АПУ закликала Парламенти Сполученого Королівства, Сполучених Штатів Америки та Європейського Союзу підтримати створення Спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії проти України

Нові хвилі атак Російською Федерацією проти мирних українських міст продемонстрували, наскільки важливим і терміновим є питання створення Спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії проти України.

З огляду на це, АПУ звернулась до Парламентів Сполученого Королівства, Сполучених Штатів Америки та Європейського Союзу та індивідуально до кожного з їх членів із закликом невідкладно та публічно підтримати створення такого Трибуналу.

“Українська юридична спільнота переконана, що ігнорування злочину агресії проти України сьогодні створить небезпечний прецедент у майбутньому та порушить принцип верховенства права. Крім того, безкарність за злочин, скоєний членом ООН і постійним членом Ради Безпеки, може поставити під сумнів мандат ООН і серйозно похитнути всю систему демократичного міжнародного правопорядку” – йдеться у зверненні.

Нагадаємо, що 6 жовтня 2022 року АПУ схвалила Позицію про невідкладне створення Спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії проти України.

Міжнародні організації, метою яких є зміцнення верховенства права та захист прав людини, також одностайно дійшли згоди з приводу того, що злочин агресії проти України потребує спеціального суду. Резолюції 2433 (2022) і 2436 (2022) Генеральної Асамблеї Ради Європи закликали країни-члени Ради Європи терміново створити спеціальний міжнародний трибунал для розслідування злочину агресії, вчиненого політичним і військовим керівництвом Російської Федерації та притягнення винних до відповідальності. 

Резолюція Європейського парламенту 2022/2655 (RSP), Резолюція Парламентської асамблеї НАТО 111 SESP 22 E rev.1 fin «Постійно з Україною», Резолюція Парламентської асамблеї ОБСЄ щодо агресивної війни Російської Федерації проти України та її народу та її загрози безпеці у всьому регіоні ОБСЄ» підтримали заклик до створення Спеціального трибуналу і запросили свої держави-учасниці забезпечити необхідні фінансові та інші ресурси для функціонування Трибуналу. 

Ще раніше, 14 липня 2022 року, представники 45 країн підписали Політичну декларацію за підсумками Міністерської конференції з питань підзвітності України, на якій рішуче засудили акт агресії Російської Федерації проти України та визнали такі дії грубим порушенням Статуту ООН, зокрема заборони застосування сили.
19 липня 2022 року Асоціація юристів штату Нью-Йорк прийняла резолюцію, підготовлену спільно з АПУ, у якій NYSBA закликала Генеральну Асамблею ООН вжити заходів, уповноваживши Генерального секретаря ООН створити трибунал(и) для розгляду порушень Російською Федерацією міжнародного права та вчинення, серед іншого, злочину агресії проти України, а також притягнення винних до відповідальності. 9 серпня 2022 року Американська асоціація юристів прийняла схожу резолюцію із закликом до Генеральної Асамблеї ООН запросити Генерального секретаря ООН негайно доповісти про те, «які подальші кроки необхідні для забезпечення судового переслідування тих, хто вчинив військові злочини, злочини проти людства, геноциду та злочину агресії».

У вас є цікава ідея заходу?