База правових позицій 2.0: Расім Бабанли презентував можливості ресурсу для правників

У межах дискусії «Цифровізація та ШІ в юридичній практиці: допомога чи виклик?», що відбулася 23 травня 2025 року в Києві, Расім Бабанли, перший заступник керівника Апарату — керівник департаменту аналітичної та правової роботи Верховного Суду, презентував оновлену версію Бази правових позицій Верховного Суду 2.0.

Цей онлайн-ресурс, створений у 2021 році Верховним Судом за підтримки Проєкту ЄС «Право-Justice», покликаний забезпечити єдність судової практики, підвищити правову визначеність та полегшити доступ до правових позицій у рішеннях Верховного Суду .

Ключові можливості Бази 2.0:

  • Пошук за ключовими словами та фільтрами. Користувачі можуть здійснювати пошук правових позицій за ключовими словами, нормами закону та фільтрами, що дозволяє швидко знаходити релевантну практику.
  • Аналіз текстових документів. База дозволяє завантажувати текстові документи, такі як проєкти судових рішень або позовні заяви, і отримувати релевантні правові позиції на основі їх змісту.
  • Пошук за посиланням на судове рішення. Користувачі можуть вставити посилання на рішення з Єдиного державного реєстру судових рішень, і База автоматично проаналізує його, надаючи відповідні правові позиції.
  • Пошук за класифікатором правових позицій. Є можливість обрати юрисдикцію (адміністративну, господарську тощо) та відповідну категорію або підкатегорію справ, щоб знайти необхідну правову позицію за ієрархічною структурою. Доступна також функція пошуку категорій за ключовими словами.
  • Використання генеративного штучного інтелекту. База 2.0 впроваджує елементи генеративного ШІ, що дозволяє в один клік виокремити ключові висновки із судового рішення.

Доступність та інтеграція:

База правових позицій є відкритою для всіх користувачів без необхідності реєстрації та доступна за посиланням. Вона інтегрована з Єдиним реєстром судових рішень та є частиною єдиної архітектури електронної судової системи України .

Значення для правничої спільноти:

За словами Расіма Бабанли, ідея створення технічного рішення для пошуку правових позицій виникла в 2017 році, коли в системі накопичилося понад 650 тисяч рішень за результатом розгляду касаційних скарг. «Ми зрозуміли, що людськими можливостями слідкувати за всіма рішеннями Верховного Суду неможливо, і для цього потрібні технічні рішення», — зазначив він .

Оновлена База правових позицій 2.0 є важливим кроком у напрямку цифровізації судової системи та сприяє підвищенню ефективності правосуддя в Україні.

_____

Публікація підготовлена ВГО «Асоціація правників України» у межах гранту, наданого Проєктом ЄС «Право-Justice». Її зміст є виключною відповідальністю ВГО «Асоціація правників України» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

Стати членом АПУ - надихаючий нетворкінг, експертиза, практичні інструменти для розвитку та інші переваги членства