АПУ провела ІІІ Форум з міграційного права
09 листопада 2022 року відбувся вже третій Форум з міграційного права Асоціації правників України.
«В умовах війни ми всі спільно шукали відповіді на ті виклики та проблеми, що постали перед нами. Повномасштабна війна триває вже десятий місяць. З 24 лютого майже третина українців роз’їхалися світом в пошуках безпеки та захисту. Наразі ж близько 8 мільйонів громадян перебувають за кордоном. Попри те, що це найбільша міграційна криза в Європі з часів Другої Світової війни, кожного дня перед нашою державою та громадянами виникає неймовірна кількість питань. Виклики - безпрецедентні. Після перемоги нас чекає відбудова нашої незламної країни, і одним із пріоритетів стане створення умов для повернення наших громадян. Про це важливо говорити вже сьогодні, адже українці - наш найцінніший скарб», - зазначила під час вітального відеозвернення до учасників Форуму Ольга Стефанішина, Віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України.
Цю думку продовжили та розвили Анна Огренчук, Президентка Асоціації правників України, керуюча партнерка LCF Law Group, та Сергій Ніжинський, Голова Комітету АПУ з міграційного права, радник віцепрем’єр-міністра з міграційних, соціальних та гуманітарних питань.
Під час першої сесії за модерації Тетяни Дракохруст, професорки кафедри міжнародного права та міграційної політики Західноукраїнського національного університету та Сергія Ніжинського запрошені експерти підняли питання захисту прав громадян України, які вимушено перебувають за кордоном внаслідок збройної агресії РФ.
Катерина Баранецька, третій секретар з консульських питань Посольства України в Республіці Польща, детально розказала про потреби українців, які звертаються до консульських установ. Мова йшла, в тому числі, і про захист прав дітей. Під час виступу пані Катерина частково торкнулась теми загрози торгівлі людьми, яку вже детально розвинула Надія Осипяк, координаторка проєктів та програм представництва Міжнародної організації А21 з протидії торгівлі людьми в Україні.
Відповідно до статистики Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) станом на 19 липня 2022 року з України виїхало 9 567 033 осіб. У країнах Європи зараз перебуває близько 4,7 мільйонів людей, які мають статус тимчасового захисту. Найбільше переселенців прийняла Польща – 1 мільйон 500 тисяч. Останні дані Міністерства праці станом на листопад 2022 року – 420 тис. українців знайшли роботу у Польщі з початку війни.
Що потрібно зробити, щоб перебувати у Польщі легально?
Ви повинні подати клопотання про надання персонального номера PESEL у муніципалітет міста, до якого Ви приїхали або в управління ґміни, на території якої Ви перебуваєте. Це необхідно зробити впродовж 60 днів від дати в’їзду до Польщі. І це дає вам право легально перебувати на території Польщі 18 місяців і отримати право на легальне працевлаштування. Також зареєструватися у застосунку Diia.pl для отримання посвідчення.
Umowa o prace чи договір на сезонну роботу?
Нерідко наймачі при прийомі на роботу іноземців підписують з ними не umowa o prace, а Умову злеценія або Умову о дзело. Роблять вони це навмисно, оскільки ці види контрактів не повністю відповідають трудовому кодексу, а значить дають більше свободи для максимального використання співробітників з вигодою для себе. Найчастіше це сезонні роботи, тому для таких працівників пропонують короткострокові договори (вищезгадане zlecenie або ж umowa o dzieło). Якщо ми говоримо про останній договір, то на нього краще взагалі не погоджуватися. З цим договором у вас практично немає ніяких прав, страховки теж немає, і звільнити вас за цим договором найпростіше (без будь-яких термінів).
Випадки торгівлі людьми
З початку 2022 року в Україні зафіксували 77 випадків торгівлі людьми. Серед них було 26 фактів сексуальної експлуатації та 28 — трудової експлуатації. (Дані Національної поліції станом на 31 липня 2022). Поліцейські кажуть, що з початку повномасштабного російського вторгнення тісно співпрацюють з Міністерством закордонних справ, Європолом, Інтерполом, закордонними колегами та представниками профільних служб для допомоги та захисту вразливих категорій людей. Підрозділи Міграційної поліції налагодили співпрацю з європейськими партнерами та була створена так звана європейська платформа з обміну інформації, де кожна європейська країна, яка долучилась до цієї платформи, надає інформацію щодо торгівлі людьми.
Людмила Лужняк, начальниця Тернопільського міського відділу УДМСУ в Тернопільській області, розповіла про порядок оформлення документів, що засвідчують особу та підтверджують громадянство України внутрішньопереміщеним особам, видачу документів зазначеній категорії осіб, поділилась новелами законодавства щодо оформлення документів ВПО та окреслила проблемні питання.
Микита Рибак, суддя Шевченківського районного суду міста Києва, висвітлив проблемні питання перебування українських громадян за кордоном, зокрема в Австрії: з якими проблемами стикаються українські громадяни по прибуттю, порядок оформлення тимчасового прихистку, роль консульських установ в забезпеченні прав громадян України та практика європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у справах захисту прав біженців.
Систематизація технічної допомоги ВПО: інфраструктурні рішення, медична та соціальна допомога, працевлаштування; соціальна інтеграція ВПО на західній Україні та за кордоном; належний облік ВПО та вивчення їхніх потреб як у приймаючих громадах, так і на загальнонаціональному рівні; цифрові послуги для ВПО – ці та інші питання, що стосуються викликів та способів допомоги для внутрішньо переміщених осіб стали темами для обговорення експертами другої сесії форуму: Владислав Зайцев, член Ради Комітету АПУ з міграційного права, юрист АО «ЮК «АРЕС», Карен Уайтінг, помічниця Представника УВКБ ООН з питань захисту прав людини в Україні, Уляна Токарєва, заступниця Міністра соціальної політики України, Костянтин Кошеленко, заступник Міністра соціальної політики України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації, Владислав Закаблук, заступник директора Департаменту моніторингу додержання прав громадян, які постраждали внаслідок збройної агресії проти України Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Під час третьої сесії учасники мали унікальну нагоду почути відповіді щодо проблемних питаннь легалізації іноземців в Україні. Модерувала сесію - Ксенія Проконова, членкиня Ради Комітету АПУ з міграційного права, старша партнерка Conflict Lawyers. Свою експертну думку висловлювали: Оксана Бабич, радниця з правових питань Представника УВКБ ООН в Україні, Світлана Бутенко, менеджерка проєкту допомоги біженцям БФ «Право на захист», та Андрій Коваль, Головне управління СБ України у м.Києві та Київської області.
Відеозапис події доступний за лінком.
Асоціація правників України висловлює щиру вдячність всім учасникам заходу за змістовні доповіді та професійну дискусію.
Попереду ще багато цікавого, тож слідкуйте за нашими подіями і долучайтеся до нових проєктів! Більше – тут.
Шановні колеги! Організаційний комітет та наші експерти зробили все можливе, щоб в цей нелегкий час кожен зацікавлений отримав доступ до якісного контенту. Ми будемо вдячні за посильний донат, який суттєво підтримає діяльність АПУ та можливість реалізації наступних ініціатив. Кожен ваш внесок дуже важливий для нас!