Золоті часи юридичного ринку (Переклад з англ. з журналу The Economist)

КИЇВ — 26 січня 2022 року. Смута вигідна для тих, хто може на ній заробити. І декому у цьому нещодавно щастило найбільше. «Попит на всіх ринках був високий», — повідомляє Елліотт Портной, виконавчий директор Dentons, Юридичної фірми, що входить до четвірки світових лідерів за рівнем доходу. У 2021 році компанія Dentons, що поглинула не одну юридичну фірму, зокрема, потужну практику Dacheng з Китаю шість років тому, може отримати понад 3 млрд доларів США валового доходу. За останні місяці фірма розширила свій штат приблизно на тисячу юристів, і тепер він налічує понад 12 000 осіб, та відкрила офіси в усьому світі. Але водночас вона вимушена відмовляти клієнтам через високу завантаженість.

І Dentons не поодинока в цьому. Великі кити юридичного бізнесу наразі буквально нарозхват. Найбільші світові гравці вже готуються перевершити свої сукупні доходи 2020 року, які сягнули 128 млрд доларів (див. діаграму).

Очікується, що американський гігант Kirkland & Ellis, який незмінно очолював рейтинги останніх років, може цьогоріч отримати дохід на суму понад 5 млрд доларів США, що більш ніж удвічі перевищує показник 2015 року. За оцінкою Пітера Цойгаузера, який консультує низку провідних міжнародних юрфірм, доходи кожного дольового партнера в переважній більшості з 300 великих міжнародних юрфірм зросли більше ніж на 6%, що є важливим показником стану ринку. Окрім цього, 75 найдинамічніших компаній спромоглися збільшити свої показники удвічі. Дольові партнери сотні кращих юрфірм Америки змогли збагатитися, в середньому, на 2,5 млн доларів США кожен. «Кожна, буквально кожна відома мені юридична фірма отримала рекордний прибуток», — не без подиву констатує Девід Вілкінс, котрий працює в Гарвардській бізнес-школі і чий семінар про юридичний бізнес користується попитом серед керівників великих юридичних фірм. І цей шалений ріст співпадає зі значними змінами, які буквально зачіпають основу юридичної професії.

Золоті часи зумовлені зростанням попиту на юридичні послуги та зменшенням витрат. Завдяки обмеженням в епоху пандемії змінні витрати, такі як подорожі та заходи для клієнтів, різко скоротилися. Незважаючи на свою консервативну репутацію, багато фірм продемонстрували гнучкість в управлінні. Традиційні візитівки юридичної професії — від томів у шкіряних палітурках та жовтих записників до темних костюмів — були швидко замінені на символи сучасного світу — Zoom, Google docs та спортивні штани. Робота з дому стала зручною нагодою виставляти рахунки мало не цілодобово.

Навіть зі зменшенням операційних витрат попит на юридичні послуги зріс. Юридичні фірми, які вже готувалися до повторення затишшя, що настало після світової фінансової кризи 2007 — 2009 років, коли лише практика банкрутства трималася на плаву, натомість виявилися завалені роботою. У 2021 році доходи практики злиття та поглинання, що традиційно є золотою жилою для юристів, перевищать 5 трлн доларів США, побивши попередній рекорд у 4,2 трлн доларів США 2015 року. Угоди з приватним капіталом — від залучення коштів до дивестицій — також процвітають. Те саме стосується і лістингів на фондових ринках (зокрема, з використанням компаній зі спеціальним призначенням чи SPACS), а також делістингів (зокрема, виключення китайських компаній з американських бірж) і релістингів (перереєстрація тих самих компаній у Гонконзі чи Шанхаї за негласної вказівки Комуністичної партії). Водночас нетрансакційна практика юридичних фірм, що історично була більш спокійною, набирає обертів. Уряди в усьому світі готуються регулювати сфери від даних та різноманітності до клімату. Європейський Союз незабаром може прийняти два масштабні закони, що регулюватимуть цифрові ринки та послуги, які можуть зачепити інтереси заможних клієнтів, таких як Apple, Alphabet і Meta. Американські критикани зловили нову хвилю ентузіазму за президентства Джо Байдена. У Китаї Сі Цзіньпін рішуче налаштований на утиски приватного сектора.

