Болгарія

Зверніть увагу. Інформаційна довідка українською опублікована станом на 25.02.2022

1. Документи, на підставі яких можна перетнути кордон

  • закордонний паспорт;
  • біометричний паспорт;
  • паспорт громадянина України.

Громадяни України, які не мають болгарського громадянства, можуть проходити через пункти пропуску Болгарії або Румунії за умови пред'явлення українських біометричних паспортів та проживати в ЄС (тобто можуть проїжджати через Румунію та перебувати в Болгарії) без візи до 90 днів, кожні 6 днів.

Після нападу Росії на Україну 24 лютого 2022 року громадяни України мають право просити притулок як біженці у Болгарії і без цих умов, навіть якщо вони не мають чинного паспорта для виїзду за кордон.

Згідно з болгарським законом про біженців, будь-яка людина може подати заяву про надання притулку та міжнародний захист. Закон не передбачає наявності дійсного паспорта для подання такої заяви.

Однак, якщо у громадянина України немає чинного паспорта, дорослим бажано пред'явити на кордоні інші документи з фотографією (посвідчення особи, права водія), за якими можна буде встановити їхню особу і те, що вони насправді є українцями.

Для дітей до 14 років, які перебувають з батьками або іншими повнолітніми родичами (дідусем, бабусею, тіткою, дядьком, повнолітнім братом або сестрою) і не мають паспорта або іншого документа з фотографією, необхідно пред'явити свідоцтво про народження або інший документ, з якого може свідчити про спорідненість між дитиною та дорослою.

Діти віком від 14 до 18 років можуть пред'явити приватну картку без паспорта, а за її відсутності можуть пред'явити офіційний документ, що засвідчує родинний зв'язок із батьками або іншими повнолітніми родичами, з якими вони подорожують.

Діти віком до 18 років, які подорожують одні (несупроводжувані діти) і заявили на болгарському кордоні, що вони хочуть в'їхати до Болгарії в пошуках притулку та міжнародного захисту, мають бути допущені в країну та передані соціальним службам.

Транспортна компанія BG Doris готова перевезти громадян Болгарії та України з Сірету (Румунія) до Болгарії. Евакуйованим доведеться перетнути кордон Порубне – Сірет або Орловка – Ісакча.
Посилання на Google Document для обліку осіб, що потребують допомоги. Таблицю попередньо мають заповнювати люди яким треба допомога. Зеленим відмічені прийняті запити.

2. Міжнародний захист. Отримання статус біженця

Громадяни України, які виїжджають у зв'язку з військовим конфліктом та шукають міжнародного захисту в Республіці Болгарії, їм необхідно відвідати один із центрів Державного агентства у справах біженців (САР) або заявити про це до іншого державного органу. Заяву про надання притулку та захисту можна подати до будь-якого державного органу Болгарії, у тому числі на прикордонних пунктах до прикордонної поліції.

В місті Софії можна подати заяву на отримання міжнародного захисту в Центрі реєстрації та прийому за адресою: Овча Купел, вул. Монтевідео, 21А.

Заява про захист подається у письмовій формі, і в разі потреби Республіка Болгарія надає перекладача або усного перекладача. Заявка повинна містити особисті дані та конкретний запит до Республіки Болгарія. Після подання заяви про надання міжнародного захисту громадянин України буде зареєстрований в Центрі реєстрації та прийому. Біженцю потрібно буде надати біографічні дані, сфотографуватися та зняти відбитки пальців.

Якщо у громадянина України наявні документи, що посвідчують особу, вони мають бути здані та зберігатимуться в Державному агентстві у справах біженців до закінчення розгляду та ухвалення рішення, що має набрати чинності. Громадянин України отримає реєстраційну картку, яка підтверджує, що він бере участь у процедурі міжнародного захисту.

Батьки, які супроводжують свою неповнолітню дитину до Болгарії, можуть клопотати про захист дитини у своїй заяві. Провадження у справі про міжнародний захист починається з реєстрації заяви. Після реєстрації буде призначено дату співбесіди, на яку отримаєте запрошення.

Інтерв'ю – це найважливіша можливість обґрунтувати свій запит. Воно ведеться запитуваною мовою або мовою, яку можна вважати відомою громадянину України.

Провадження у справі про надання міжнародного захисту триває чотири місяці з можливістю продовження до шести місяців, і до його завершення рішенням, яке має набути чинності, весь цей час громадянин України має право залишатися на території Болгарії.

3. Медична допомога

На період з моменту реєстрації заяви про захист до завершення процедури надання міжнародного захисту громадянин України матиме медичну страховку за процедурою для громадян Болгарії.

З 28 лютого 2022 р. медики Університетської лікарні Св. Анни в Софії безкоштовно оглядатимуть усіх жертв конфлікту в Україні. Медичну допомогу можуть отримати всі, хто змушений залишити рідні місця через бойові дії. Лікарі лікарні Святої Анни допоможуть усім, незалежно від національності та віросповідання. Обстеження будуть проводитись у всіх доступних кабінетах висококваліфікованими лікарями всіх спеціалізацій, доступних у лікарні.

4. Працевлаштування

Претенденти на захист мають право доступу до ринку праці під час розгляду заяви, якщо процедура не завершено протягом 3 місяців з моменту подання клопотання з незалежних від них причин.

Автори:

Тетяна Герасимова, адвокат

Володимир Ботвинко, голова ГО «Антикорупційний рух «Час дій»

-------------------------------------------------------------------

Юридична фірма Georgiev & Kolev надає безкоштовні юридичні консультації громадянам Болгарії та іноземним громадянам, які прибувають з України з питань, пов’язаних з в’їздом та проживанням на території Республіки Болгарія, необхідними документами, можливостями для заснування та іншим. Якщо вам потрібна допомога у в’їзді та поселенні в Болгарії, ви можете зв’язатися з нами за електронною поштою: ukrainelegalaid@gklaw.bg або за телефоном +35924007342 

У вас є цікава ідея заходу?