АПУ звернулася до міжнародних юридичних фірм, юридичних асоціацій та регуляторів із закликом припинити надання юридичних послуг компаніям, які продовжують бізнес із РФ
4 квітня 2022 року виповнилось 40 днів з початку війни Російської Федерації проти України. Поки українська армія протистоїть агресії, українське населення та економіка потерпають від масштабних збитків, завданих невибірковими обстрілами, бомбардуваннями, депортаціями і викраденнями цивільного населення та іншими звірствами, які увесь світ побачив у нещодавно визволених Бучі та інших містах Київської області. Очевидно, що і в інших містах України, які зараз перебувають під окупацією, ситуація така сама.
З початку війни понад 500 іноземних компаній та юридичних фірм вийшли з Росії на знак протесту проти незаконної агресії та на підтримку народу України. Українська влада та народ вітають такий підхід, оскільки економічна ізоляція Російської Федерації є єдиною альтернативою тривалій та виснажливій війні та, як наслідок, окупації української території. Проте й досі є компанії, які працюють в звичному режимі чи, скорочуючи інвестиції, продовжують комерційну діяльність, фінансуючи війну.
Юридична спільнота відіграє ключову роль у підтримці функціонування бізнесу, який все ще працює у Росії. Опосередковано юридичні послуги сприяють здійсненню операційної діяльності такими компаніями та, відповідно, створюють умови для продовження війни. Натомість розірвання ланцюга послуг та поставок, життєво важливих для бізнесу, що працює у РФ, матиме потужний ефект і сприятиме виходу бізнесу з країни.
Практично всі українські юридичні фірми, які цінують високі стандарти етики, вже припинили надавати юридичні послуги російським підприємствам і фізичним особам. У нещодавній заяві понад 70 українських юридичних фірм також повідомили про своє рішення зупинити надання юридичних послуг міжнародним компаніям, які все ще присутні в Росії, до тих пір, поки такі компанії чітко не оголосять про свій повний або переважний вихід з ринку.
Асоціація правників України наголошує, що хоча принцип верховенства права захищає право на отримання юридичної допомоги та законне представництво інтересів усіх осіб, однак він також вимагає від кожного поваги та дотримання вимог закону. В умовах ситуації, в якій опинилися Україна та увесь світ, діяльність юридичних об’єднань має переслідувати цілі відновлення верховенства права в Україні та припинення звірств, які вчиняються урядом Росії за підтримки російського та міжнародного бізнесу. АПУ вважає, що принцип верховенства права дає юристам можливість вибору — розірвати або відмовитися від контрактів з клієнтами, які прямо чи опосередковано підтримують або фінансують агресивну війну. Юристи можуть прийняти рішення щодо відмови у наданні юридичних послуг з будь-яких причин, зокрема, з етичних міркувань.
Тому Асоціація правників України закликає:
— ІНОЗЕМНІ ЮРИДИЧНІ ФІРМИ — припинити надання юридичних послуг та відмовляти в їх наданні не лише російському бізнесу, але й міжнародним компаніям, які продовжують свою діяльність на території Росії, поповнюючи таким чином державний бюджет РФ;
— ЮРИДИЧНІ АСОЦІАЦІЇ — підтримати позицію АПУ та спонукати своїх членів припиняти та відмовляти в наданні юридичних послуг російському бізнесу та міжнародним компаніям, які продовжують свою діяльність в Російській Федерації, а також протидіяти будь-якими можливими способами, включаючи публічні заяви, веденню бізнесу іноземними компаніями на території Росії;
— РЕГУЛЯТОРІВ ЮРИДИЧНОЇ ПРОФЕСІЇ — оновити відповідні нормативно-правові акти, роз’яснивши, що етичні міркування юридичних фірм та окремих юристів є поважною причиною для припинення та відмови у наданні юридичних послуг компаніям, які продовжують працювати в Російській Федерації і таким чином підтримують війну.
З повним текстом звернення можна ознайомитися за посиланням.