АПУ провела в Варшаві ІII Конференцію з енергетичного права
ІII Конференція з енергетичного права (частина 2), організована Асоціацією правників України, відбулася 14 вересня 2023 року в Варшаві.
Цьогорічний захід охопив виклики гарантування енергетичної безпеки в Центральній та Східній Європі, відновлення та реконструкції енергетичної інфраструктури України, а також фінансування та інвестиції в енергетичний сектор.
Гостями й доповідачами конференції стали провідні фахівці галузі, представники регуляторних органів і спеціалізованих державних установ, галузевих асоціацій та операторів ринку.
На початку заходу Микола Стеценко, Президент Асоціації правників України, в онлайн-режимі привітав учасників та побажав плідної конференції.
Темою першої сесії став низьковуглецевий перехід у контексті енергетичної безпеки Центральної та Східної Європи. Наталія Тужеляк, юристка White & Case (Париж), членкиня Комітету АПУ з міжнародного права, яка модерувала першу сесію, у вступному слові зазначила, що світ зараз уперше переживає по-справжньому глобальну енергетичну кризу. Вона наголосила, що особливо складна ситуація нині в Європі, яка перебуває в епіцентрі потрясінь на енергетичному ринку, спричинених російським вторгненням в Україну.
При цьому пані Тужеляк зауважила, що, згідно з оглядом Міжнародного енергетичного агентства (IEA) World Energy Outlook за 2022 рік, енергетична криза, спровокована російською збройною агресією, спричиняє глибокі та довготривалі зміни, які насправді можуть прискорити перехід до більш стійкої та безпечної енергетичної системи.
Тім Гулд, головний економіст з енергетики IEA, більш докладно розповів про поточні наслідки глобальної енергетичної кризи для енергетичного переходу в Центральній та Східній Європі. Він також торкнувся теми інвестицій в чисту енергетику. Окрім того, пан Гулд розповів про ключові напрями реалізації спільної робочої програми (зокрема, вона стосується енергетичного переходу), підписаної Україною та IEA у грудні 2022 року.
Під час сесії Наталія Тужеляк продемонструвала презентацію про те, якими електрогенераційними потужностями Україна володіла перед повномасштабним російським вторгненням та що залишилося станом на зараз. Зокрема, внаслідок російських атак на енергетичну інфраструктуру, котрі розпочалися в жовтні 2022 року, українська енергосистема на деякий час втратила близько 50% загальної потужності.
Фарід Сафаров, заступник Міністра енергетики України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації, розповів про те, які ключові інвестиційні можливості в енергетичну сферу України бачать в уряді.
Габріела Міранда, менеджерка Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) в Україні, у своєму виступі приділила увагу чотирирічній країновій програмі, яку ОЕСР та український уряд запустили 7 червня 2023 року. Програма спрямована на підтримку українського порядку денного щодо реформ, відновлення й реконструкції та зосереджена на кількох цільових сферах політики, як-от впровадження рекомендацій ОЕСР щодо конкуренції в українському електроенергетичному секторі, щодо реформи корпоративного управління на державних підприємствах, а також узгодження реформаторських зусиль із податковими стандартами ОЕСР.
Пані Міранда розповіла про підтримку організацією політики українського уряду в енергетичному секторі. За її словами, рекомендації ОЕСР спрямовані на те, аби сектор був ефективнішим і конкурентоспроможнішим. Габріела Міранда наголосила, що багато реформ, які українська влада впроваджувала з 2014 року, були дуже вдалими, але деякі з них вимушено сповільнилися через повномасштабну війну. Також, на її думку, Україна має бути експортером енергоресурсів, оскільки має величезний потенціал.
Ольга Єрьоміна, асоційована директорка, старша банкірка департаменту електроенергетики Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), розповіла про те, які інвестиційні цілі та цілі політики розвитку ЄБРР відповідають меті прискорення декарбонізації енергетики. Пані Єрьоміна також розкрила деталі трьох меморандумів про взаєморозуміння щодо подальшої роботи банку над посиленням енергетичної безпеки України, які ЄБРР підписав із Денисом Шмигалем, Прем’єр-міністром України, в червні цього року.