Очікується, що глобальна угода, яка змусить транснаціональні компанії сплачувати більше податків і справедливіше розподіляти блага між країнами, буде погоджена в найближчі кілька місяців. Компанії зазнають ще більшого тиску з боку інвесторів щодо дотримання екологічних, соціальних стандартів та стандартів управління, які потребують нових правових інструментів. Крім того, Dentons передбачає «дуже напружений судовий рік» у 2022 році. Юристи повідомляють, що судове переслідування Елізабет Холмс, яка обвинувачується в шахрайстві через діяльність її стартапу з аналізу крові Theranos, спонукало компанії, що рекламують недосконалі продукти, звертатися за юридичними консультаціями. Пані Холмс не визнає обвинувачень, проте якщо її все ж визнають винною, юридичні фірми очікують лавину запитів щодо таких консультацій.

Все це «виклики для бізнесу та можливості для юристів», — каже Йерун Оувеханд, глобальний старший партнер Clifford Chance, великої лондонської юридичної фірми. Щоб взяти якомога більше від ситуації, юридичні фірми змінюють моделі управління. І в цьому вони все більше стають схожими на своїх великих корпоративних клієнтів.

У культурному аспекті найбільше потрясіння відбувається у сфері оплати праці. У великих фірмах зарплата партнера традиційно залежала від його старшинства. Такий підхід має багато переваг, і не в останню чергу — посилює єдність у висококонкурентному середовищі. Водночас найприбутковішим практикам, таким як злиття та поглинання, доводиться субсидувати ті, що пасуть задніх. І, як зазначив один із партнерів глобальної юридичної фірми, такий підхід працює, лише якщо «всі партнери працюють, як скажені, і кожен заробляє величезні кошти».

Ціна правосуддя

У випадку з «першими скрипками» такий підхід все частіше не спрацьовує. Чимало з них не вагаючись змінить компанію, якщо запропонують кращі умови. Як зізнався один із партнерів, щотижня він отримує декілька електронних листів від хедхантерів. Kirkland & Ellis та Latham & Watkins спромоглися досягти вершини американського юридичного ринку частково завдяки перехопленню успішних юристів, обіцяючи їм зарплату відповідно до доходу, який вони генерують. Такий підхід, заснований на персональній ефективності і поширений у корпоративному світі (у юридичних колах відомий як eat what you kill або «що вполюєш, те і маєш»), стає все популярнішим. У грудні фірма з Нью Йорка Cravath, Swaine & Moore, а також Linklaters з Лондона вже відмовилися від принципу старшинства в оплаті роботи партнерів.

Юридичний світ також запозичує чимало досвіду з інших секторів. Clifford Chance відкрила центр досліджень і розробок — R&D (який, до речі, очолює досвідчений менеджер, а не юрист), що вивчає кращі методи глобального адміністрування справ та можливості переведення фінансових операцій у блокчейн (певно, ще на обговоренні). Те, що раніше старші партнери тихенько радили своїм корпоративним клієнтам, зараз стає звичною практикою навіть у нетрансакційних сферах. Як зазначає Аластейр Моррісон, керівник стратегічного розвитку Pinsent Masons, великої лондонської фірми, така робота менш прибуткова за трансакційну, проте на неї є попит, і він зростає. Англо-австралійська юридична фірма Ashurst зібрала команду з 60 радників (серед них і 10 партнерів), яким ввірили питання боротьби із шахрайством, комплаєнсу та ремедіацію (управління в кризових ситуаціях, якщо простою мовою) — сфери, що донедавна були виключною компетенцією бухгалтерів та зовнішніх консультантів. У 2021 році Dentons об’єдналася з Albright Stonebridge Group, дорадчою фірмою, заснованою Мадлен Олбрайт, колишньою держсекретаркою США, і відкрила консалтингову компанію. Окрім того, у штаті Dentons працює близько 15-20 осіб, до повноважень яких належить саме пошук та управління такими колабораціями, зокрема й з іншими юридичними фірмами.

