Податкові умови для success story в «Дія City»

КИЇВ — 15 грудня 2021 року. 14 серпня 2021 року набрав чинності Закон України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (Закон про Дія City), що впроваджує в Україні новий правовий режим Дія City для ІТ-індустрії. Мінцифри, стейкхолдер проєкту, вважає, що він «дозволить створити в Україні найпотужніший IT-хаб у Центральній та Східній Європі, в якому не існуватиме меж для інвестицій, створення робочих місць чи розробки новітніх технологій. Українці та підприємці з усього світу матимуть можливість швидко реалізовувати найамбітніші інноваційні та бізнес-ідеї та ефективно їх впроваджувати».

Вказаний Закон є базовим, визначає статуси та вимоги до суб’єктів Дія City (резидентів, фахівців, гіг-спеціалістів), порядок набуття та втрати статусу, звітність резидентів, особливості регулювання правочинів за участю резидентів Дія City, зокрема щодо укладення NDA та NCA, особливості регулювання корпоративного управління резидентів Дія City.

За планами Мінцифри, режим Дія City має запрацювати з початку 2022 року, після прийняття необхідних підзаконних актів Кабінетом міністрів України та впроваджується не менше ніж на 25 років.

14 грудня 2021 року Верховна Рада України прийняла у другому читанні в цілому законопроєкт №5376 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», який регулює податкову частину Дія City, встановлює правила оподаткування для резидентів Дія City, їх учасників, інвесторів та фахівців (працівників і гіг-спеціалістів), більшість з яких набирають чинності з 1 січня 2022 року.

Про головні переваги Закону, його ключові положення та важливість розповіла Юлія Федосюк, членкиня Ради Комітету АПУ з податкового та митного права, податкова експертка, адвокатка.

Отже, які ж ключові ставки та правила?

Податок на прибуток

18 % — ставка податку для резидентів, які обрали сплату податку на прибуток на загальних підставах; 9 % — ставка податку для резидентів, які обрали податок на прибуток підприємств на особливих умовах.

Податок на прибуток на особливих умовах — це, по суті, ПнВК, основна ідея якого — оподаткування визначеного переліку операцій з розподілу прибутку та прирівняних до них виплат (операцій з виведення коштів з компанії). До таких операцій відносяться, зокрема, виплата дивідендів, повернення вкладу у зв’язку із виходом учасника, виплата процентів, комісій, штрафів по договорам позики, роялті, безоплатні постачання, неповернена протягом 12-ти місяців фінансова допомога, інвестування в об’єкти за межами території України, низка розрахунків з нерезидентами та інших виплат.  

Резиденти самостійно обирають режим оподаткування податком на прибуток і можуть здійснити перехід на оподаткування як резидента Дія City — платника податку на особливих умовах один раз протягом календарного року.    

Оподаткування дивідендів, які нараховуються резидентом Дія City — платником податку на особливих умовах

Закон встановлює, що у випадку, якщо резидентом Дія City не здійснювалася виплата нарахованих дивідендів за акціями чи іншими корпоративними правами протягом 2-х календарних років поспіль, такі дивіденди не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку — фізичної особи.

ПДФО та ЄСВ з доходів спеціалістів резидента Дія City

5% — ПДФО з наступних доходів платника податку — спеціаліста резидента Дія City (працівника чи гіг-спеціаліста):

— заробітної плати (усіх працівників резидента Дія City);

— винагороди за гіг-контрактом;

— авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори.

Встановлюється обмеження щодо розміру доходу, щодо якого застосовується така ставка ПДФО в розмірі 240 тисяч євро за календарний рік за офіційним курсом гривні щодо євро, встановленим Національним банком України станом на 1 січня звітного податкового року. 

У разі якщо сума отриманого доходу за рік перевищує 240 тисяч євро, до суми такого перевищення застосовується ставка 18%, при цьому обов’язок декларування та сплати податку із суми перевищення покладається на фізичну особу, яка отримує дохід.

ЄСВ встановлюється у розмірі мінімального страхового внеску як на суми заробітної плати (основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати), так і суми винагороди гіг-спеціалістам за гіг-контрактами.

Податкова знижка

Законом надається право фізичних осіб включити до суми витрат для податкової знижки суми витрат на придбання акцій (інших корпоративних прав) резидента Дія City за умови, що такі витрати були понесені до набуття емітентом статусу резидента Дія City або протягом періоду, коли такий резидент Дія City відповідав вимозі, встановленій п. 3 ч. 3 ст. 5 Закону про Дія City (інвестиції в стартапи).

Співпраця резидентів Дія City з ФОП — платниками єдиного податку

Правила щодо оподаткування резидентів Дія City по операціям з ФОП — платниками єдиного податку запрацюють з 1 січня 2024 року для резидентів Дія City — платників податку на прибуток на загальних, річний дохід яких перевищує 40 млн грн, та резидентів Дія City, які обрали особливий режим оподаткування.

У 2024 році правила щодо оподаткування таких операцій будуть працювати за умови, що розміри придбання майна, робіт, послуг (крім роялті) у платника єдиного податку протягом податкового (звітного) року визначаються в розмірі, що перевищує 50% суми витрат від будь-якої діяльності (витрати, пов’язані з операційною, фінансовою та інвестиційною діяльністю), визначених за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) за попередній річний звітний період.

З 1 січня 2025 року правила щодо оподаткування будуть працювати за умови перевищення виплат таким ФОП 20% суми витрат від будь-якої діяльності.

Податок від продажу інвестиційних активів

Норма, яка буда запропонована в законопроєкті до першого читання щодо звільнення від оподаткування доходів, отриманих фізичною особою від продажу інвестиційних активів — відчуження акцій (інших корпоративних прав), емітентом яких є резидент Дія City, за умови перебування таких акцій (інших корпоративних прав) у власності платника податків понад один рік, не знайшла підтримки серед депутатів і не увійшла до законопроєкту до другого читання. Оподаткування таких доходів буде здійснюватися за загальними правилами Податкового кодексу.

Висновок

Підсумовуючи, можна сказати, що податковий режим, який встановлюється в Дія City — це можливість створення такої собі ІТ-гавані в Україні з привабливими для галузі податками. Успіх проєкту залежить від багатьох факторів, але передусім — від забезпечення державою прозорих і зрозумілих правил для бізнесу щодо адміністрування і регулювання цього режиму та готовності індустрії прийняти такі правила і повірити державі за існуючої правоохоронної та судової системи. 

Запити на акредитацію для ЗМІ, експертні коментарі та інтерв’ю членів Асоціації надсилайте на адресу: smm@uba.ua, контактна особа — Дар’я Сидорчук.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

У вас є цікава ідея заходу?