Окрім того, представниця ЄБРР поділилася думками про те, які можуть бути шляхи подальшої підтримки та страхування нових проєктів з генерації відновлюваної енергії та зберігання в Україні в умовах повномасштабної війни.
Друга сесія конференції була присвячена ролі ядерної енергетики та ядерних технологій у глобальному переході до безвуглецевої енергії. Модераторкою сесії виступила Ксімена Васкес-Маньян, радниця White & Case (Париж).
Учасники дискусії обговорили такі питання:
- Повернення до атомної енергетики в умовах енергетичної кризи
- Ядерна енергетика та її роль в енергетичній безпеці Центральної та Східної Європи
- Закупівлі та менеджмент в атомній енергетиці
- Інновації та останні тенденції: SMR як недороге рішення для чистої енергії
- Атомні інвестиційні проєкти
Рей П. Кайлер, заступник головного юрисконсульта Westinghouse Electric Company, розповів про переваги, які несе в собі атомна енергетика з точки зору довкілля та безпеки (ПРЕЗЕНТАЦІЯ).
Пітер Холл, головний юрисконсульт Rolls-Royce SMR, поінформував учасників конференції про особливості та переваги малих модульних реакторів (small modular reactors, SMR) як нового способу будівництва АЕС для задоволення потреб нульових викидів (Net Zero) (ПРЕЗЕНТАЦІЯ).
Деніел Гартон, партнер White & Case (Лондон), поділився докладною інформацією про структуру закупівель в атомній енергетиці, управління операційними ризиками та вирішення претензій і спорів у цій галузі (ПРЕЗЕНТАЦІЯ).
Учасники третьої сесії обговорили питання інвестиційного потенціалу вітрової та сонячної енергетики в Центральній та Східній Європі, а саме:
- Інвестиції у повоєнне відновлення інфраструктури відновлюваної енергетики в Україні
- Польський шлях трансформації енергетичного балансу
- Міжнародне фінансування вітро- та сонячних проєктів в Україні та Польщі: погляди фінансової інституції та інвестора
У ролі модератора сесії була Марія Костицька, партнерка представництв Winston & Strawn у Парижі та Вашингтоні. Спікерами сесії стали:
- Андрій Конеченков, Голова Правління Української вітроенергетичної асоціації (УВЕА) (ПРЕЗЕНТАЦІЯ)
- Іван Бондарчук, радник, керівник практики енергетики та природних ресурсів LCF Law Group, член Правління УВЕА
- Кирило Костиря, керівник юридичного відділу UDP Renewables
- Сильвія Зволан, юристка White & Case (Варшава) (ПРЕЗЕНТАЦІЯ)
Темою четвертої, фінальної сесії конференції стало фінансування проєктів енергетичного переходу. До обговорення учасникам були запропоновані такі питання:
- Планування та впровадження проєктів енергетичного переходу: податкові переваги, кредити та гарантії
- Фінансування переходу на чисту енергію: погляд інвестора
- Інвестиційні тенденції та історії успіху енергетичного переходу
Модерували сесію Ольга Савченко, партнерка ALTELAW legal company, голова Комітету з правового забезпечення сонячної енергетики Асоціації сонячної енергетики України (АСЕУ), та Гжегож Абрам, партнер White & Case (Варшава).
Спікерами сесії були:
- Хуан де Поррас Агірре, Голова відділу корпоративного та інвестиційного банкінгу / заступник Голови Правління Santander Bank Polska (ПРЕЗЕНТАЦІЯ)
- Оляна Гордієнко, радниця з корпоративного управління Групи ICU
- Магдалена Собчинська, членкиня Правління NOVENERGIA (входить до групи TotalEnergies)
Асоціація правників України вдячна за підтримку в організації конференції:
Ексклюзивному партнеру:
SILVER партнерам:
BRONZE партнеру: