Асоціація закликає до вирішення ситуації щодо блокування роботи адміністративної юрисдикції по місту Києву та Київській області

Асоціація правників України звернулася до  Президента України Володимира Зеленського, Голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Дениса Маслова та Голови Вищої ради правосуддя Григорія Усика з пропозиціями стосовно вирішення ситуації щодо блокування роботи адміністративної юрисдикції по місту Києву та Київській області.

З 15 грудня 2022 року припинив здійснення правосуддя у зв’язку з ліквідацією Окружний адміністративний суд міста Києва (відповідно до Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду»).

Для розгляду адміністративних справ з територіальною юрисдикцією в місті Києві має бути створений новий Київський міський окружний адміністративний суд. На перехідний період до початку роботи нового суду всі справи мають розглядатись та вирішуватись Київським окружним адміністративним судом (Київська область).

За повідомленнями Окружного адміністративного суду міста Києва у провадженні суду станом на середину грудня перебувало понад 60 тис. справ. Існуючі справи мали б бути передані до Київського окружного адміністративного суду протягом 10 днів (тобто до 25 грудня 2022 року).

При цьому станом на 12.12.2022 року в Окружному адміністративному суді міста Києва було призначено 49 суддів, а в Київському окружному адміністративному суді вдвічі менше – 23 судді.

Тобто 60 тис. справ мають бути розподілені на 23 суддів, це не враховуючи нові справи, що будуть надходити.

Таким чином, наразі на суддів Київського окружного адміністративного суду та апарат суду збільшилось навантаження мінімум в три рази.

Тому очікувано, що практична реалізація прийнятого закону призвела до виникнення наступної ситуації:

- Станом на 6 лютого 2022 року справи з Окружного адміністративного суду міста Києва не передані до Київського окружного адміністративного суду, незважаючи на законодавчо встановлений граничний строк до 25 грудня 2022 року.

- Нові позови, які подаються безпосередньо до Київського окружного адміністративного суду тижнями не реєструються.

Наразі відповідно до даних автоматичного розподілу судових справ Київського окружного адміністративного суду за один робочий  день реєструються в середньому 200-250 судових справ.

А тому реєстрація лише справ Окружного адміністративного суду міста Києва потребуватиме більш як пів року. А це не враховуючи, що до суду будуть подаватись нові позови по двох регіонах: місто Київ та Київська область.

Враховуючи ініціативи зняття мораторіїв перевірок, очікується додатково збільшення кількості адміністративних справ у 2023 році в порівнянні з попереднім.

За таких умов строки розгляду справ Київським окружним адміністративним судом неможливо спрогнозувати. Однак вже точно очевидно, що вони будуть нерозумними та порушуватимуть доступ до справедливого суду, гарантований Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.

Враховуючи, що в адміністративній юрисдикції розглядаються позови громадян та бізнесу проти дій та рішень держави, така ситуація вносить дисбаланс до системи стримувань та противаг державної влади.

А це десятки тисяч пенсійних та інших соціальних спорів, податкові спори, оскарження перевірок, рішень контролюючих та інших органів держави.

Така ситуація є критичною та потребує невідкладного реагування.

Асоціація правників України запропонувала розглянути наступні можливі варіанти вирішення ситуації:

1. здійснити передачу справ Окружного адміністративного суду міста Києва, які не розглянуті, до всіх трьох судів Шостого апеляційного адміністративного округу: Київський окружний адміністративний суд, Черкаський окружний адміністративний суд та Чернігівський окружний адміністративний суд;

2. невідкладно створити Київський міський окружний адміністративний суд, забезпечити необхідне матеріально-технічне забезпечення  та заповнити суддівський корпус шляхом переведення суддів та проведення конкурсу на вакантні посади;

3. на перехідний період до початку функціонування Київського міського окружного адміністративного суду здійснити тимчасове відрядження суддів до Київського окружного адміністративного суду, Черкаського окружного адміністративного суду та Чернігівського окружного адміністративного суду.

У вас є цікава ідея заходу?