АПУ провела дискусію на тему стягнення російських активів і майна в Україні
Комітет Асоціації правників України з альтернативних вирішень спорів провів захід на тему «Інвестиційні претензії, що виникли внаслідок російської агресії: меч і щит для України» (Investment Claims Arising from the Russian Aggression: Sword and Shield for Ukraine). У фокусі дискусії опинились питання міжнародного інвестиційного права та практика іноземних інвестиційних трибуналів.
Зустріч модерував Олександр Волков, Голова Комітету АПУ з альтернативних вирішень спорів, партнер Asters. У заході взяли участь:
- Анна Ткачова, радниця Asters;
- Ганна Тищенко, Директорка Департаменту міжнародного співробітництва та представництва Міністерства юстиції України;
- Юрій Пархоменко, партнер Foley Hoag LLP (Бостон, США);
- Епамінонтас Тріантафілу, партнер Quinn Emanuel;
- Ярослав Любченко, в.о. Голови Національного агентства з питань запобігання корупції;
- Олександр Максименко, начальник Управління захисту інвестицій та запровадження спеціалізації прокурорів Офісу Генерального прокурора;
- Євген Крук, суддя Вищого антикорупційного суду України;
- Ірина Брилянт, членкиня Правління АПУ, керуюча партнерка BRYLIANT LAW GROUP.
Експерти розглянули проблему стягнення російських активів через призму норм міжнародного права. Під час обговорення було акцентовано на унікальності ситуації для України, оскільки їй доводиться вирішувати питання застосування нових механізмів в умовах повномасштабної війни, яка ще триває та кінцевий результат якої залишається невідомим.
Було зазначено, що станом на початок лютого 2024 року Міністерством юстиції України подано до ВАКС 40 позовних заяв про стягнення в дохід держави активів, що належать відповідній фізичній або юридичній особі, відповідно до п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції». Щодо 33 заяв уже є рішення суду, які набрали законної сили, ще 7 перебувають на розгляді. Загалом у дохід держави за рішеннями ВАКС стягнуто грошових коштів на суму близько 160 мільйонів гривень, 148 об'єктів нерухомого майна, корпоративних прав у 41 підприємстві, 308 об'єктів рухомого майна та 537 штук історичних і культурних цінностей.
Також учасники зустрічі обговорили актуальні процедурні питання, які можуть виникнути внаслідок конфіскації або замороження російського майна й активів.