Більшість таких угод є міжнародними — і це третій вимір, у якому юридичні фірми все більше стають схожими на інші світові корпорації. Раніше юристи йшли за своїми мультинаціональними клієнтами, відкриваючи нові юрисдикції. Зараз же багато хто робить кроки на упередження та відкриває офіси в донедавна тихих гаванях для кращого обслуговування клієнтів та оптимізації витрат. Так, Clifford Chance переніс деякі операції з дорогих юридичних центрів, таких як Лондон і Нью-Йорк, до дешевших міст, таких як Делі і нещодавно Ньюкасл. Зараз Ashurst має в Австралії стільки ж юристів, скільки й у Великій Британії. Вся поточна робота перенесена із Сіднея чи Лондона до Брісбена та Глазго. Baker McKenzie, чиказька юридична фірма, яка однією з перших відчула цей тренд, зараз працює в 46 країнах. Dentons має понад 200 офісів у 82 країнах і насолоджується перевагами міст, якими колись нехтували такі юридичні кити, як Milwaukee.

В основі діяльності таких компаній, як Baker McKenzie та Dentons, лежить концепція Swiss verein (добровільне об’єднання). Офіси в різних країнах працюють під одним іменем, проте мають досить значну автономію. Така структура юридичних фірм скоріше нагадує різновид франшизи закладів швидкого харчування, а не унітарну організацію із сильною корпоративною культурою; критики до цього часу інколи кепкуючи називають Baker McKenzie як Baker McDonalds. На зразок мережі закладів швидкого харчування, такі об’єднання є водночас більш глобальними та більш локальними за їх централізованих конкурентів.     

Впродовж останніх років Dentons все частіше використовувала цей підхід. Ім’я цієї фірми було однозначно обрано як таке, що найкраще запам’ятовується та найлегше вимовляється з-поміж 67 можливих варіацій прізвищ колишніх партнерів. За останні 12 місяців вона налагодила зв’язки з юридичними фірмами в Північній Америці, Латинській Америці та Африці, а наразі збирається підписати угоду з в’єтнамським партнером. Dentons також відкрила свої офіси в Болівії, Гренаді та Уругваї. «Чим глобальнішою є фірма, тим вищий попит», — переконаний пан Портной. Він називає Dentons «поліцентричною» фірмою: без панівної культури, уніфікованої системи оплати праці, вказівок щодо найму працівників і, головне, без «колонізації». Здається, вони навіть обходяться без головного офісу. Щоразу, коли ви виходите на онлайн-зв’язок через Zoom з Елліотом Портним або Джо Ендрю, керівниками Dentons, здається, що вони відповідають вам з іншого місця.

Міцне підґрунтя

Присутність на місцях виявилася особливо корисною для Dentons та інших фірм в часи пандемії, коли обмеження на подорожі позбавили партнерів їх звичної мобільності. Для юридичних фірм виявилося особливо вигідно мати значну присутність в Америці та Китаї з їхніми величезними внутрішніми ринками та відносно швидким одужанням економіки від Сovid-19. Найбільші американські фірми, такі як Ellis & Kirkland або Latham & Watkins, зміцнили свої позиції. Великі китайські компанії, такі як Yingke або King & Wood Mallesons (а також Dentons, чия найчисленніша практика знаходиться в Китаї), залишаються поодинокими гравцями на полі, де домінує Америка, на яку припадає чотири з п’яти провідних юридичних фірм. Водночас доходи цих фірм стрімко зросли.

Ріст популярності добровільних об’єднань робить професію юриста ще й по-іншому схожою на корпоративний світ. Юридичні кити стають не лише більшими, але й значно концентрованішими. У 2020 році на трійку найбільших гравців припадало майже 10% валових рахунків з-поміж сотні провідних юридичиних фірм світу, і це порівняно з 8% п’ять років тому. Кілька суперваговиків, таких як Kirkland & Ellis та Dentons, можуть зміцнити свої позиції в загальному заліку. Вони можуть краще обслуговувати своїх клієнтів з будь-якої точки світу і в будь-якій якості, і таким чином ефективно боротися з неминучим зростанням операційних витрат, оскільки світ залишає пандемію позаду, і перехоплювати таланти у слабших суперників. Якщо взяти за орієнтир історію корпоративного світу, то видається очевидним, що юридичним птахам високого польоту навряд чи скоро підріжуть крила.

З оригіналом статті можна ознайомитися за посиланням.

*Переклад з англ. з журналу The Economist.

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК