом і мобілізацією, про основні положення згаданого законопроєкту.

Пан Зайцев зазначив, що для осіб, котрі ухиляються від призову під час мобілізації, законопроєкт №10449 передбачає три основні обмеження:

  • тимчасове обмеження у праві виїзду за кордон;
  • тимчасове обмеження у праві керувати транспортними засобами;
  • накладення арешту на фінансові рахунки у банках, електронних гаманцях тощо.

Юрист докладно розповів, як, згідно із законопроєктом, у разі порушення громадянином військового обов’язку накладатимуть зазначені обмеження.

Стосовно електронного кабінету призовника Владислав Зайцев зазначив, що проєкт Закону не містить конкретних строків, коли цей кабінет запрацює, — ймовірно, це уточнять згодом.

Також правник повідомив, що, за новими правилами, мінімальний вік призову за мобілізацією буде знижено з 27 до 25 років, тоді як верхній граничний вік залишається без змін — 60 років.

Окрім того, у разі ухвалення Закону з’явиться нова категорія громадян, які за своїм бажанням зможуть призиватися на військову службу.

«Новий законопроєкт передбачає, що осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням, крім засуджених за злочини проти державності або національної безпеки, за їхньою згодою можуть призвати. Тобто у новому документі таку умову передбачили», — наголосив Владислав Зайцев.

Повну версію матеріалу Фактів ICTV читайте за посиланням. А нижче ви можете переглянути його відеоверсію.

Досі шукаєте, де отримати безкоштовну юридичну допомогу з питань, пов’язаних з військовою агресією, її наслідками та воєнним станом?

Звертайтесь по безкоштовну консультацію юристів:

0 800 31 92 36 (безкоштовно для дзвінків по Україні)

+38 044 356 39 02

@UBAhelpbot (Telegram)

Довідково: проєкт "Гаряча лінія АПУ" (UBA Hotline) реалізується за підтримки Міжнародної асоціації юристів (International Bar Association).

У вас є цікава ідея заходу?