АПУ закликає міжнародну спільноту відреагувати на кричуще порушення міжнародного права — анексію Росією Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей

29 вересня 2022 року Президент Російської Федерації Владімір Путін підписав укази «про визнання незалежності та державного суверенітету Херсонської та Запорізької областей України», а наступного дня - договори про їх незаконну анексію, а також «приєднання» до складу РФ Донецької та Луганської областей України. Цим рішенням передувало проведення квазі-референдумів на тимчасово окупованих територіях Херсонщини та Запоріжжя, що повністю повторює сценарій 2014 року, коли було анексовано Кримський півострів. Так звана «незалежність» квазі-формувань в Донецькій та Луганській областях була визнана РФ 21 лютого 2022 року, напередодні повномасштабного вторгнення в Україну.

2 жовтня 2022 року Конституційний Суд РФ підтвердив «конституційність» анексії вказаних чотирьох областей України, а 3 жовтня договори про анексію були «ратифіковані» Державною думою РФ.

Асоціація правників України вкотре наголошує, що територіальна недоторканність, суверенна рівність держав, право на самовизначення народів, повага і захист прав людини є основоположними принципами міжнародного права, яке забороняє і засуджує агресію. Суверенітет і територіальна цілісність України були визнані всіма країнами світу та гарантовані низкою міжнародних договорів.

Для всього світу очевидно, що вищезазначені рішення Президента РФ, Держдуми, Ради Федерації та Конституційного Суду РФ є черговим грубим порушенням норм міжнародного права і ескалацією агресії проти України. Будь-які «референдуми», проведені під військовим контролем РФ в умовах окупації, не можуть вважатися правом на самовизначення і є юридично нікчемними.

Світ має відреагувати на продовжувані злочинні дії РФ ВЖЕ ЗАРАЗ. 

Чергове рішення РФ щодо анексії українських територій, як і ядерні погрози РФ, повинні укріпити єдність і згуртованість міжнародних партнерів і непохитну рішучість цивілізованого світу надати необхідну підтримку Україні і припинити незаконну агресію РФ. 

У зв’язку із вищезазначеним, Асоціація звертається до міжнародної спільноти з вимогою вжити швидких та рішучих дій для остаточного припинення війни. Зокрема, ми просимо:

  • Уряди країн світу – суттєво розширити перелік фізичних та юридичних осіб, до яких застосовано санкції, і вже зараз ввести повне нафтове і газове ембарго.
  • Уряди Сполучених Штатів Америки та країн Європи – терміново збільшити обсяги постачання озброєння, яке запитують уповноважені органи влади.
  • Прокурора Міжнародного кримінального суду – пришвидшити розслідування злочинів РФ і терміново звернутись до суддів Міжнародного кримінального суду із клопотанням про видачу ордеру на арешт Президента Путіна й інших осіб із складу вищого політично-військового командування РФ. 
  • Генеральну асамблею ООН – скоординувати уряди країн-членів ООН щодо створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України. Крім того, розпочати процедуру виключення РФ зі складу Радбезу ООН або принаймні обмежити застосування права вето щодо подій в Україні, як сторони міжнародного збройного конфлікту.
  • Країни з універсальною юрисдикцією – продовжувати ініціювати та проводити розслідування і судові розгляди воєнних злочинів та злочинів проти людяності РФ в Україні. 
  • Міжнародні та закордонні юридичні асоціації – публічно засудити анексію та закликати уряди країн світу до рішучих дій. 

З повним текстом звернення АПУ можна ознайомитися за посиланням.

У вас є цікава ідея заходу?