Результати слухання у Європейському суді з прав людини щодо прийнятності справи «Україна і Нідерланди проти Росії» щодо злочинів на Донбасі
СТРАСБУРГ — 26 січня 2022 року. Сьогодні у Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ) відбулося слухання щодо прийнятності справи «Україна та Нідерланди проти Росії» щодо злочинів на Донбасі. Про перебіг засідання, особливості справи та очікувані строки винесення рішення ЄСПЛ ми дізналися з перших уст під час розмови з Іваном Ліщиною, членом Правління АПУ, адвокатом, Заслуженим юристом України та Урядовим уповноваженим у справах Європейського суду з прав людини (2016 — 2021 рр.).
Коротко підсумовуємо інформацію, якою пан Іван з нами поділився.
Загалом Україна подала до ЄСПЛ 6 заяв, які було об’єднано в 4 міждержавних заяви. Одну з таких заяв — «Україна проти Росії (щодо Криму)» — ЄСПЛ вже визнав прийнятною на початку 2021 року (рішення щодо прийнятності від 16 грудня 2020 року у міждержавній справі «Україна проти Росії (щодо Криму)», заяви № 20958/14 та 38334/18). У цій справі ЄСПЛ уже встановив, що Росія, починаючи з 27 лютого 2014 року (тобто з дати, коли була захоплена Верховна Рада АР Крим), здійснювала ефективний контроль над Кримом, що фактично означає визнання окупації.
Якщо порівнювати справи щодо Криму і Донбасу, то в них є і подібні, й відмінні риси. З одного боку, події на Донбасі — це продовження політики Російської Федерації, спрямованої на захоплення окремої території і руйнування незалежності України. Але якщо в Криму РФ не спростовувала того, що її війська брали участь у захопленні території, то на Донбасі Росія повністю заперечує факт присутності своїх військ. Отже, цей факт значно ускладнює справу.
Заяву «Україна проти Росії» було об’єднано із заявою Нідерландів проти РФ щодо збиття літака МН 17. Такий крок є унікальним випадком у практиці ЄСПЛ. Цікаво також, що зі сторони Нідерландів участь у справі брали не тільки представник уряду, але й представники родин загиблих у катастрофі.
Україна, мотивуючи свої вимоги про прийнятність скарг, подала до ЄСПЛ сотні свідчень, тисячі документів та низку експертиз, що доводять присутність кадрових військових на окупованих територіях. Водночас РФ не подала жодних доказів чи аргументів і обмежила свою позицію запереченням аргументів української делегації.
Спрогнозувати строки винесення ЄСПЛ рішення щодо прийнятності складно, цей процес може зайняти до року. Ухвалення рішення про прийнятність міждержавної справи щодо Донбасу стане підставою для розгляду ЄСПЛ тисяч індивідуальних скарг, які було подано до Суду, починаючи з 2014 року.
Асоціація правників України закликає ЄСПЛ до якнайшвидшого розгляду питання про прийнятність справи щодо Донбасу і сподівається на позитивне рішення Суду.
Повне інтерв’ю з паном Ліщиною доступне на Facebook-сторінці Асоціації за посиланням.
Вступити до АПУ. Telegram-канал. YouTube-канал.
Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.