АПУ звернулася із відкритим листом щодо добору кадрів до Бюро економічної безпеки

КИЇВ — 08 грудня 2021 року. Асоціація правників України звернулася із відкритим листом до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля із закликом вжити заходів для забезпечення справедливої, прозорої та об’єктивної процедури добору кадрів до БЕБ, щоб залучити до роботи цього органу кращих спеціалістів із необхідним рівнем професіоналізму та репутації.

Зазначимо, що АПУ підтримувала процес створення Бюро економічної безпеки України (далі — БЕБ, Бюро) як нового органу, на який покладено функцію протидії правопорушенням, що посягають на функціонування економіки держави.

Відповідно до Закону України «Про Бюро економічної безпеки України» БЕБ виконує правоохоронну, аналітичну, економічну, інформаційну та інші функції. Тобто БЕБ є не силовим, а аналітичним органом із правоохоронною функцією, що має виявляти системні правопорушення у сфері економіки на основі аналізу баз даних.

Створенню БЕБ передувало декілька причин. Перша — негативні практики, що існували у діяльності податкової міліції, НПУ, СБУ, які раніше розслідували економічні правопорушення, на чому наголошували підприємці та вся юридична спільнота. Друга причина — зобов’язання щодо консолідації повноважень із розслідування економічних злочинів у єдиний слідчий орган, взяті перед міжнародними партнерами, зокрема, Міжнародним валютним фондом.

«Щоб БЕБ працювало ефективно, дуже важливо забезпечити чесний, справедливий та прозорий конкурс на вакантні посади до цього органу. Станом на початок грудня БЕБ вже укомплектувало штат на 30 %. Однак інформація щодо порядку проведення конкурсу на посади, зокрема, гласних штатних працівників, які мають спеціальні звання, викликає серйозне занепокоєння», — наголошують експерти АПУ.

Так, 28 жовтня 2021 року було оголошено конкурс на зайняття у БЕБ 76 вакантних посад гласних штатних працівників, які мають спеціальні звання. Переможцями конкурсу стали 74 особи, із яких 61 особа — колишні працівники Державної фіскальної служби, а 9 — Національної поліції. Отже, більшість нових кадрів є колишніми працівниками ДФС та НП, що суперечить ідеї створення БЕБ як нового органу, який не є суто правоохоронним і виконує, передусім, аналітичні функції.

Викликає питання і порядок проведення цього конкурсу, наприклад, такі його аспекти:

— Інформація про осіб, допущених до тестування на знання законодавства, психологічне тестування та проведення співбесід, публікувалася за день до власне проведення тестування на знання законодавства, психологічного тестування та співбесід.

— Для тестування кандидатів використовувалися питання на знання Конституції України, Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про запобігання корупції» і не використовувалися запитання на знання спеціалізованого законодавства.

— Конкурсна комісія в день проводила більше 100 співбесід із кандидатами, що, очевидно, не дає об’єктивної можливості здійснити оцінку доброчесності та професійної компетентності кандидата.

А від майбутніх кадрів БЕБ значною мірою залежатиме ефективність роботи Бюро та те, чи вдасться БЕБ започаткувати вищий рівень довіри між бізнесом і державою та покращити інвестиційний клімат.

Асоціація правників України також висловила свою готовність надавати Кабінету Міністрів України, БЕБ та іншим органам влади необхідну експертну допомогу.

З повним текстом звернення можна ознайомитися за посиланням.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК